سرویس گزارش | کد خبر: 30676
تاریخ انتشار: 1397/07/23 - 10:18:51

گزارش اتفاقیه به مناسبت 14 اکتبر (22 مهر) روز جهانی استاندارد؛

رعایت استاندارد ضامن افزایش کیفیت زندگی

استاندارد مقوله‌ای است که امروزه با تمام فعالیت‌های روزمره ما گره خورده است که هر کدام از ما با مواردی در این زمینه آشنایی داریم اما بسیاری از موارد رعایت استاندارد وجود دارد که شاید هنوز به آنها آنطور که باید توجه نمی‌شود.
رعایت استاندارد ضامن افزایش کیفیت زندگی,

استاندارد، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند کیفیت محصولات را بیمه کند و نیازها و انتظارها را برآورده سازد.

امروزه استاندارد و کیفیت، خواسته و میلی زودگذر و تبلیغاتی نیست؛ زیرا موضوع مرگ و زندگی مطرح است و بی توجهی به آن، موجب ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیری می‌شود.

تعامل انسان‌ها با هم و زندگی در عصر حاضر، به ویژه با رشد فناوری، به اندازه‌ای پیچیده شده است که اگر برای همه موارد، استاندارد معینی تعریف نشود و افراد ملزم به اجرای آن نگردند، زندگی طاقت فرسا می‌شود.

بشر در طول عمر خود با رعایت قوانین و مقررات، نوعی استاندارد را به وجود آورده و در راه رفاه و آسایش خودش به کار گرفته است. از این رو، هر چه استانداردسازی توسعه یابد و تعهد به رعایت استانداردها بیشتر شود، از پیشرفت و تعالی جامعه خبر می‌دهد.

تعریف استاندارد در همه فعالیت‌های فردی و اجتماعی و التزام به رعایت آنها در جامعه، نه تنها موجب افزایش هزینه در مقیاس ملی نمی‌شود، بلکه از بسیاری از هزینه‌ها و ضایعات، خسارت‌ها و حتی مرگ ومیرها جلوگیری می‌کند.

عدم رعایت استانداردها و استفاده از لوازم و خدمات بدون استاندارد همه ساله تلفات جانی و خسارت‌های مالی چشم گیری به بار می‌آورد و سبب پدید آمدن مشکلاتی می‌شود.

هر چند در سال‌‌های گذشته رشد و توسعه موجب شده است سطح و اجرای استاندارد‌های ما در واحد‌های تولیدی و عرضه کننده‌های خدمت، بالاتر رود و این ارتقای کیفیت موجب شده است در بسیاری از موارد در بازار‌های صادراتی جایگاه خوبی داشته باشیم، اما هنوز در بسیاری از موارد ضعیف عمل کرده و نیاز به تلاش بیشتر وجود دارد.

سطح فرهنگ عمومی مردم از رعایت استاندارد ارتقا یافته است

یکی از فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید: تا چندین سال گذشته مردم برای خرید خود تنها به مواردی از جمله لوکس بودن کالا و عوامل ظاهری توجه بیشتری نشان می‌دادند.

وحدانی می‌افزاید: قشر ضعیف استان که اغلب نیز دارای درآمد پایین هستند، برای تامین کالا و خدمات مورد نیاز خود بیشتر قیمت مناسب و پایین را در نظر می‌گرفتند.

وی تصریح می‌کند: اما در سال‌های اخیر استفاده از وسایل و لوازم دارای علامت‌های استاندارد بیشتر فرهنگ سازی شده است و مردم رعایت می‌کنند.

 امروزه در تمام ابعاد رعایت استاندارد الزامی است

یکی از شهروندان می‌گوید: رعایت استاندارد امروزه به یک الزام تبدیل شده است و اگر رعایت استاندارد نباشد به نوعی سلامت و تمام منافع انسان به خطر می‌افتد.

رضایی می‌افزاید: براساس رویکرد استانداردسازی در کشورمان، باید تمام دستگاه‌ها و واحدهای تولیدی و خدماتی رسان موظف هستند در قبال مردم بحث کیفیت و استاندارد را رعایت کنند و این امر برای تضمین سلامت و رضایت بیشتر مصرف کننده است.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه هنوز در رعایت استاندارد و توجه به این موضوع به طور کامل در جامعه فرهنگ سازی نشده است، می‌گوید: در برخی از موارد توجه به استاندارد وجود دارد اما در بسیاری از موارد توجه به استاندارد از سوی مردم وجود ندارد و یا واحدهای تولیدکننده و خدمات دهنده این الزام را رعایت نمی‌کنند.

