سرویس ورزشی | کد خبر: 30718
تاریخ انتشار: 1397/07/28 - 11:42:11

قهرمانی خراسان شمالی در مسابقات منطقه 4 پیرامید

قهرمانی خراسان شمالی در مسابقات منطقه 4 پیرامید,

 دیروز خراسان شمالی میزبان نمایندگان پیرامید استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بود،150 ورزشکار از 3 استان با یکدیگر رقابت کردند تا خود را به مسابقات کشوری برساند و درنهایت خراسان شمالی توانستند با ارائه طرحی زیبا قهرمان پیرامید منطقه 4 کشور شود.

اشک‌های نمایندگان سیستانی بعد از پایان مسابقات، ارائه نتایج و کسب عنوان سومی‌شان کمی ناراحت‌کننده بود اما در بین فضای شاد و مهیجی که تمام سال 1200 نفره شهرستان بجنورد را پرکرده بود تشویق‌ها مانع از ادامه ناراحتی‌شان شد و تمام‌قد تمام سالن به حرمت حضورشان ایستادند و تشویقشان کردند.

نمایندگان خراسان شمالی هم از شوق قهرمانی اشک می‌ریختند، قبل از اعلام نتایج ریتم و هماهنگی‌شان گواه کسب عنوان بود اما بازهم قبل از اعلام نتایج دلهره داشتند و بعضی‌هایشان رمق تحمل هیجان را به خود نمی‌دیدند.

مسابقات پیرامید منطقه 4 صبح جمعه به مناسبت هفته تربیت‌بدنی با حضور نمایندگان استان‌های خراسان جنوبی و شمالی، سیستان و بلوچستان با قهرمانی تیم خراسان شمالی پایان یافت.

پیرامید یک‌رشته ذهنی است

محمد فرزین فر بنیان‌گذار پیرامید کشور و داور این دور از مسابقات در حاشیه برگزاری همایش در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: پیرامید یک‌رشته ذهنی است که به‌صورت گروهی اجرا و بیشتر در مراسم افتتاحیه‌ها انجام می‌شود.

فرزین فر تصریح کرد: پیرامید حرکات ورزشی نمایشی گروهی است که حرکات با ریتم و آهنگ انجام می‌گیرد.

وی که داوری این دیدارها را بر عهده داشت افزود: با توجه به اینکه نخستین دوره این رقابت‌ها است سختگیری داوری انجام نشد و آیتم‌های موردنظر چندان موردتوجه قرار نگرفت.

وی بابیان اینکه باید 15 آیتم در داوری لحاظ می‌شد اما با توجه به نخستین دوره این رقابت‌ها تنها به 7 آیتم اکتفا کردیم افزود: طرح اجرایی که در زمین ایجاد می‌کردند، نوع حرکات بر طرح، هماهنگی افراد در اجرای حرکات، هماهنگی و اجرا با موزیک، شیوه‌های اجرا به‌صورت همگانی، گروهی و ترتیبی، طراحی لباس و استفاده از ابزاردست از مهم‌ترین آیتم‌های موردنظر برای اجرای این طرح به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که تیم‌های شرکت‌کننده نخستین تجربه خود را در این رشته ورزشی کسب کرده‌اند حضورشان امتیاز است و تیم‌های نخست و دوم خود را برای مسابقات کشوری که دهه فجر در تهران برگزار می‌شود آماده می‌کنند.

به گفته وی تیم‌های خراسان شمالی و خراسان جنوبی به‌عنوان تیم‌های نخست و دوم در دهه فجر امسال باید برای رقابت‌های قهرمانی کشور آماده شوند.

در ادامه مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان نیز اظهار داشت: پیرامید شعار یا پیامی را با اجرای حرکات و موسیقی طراحی می‌کند.

محبوبه مرحمتی بابیان اینکه 150 دانش‌آموز از 3 استان کشور در این رقابت‌ها که به میزبانی استان برگزارشده است حضور یافتند افزود: برگزاری میزبانی به‌نوعی تبلیغات در این رشته ورزشی است تا ورزشکاران و عموم بیشتر با این ورزش، شرایط مسابقات و داوری آن آشنا شوند.

به گفته مرحمتی پیش از برگزاری این مسابقات کارگاه آموزشی با حضور 83 مربی آمادگی جسمانی برگزار شد و 9 مربی 9 تیم آماده کردند و در مسابقات استانی که انتخابی این رقابت‌ها است تیم حاضر در مسابقات منتخب شد و مربیگری تیم را شکوفه شجاعی بر عهده دارد.

رئیس هیئت ورزش‌های همگانی خراسان شمالی نیز در حاشیه برگزاری این مسابقات اظهار داشت: پیرامید از اسفندماه سال گذشته شروع به کارکرد و جهت آشنایی مربیان کارگاه آموزشی برگزار شد و مربیان در مسابقات استانی توانستند با یکدیگر به رقابت بپردازند.

مجید جودت تصریح کرد: اگر در تمام جشنواره و افتتاحیه‌ها بتوانیم از تیم‌های پیرامید استان استفاده کنیم پیرامید جایگاه خود در کشور را تثبیت خواهد کرد.

وی بابیان اینکه در ایران 9 ماهی است که این رشته ورزشی در هیئت‌ها فعال‌شده است افزود: برگزاری میزبانی این رقابت‌ها سبب استقبال و تبلیغ این رشته ورزشی شده است.

برگزاری کارگاه پیرامید در استان

وی ابراز امیدواری کرد به‌زودی کارگاهی به‌منظور رفع مشکلات و به‌روزرسانی اطلاعات مربیان در این رشته ورزشی در استان برگزار شود.

ملیحه علی زاده ثانی مربی تیم خراسان جنوبی در حاشیه این مسابقات اظهار داشت: ورزشکاران خراسان جنوبی عمده حرکاتشان با حلقه است و از 6 مهرماه تمرینات خود را آغاز کردند.

علی زاده ثانی معتقد است: دانش آموزان علاقه‌مند بودند و اگر زمان بیشتری برای تمرینات داشتند قطعاً نتیجه مطلوب‌تری کسب می‌کردند.

خدیجه سارانی مربی تیم سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: پیرامید را با رشته رزمی تلفیق کرده‌ایم و در نوع خود حرکت جدید و نویی است.

به گفته خدیجه سارانی تیم زیر 14 سال نیز به تمرینات بیشتری برای آمادگی نیاز دارد.

شجاعی مربی تیم خراسان شمالی نیز به طراحی تیم خود که تلفیقی از آداب‌ورسوم استان و مظهری از حجاب است اشاره می‌کند.

شجاعی اظهار کرد: از بین 800 دانش‌آموز 49 نفر انتخاب شدند و 10 روز تمرین برای حضور در این مسابقات داشتند، هماهنگی تیم‌ها به‌سختی انجام شد.

وی اعتقاد دارد: طرح پیچیده‌ای به نسبت سایر تیم‌ها توانسته ارائه دهد، استفاده از ابزار و تعویض لباس را نیز از مهم‌ترین آیتم‌های موردپسند داوری مسابقات عنوان کرد.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.