سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 30682
تاریخ انتشار: 1397/07/25 - 09:34:34

با هدف برندسازی و شناساندن ظرفیت‌های خراسان شمالی؛

100 رویداد فرهنگی تاریخی برای جذب هرچه بیشتر گرشگران برگزار می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ضمن اشاره به وجود ضعف در زمینه برندسازی استان، خاطرنشان کرد: 100 رویداد فرهنگی تاریخی با هدف برندسازی و شناساندن ظرفیت‌های استان در راستای جذب هرچه بیشتر گردشگران برگزار می‌شود.
 100 رویداد فرهنگی تاریخی برای جذب هرچه بیشتر گرشگران برگزار می‌شود,

حبیب یزدان پناه در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه، با اشاره به نقش رسانه‌ها در توسعه گردشگری و معرفی قابلیت‌های استان، گفت: ضعف عمده در برندسازی و معرفی این ظرفیت‌ها به مردم دیگر استان‌های کشور وجود دارد که تلاش و برنامه ریزی ما در جهت تقویت این بخش است.

وی از برگزاری جلسات کارگروهی برای آزادسازی حریم آثار تاریخی خبر داد و افزود: موزه عمارت مفخم که پس از زلزله اردیبهشت سال گذشته تعطیل شده بود با تلاش همکاران حوزه میراث فرهنگی در روز جهانی گردشگری بخش موزه مردم‌شناسی آن راه اندازی و برای بازدید عموم مردم و علاقه‌مندان گشوده شد.

یزدان پناه در خصوص سامان دهی و احیای مجموعه عمارت مفخم و توافق با دانشگاه علوم پزشکی استان گفت:  بیمارستان امام رضا(ع) بخشی از عرصه مجموعه مفخم است و طی چشم‌اندازی که تعریف کرده‌ایم، باید تخلیه شود و در اختیار میراث فرهنگی قرار بگیرد که این مهم با پیگیری‌های انجام شده به زودی محقق می‌شود.

وی گفت: برای توسعه فضای عمارت مفخم طی توافق با شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی مقرر شد بخش شمالی آن آزاد شود و در اختیار میراث فرهنگی گذاشته شود.

یزدان پناه اظهار کرد: با آزادسازی حریم و توسعه مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم، بنا داریم این مجموعه را در آینده‌ای نزدیک همانند میدان نقش جهان اصفهان به نقطه گردشگری برای بجنورد تبدیل کنیم که توجیهات این طرح نیز انجام شده است.

++ اختصاص 700 میلیون تومان اعتبار برای ارگ تاریخی بلقیس

یزدان پناه عنوان کرد: ارگ تاریخی بلقیس یکی از قابلیت‌های شاخص استان برای جذب گردشگر است که امسال نیز 700 میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به کاوش تپه ریوی از سوی هیأتی آلمانی، گفت: موزه پول و سکه، موزه مفاخر و مشاهیر بش قارداش و پارک موزه ارتش در مقبره لهاک خان از دیگر برنامه‌های پیگیری شده در مدت چندماهه اخیر است که به زودی محقق می‌شود.

یزدان پناه با اشاره به واگذاری پروژه‌های میراث فرهنگی و گردشگری در قالب ماده 27 اظهار داشت: رباط قره بیل به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده آسیایی و قابلیت جذب گردشگر، اهمیت ویژه‌ای دارد که در آینده آن را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

 گشایش سه موزه در استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: طرح راه اندازی سه موزه در استان در دست بررسی است.

یزدان پناه اظهار کرد: گشایش موزه ملی پول توسط بانک ملی در دست پیگیری است که ان‌شاءا... در آینده نزدیک تاسیس خواهد شد.

وی افزود: برای راه اندازی موزه مفاخر و مشاهیر در تفرجگاه ملی بش‌قارداش بجنورد نیز جلساتی با دکتر شادلو گذاشته شده است همچنین تأسیس موزه ارتش نیز با پیگیری‌های انجام شده با این نهاد و شهرداری در دست اقدام است.

وی ادامه داد: در حوالی معصوم‌زاده عملیات کاوش انجام شده است و تعدادی تنور و دیوار کشف شده است.

یزدان پناه از برگزاری 27 مورد نمایشگاه در سال جاری خبر داد و گفت: هنرمندان صنایع دستی خراسان شمالی با حضور فعال در این نمایشگاه‌ها به معرفی ظرفیت‌های استان پرداختند که خوشبختانه در نمایشگاه اخیر تهران، غرفه مربوط به صنایع نساجی استان بیشترین فروش در بین غرفه‌ها را داشت.

 اختصاص 3200 میلیون تومان برای تقویت صنایع دستی استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی نیز گفت: در 6 ماه گذشته، 3 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات به هنرمندان این بخش پرداخت شده است.

یزدان پناه عنوان کرد: یک هزار و 250 کارگاه و 56 فروشگاه با یک هزار و 240 نفر بیمه شده در زمینه صنایع دستی فعالیت می‌کنند.

وی 4 مهر اصالت یونسکو، ثبت ملی 51 اثر، تشکیل کارگروه برندسازی صنایع دستی و چاپ و انتشار دو کتاب را از دیگر اقدامات در این زمینه ذکر کرد.

یزدان پناه گفت: همچنین بجنورد در مراسمی با حضور نمایندگان مجلس از نماینده یونسکو، شهر گلیم و سفره کردی عنوان گرفت.

یزدان پناه با بیان اینکه بجنورد برای انتخاب شهر ملی گلیم و سفره کردی انتخاب شده است، گفت: جشن برند سازی برای این هنر منحصر به فرد هنرمندان استان، به زودی برگزار می‌شود.

وی سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد را عاملی موثر برای جذب گردشگر خواند و افزود: توانمندسازی تشکل‌های مردم نهاد در این زمینه حائز اهمیت است و بیشترین جلسات را با فعالان این عرصه داشته ایم.

این مسئول همچنین گفت: برای معرفی استان و جذب گردشگران، از مبادی ورودی تا خروجی استان، اسکان و ایاب و ذهاب برای تورلیدرها و مدیران آژانس‌های مسافرتی تامین می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه داد: بهانه‌های مختلفی را ایجاد خواهیم کرد تا گردشگران را هر چه بیشتر در استان نگاه داریم.

انتهای خبر/طهماسبی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.