 بسیاری از صنایع استان منطبق با استاندارد است

رییس اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد استان، با بیان اینکه استانداردهای ملی حداقل هایی است که باید در تولیدات و خدمات رعایت شود، می‌افزاید: شامل استانداردهای اجباری و اختیاری است که تمام محصولات مشمول این استانداردها اعلام می‌شود.

احسان طاهری با بیان اینکه در استان در بسیاری از صنایع، از لحاظ شاخص‌های استاندارد وضعیت خوبی داریم، می‌گوید: اما در برخی از صنایع هنوز جای کار وجود دارد و در کارگروه ارتقاء کیفیت و استاندارد، ارتقای شاخص‌های این صنایع در حال پیگیری است.

وی اضافه می‌کند: در این زمینه برخی از صنایع همچون مواد غذایی وضعیت خوبی در استان وجود دارد و به طور مثال در صنعت ساختمانی هنوز وضعیت استاندارد ما جای کار دارد.

رییس اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد خراسان شمالی با بیان اینکه در سال‌های گذشته در این زمینه خوب نبود ولی اکنون ارتقای این شاخص‌ها انجام شده است، می‌گوید: تا چند سال گذشته هیچ واحد تیرچه‌ای استاندارد در استان وجود نداشت که دارای کیفیت و استاندارد باشیم، اما اکنون چند واحد تیرچه و بلوک دارای استاندارد وجود دارد که به سازمان نظام مهندسی و بنیاد مسکن معرفی شده است و در صنعت ساختمان استان از این محصولات استفاده می‌شود.

طاهری با بیان اینکه این صنعت ضروری و مورد نیاز استان است، می‌افزاید: با توجه به اینکه در زمینه صنعت ساختمانی در استان در زمینه ساخت و ساز ضعف وجود دارد که به همین دلیل تاکنون به نقطه مطلوب نرسیدم اما اکنون این وضعیت در حال بهبود است.

وی می‌افزاید: در برخی از صنایع غذایی بالای ۹۵ درصد خدمات و کالاهای ما در استان منطبق با استاندارد‌ها است و در برخی از صنایع که انطباق کمتری با استانداردها دارد در حال پیگیری است.

وی می‌گوید: برخی از تجهیزات بازی و شهربازی‌های استان دارای استاندارد هستند و یا بلافاصله بعد از بازرسی اگر منطبق با استاندارد‌ها نباشد، جمع آوری و پلمپ می‌شوند و نیز بسیاری از وسایل تفریحی در استان نیز نیاز به تعمیر دارد.

وی با بیان اینکه وسایل بازی مهد کودک‌های استان هنوز نتوانسته‌اند تأییده سازمان استاندارد را دریافت کنند، اضافه کرد: برخی از مهدها وسایل و تجهیزات خود را اصلاح کردند و برخی هنوز تازه برای گرفتن تاییدیه استاندارد اقدام کرده‌اند که باید بهزیستی و آموزش و پرورش نیز در این زمینه همکاری کنند تا وسایل بازی مهدها با شاخص‌های استاندارد منطبق شود.

 آگاهی عمومی مردم در سال‌های اخیر افزایش یافته است

رییس اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد خراسان شمالی می‌گوید: آگاهی عمومی مردم طی سال‌های اخیر نسبت به مقوله استاندارد افزایش یافته است و شناخت مردم در این زمینه افزایش یافته است همچنین گزارش‌های مردمی نیز طی سال‌های اخیر افزایش یافته است.

طاهری تصریح می‌کند: در ۶ ماه ابتدای امسال ۱۶ پروانه استاندارد کالا صادر شده است که ۷۶ درصد از برنامه ابلاغی سازمان عملیاتی شده است.

وی می‌افزاید: در این مدت ۳۱۷ بازرسی از واحدهای تولیدی و خدماتی، ۲۲۶ نمونه‌برداری، دو هزار و ۴۳۴ بازرسی از واحدهای عرضه کالا انجام شده است.

طاهری اضافه می‌کند: همچنین در این مدت ۱۳ تأییده تجهیزات بازی و ۱۲۶ تاییده برای آسانسور و تأییده استاندارد برای ۲۶ جایگاه سی ان جی صادر شد.

انتهای خبر/ آقایی

 

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.