سرویس اجتماعی | کد خبر: 30696
تاریخ انتشار: 1397/07/25 - 10:07:25

کوچ زودهنگام عشایر خراسان شمالی به سوی مناطق قشلاقی

مدیرکل اداره امور عشایری خراسان شمالی گفت: با آغاز سرما در مناطق ییلاقی، کوچ پاییزه عشایر این دیار به سوی مناطق گرمسیری و قشلاقی در مراوه تپه استان گلستان آغاز شد.
کوچ زودهنگام عشایر خراسان شمالی به سوی مناطق قشلاقی,

محمدرضا قلی‌پوراظهار داشت: هرساله کوچ پاییزه از نیمه اول آبان ماه آغاز می‌شد که امسال به دلیل سرد شدن هوا و نامناسب بودن چراگاه‌های ییلاقی، عشایر زودتر از موعد به مناطق قشلاقی بازگشتند.

وی با بیان اینکه این استان پنج هزار خانوار عشایری دارد که از این تعداد یک هزار و 200 خانوار نیمه کوچرو و سه هزار و 800 خانوار کوچرو هستند افزود: همه ساله با آغاز فصل سرما عشایر این استان پس از یک دوره هفت ماهه، مراتع ییلاقی را به سوی مناطق قشلاقی ترک می‌کنند.

وی اظهار داشت: عشایر خراسان شمالی همه ساله بهار و تابستان خود را در مناطق خوش آب و هوای دامنه کوه‌های شاه‌جهان، کوه‌های باغان، کنج خور، کوه سالوک، گلیل و سرانی شیروان، ارتفاعات فاروج، سالوک و آلاداغ، رباط، امیرانلو، دره پرور و کوه تخته میرزا سپری می‌کنند.

وی گفت: اکنون با سرد شدن هوا، عشایر این استان دام‌های خود را به سوی مناطق گرمسیر قشلاقی مراوه‌تپه در استان گلستان، مانه ‌وسملقان و بخشی از راز و جرگلان، جاجرم و کالیمانی و میاندشت اسفراین کوچ می‌دهند.

مدیرکل اداره امور عشایری خراسان شمالی افزود: مدت زمان اقامت عشایر در نواحی قشلاقی استان تا فروردین ماه سال آینده به درازا خواهد کشید.

قلی پور گفت: خانوارهای عشایری نیمه کوچرو تنها در یک فصل کوچ کرده و بیشتر در مناطق ییلاقی به سر می‌برند که عمده قشلاق خود را در بخش هایی از راز و جرگلان، مانه و سملقان، اسفراین، جاجرم، کالیمانی و میاندشت می‌گذرانند.

وی اظهار داشت: علاوه بر عشایر خراسان شمالی عشایر استان‌های گلستان، خراسان رضوی، سمنان نیز در فصل کوچ از عرصه‌های خراسان شمالی استفاده می‌کنند.

وی گفت: استان خراسان شمالی گذرگاه عشایر استان خراسان رضوی است که به سمت مناطق مراوه تپه استان گلستان حرکت می کنند و بعضا برخی از خانوارها در مناطق قشلاقی شهرستان مانه و سملقان سپری خواهند کرد.

مدیرکل اداره امور عشایری خراسان شمالی افزود: عشایر سمنان نیز در فصل قشلاق وارد مناطق عشایری خراسان شمالی می شوند بطوریکه عشایر این استان حدود پنج ماه از فصل قشلاق خود را در مانه و سملقان و فصل ییلاق و میانبند را نیز در شهرستان های شاهرود و دامغان اتراق می کنند.

وی گفت: به منظور امنیت و کمک به عشایر در مسیر کوچ با نیروی انتظامی، پلیس راه، نیروی مقاومت بسیج و سپاه، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها و اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و سایر دستگاه های مربوط نیز هماهنگی های لازم صورت گرفته است.

وی افزود: ایل راه های خراسان شمالی از سه ایل راه اصلی تشکیل شده که ایل راه شمالی آن شامل مسیر شمال شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگان و مراوه‌تپه است.

قلی پور اظهار داشت: ایل راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوری‌میدان و مراوه تپه است و ایل راه میانی از قوچان تا مانه‌ و سملقان در اطراف رودخانه اترک و کالیمانی و مراوه‌تپه است.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: هر کدام از مسیرهای فوق بیش از 400کیلومتر طول دارد.

پنج هزار خانوار عشایری با داشتن 700هزار واحد دامی در خراسان شمالی مستقر هستند.  هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از 30 هزار نفر در قالب 2 ایل زعفرانلو و شادلو و 38طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.  زبان اصلی عشایر خراسان شمالی کردی کرمانجی است.

طوایف مستقر در خراسان شمالی شامل باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‏صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‏مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو هستند.

 به جای تولید سیاه چادر توسط خود عشایر خراسان شمالی، چادر برزنتی تحویل آنان شد

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: به جای تولید سیاه چادر توسط خود عشایر خراسان شمالی، سیاه چادر برزنتی تحویل آنان شد.

هادی قوامی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه یکی از مصوبات موجود در این استان اختصاص اعتبار برای ساخت سیاه چادر توسط عشایر استان و استفاده خود آنها از این چادر بوده است، افزود: اعتبار مورد نظر جذب شد اما به جای اینکه چادر توسط خود عشایر تولید و از سوی آنها مورد استفاده قرار گیرد، چادر برزنتی خریداری و در اختیار آنها قرار گرفت.

وی ادامه داد: نبود زیرساخت‌های لازم در عشایر برای اینکه آنها بتوانند این سیاه چادرها را تولید کنند سبب شد تا سیاه چادر توسط آنها تولید نشود.

قوامی اظهار کرد: هدف از این مصوبه آن بود که هم نماد سیاه چادر عشایر احیاء و هم اینکه اشتغال برای این قشر از جامعه ایجاد شود و از سوی دیگر این افراد از تولیدات خود استفاده کنند.

به گفته وی چادرهای برزنتی که در اختیار عشایر قرار گرفت از کیفیت لازم برخوردار نبود.

انتهای خبر/

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.