سرویس ورزشی | کد خبر: 30720
تاریخ انتشار: 1397/07/28 - 11:50:57

به مناسبت هفته پارالمپیک؛

نبود مربی و داور مختص معلولان

"حضور پررنگ معلولان در ورزش ضروری است"
نبود مربی و داور مختص معلولان,

ورزش معلولان با توجه به مشکلات و معلولیت‌های افراد باید از حامی دلگرم‌کننده‌ای برخوردار باشد، یکی از مهم‌ترین رویکردهای توانمندسازی معلولان افزایش میزان فعالیت‌های ورزشی این قشر است و با گسترش بسترهای مناسب برای حضور افراد معلول در مکان‌های ورزشی می‌توان تأثیر بسزایی در روحیه نشاط اجتماعی این افراد ایجاد کرد.

خراسان شمالی ورزشکاران با پتانسیلی در این حوزه دارد که توانسته‌اند خوش بدرخشند و کمبودها را مانعی برای دست‌یابی به نشاط و کسب موفقیت ندانند، معلولان بر این امر واقف‌اند که معلولیت محدودیت نمی‌آورد و نمی‌تواند سبب ناتوانی آن‌ها از ورزش شود، نگاه و توجه به این قشر امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است که باید موردتوجه مسئولان قرار گیرد.

به مناسبت هفته پارالمپیک گفت‌وگویی با رئیس هیئت جانبازان و معلولان خراسان شمالی داشتیم تا به بررسی کمی و کاستی‌های این قشر از ورزشکاران بپردازیم.

سایه سنگین کمبودها بر سر هیئت معلولان و جانبازان

برات ایمنی اظهار می‌کند: بانوان و آقایان ورزشکار تاکنون در رقابت‌های متعددی در سطح کشور توانستند ابراز وجود کنند، گرچه سایه کمبودها همواره بر سر این هیئت سنگینی می‌کند.

وی بابیان اینکه از 25 تا 27 مهرماه هیئت به مناسبت هفته پارالمپیک گلباران مزار شهدا و دیدار با معلولان و جانبازان را به همراه برگزاری مسابقات در رشته‌های متعدد در برنامه دارد افزود: هیئت از تمام توان خود برای ایجاد جوی بانشاط به‌منظور تأمین نشاط و شادی این افراد دریغ نخواهد کرد.

دو مربی مختص بسکتبال با ویلچر معلولان در استان فعالیت دارند

وی بابیان اینکه دو مربی مختص بسکتبال با ویلچر معلولان در استان فعالیت دارند افزود: نبود مربی و داور مختص رشته‌های ورزشی معلولان مهم‌ترین دغدغه این ورزشکاران به شمار می‌رود که باید موردتوجه قرار گیرد.

ایمنی همچنین از آمادگی تیم استان برای حضور در جشنواره چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در تهران خبر داد که هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای حضور در این جشنواره هستند.

ایمنی خاطرنشان کرد: طی جلسه با معاون توسعه ورزش استان در این هفته مسابقات متعددی در 8 رشته ورزشی در نظر گرفته‌شده و امکانات و بستر ورزشی نیز به همت مسئولان اداره کل ورزش و جوانان مهیا است.

به گفته وی تنیس روی میز در هر دو بخش آقایان و بانوان، تیراندازی باکمان در هر دو بخش، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر با حضور 10 تیم و حضور نمایندگان مشهد و گنبد و فوتبال روی میز، فوتبال دستی، ویلچررانی و دوومیدانی، گل‌بال، دارت و طناب زنی به مناسبت هفته پارالمپیک برگزار می‌شود.

وی ضمن تأکید این مطلب که ورزشکاران جانباز و معلول باید موردتوجه قرار گیرند و در تمامی شهرستان‌ها به آن پرداخته شود اظهار داشت: این ورزش در گرمه، جاجرم، اسفراین، فاروج، شیروان و بجنورد فعال است و ورزشکاران علاوه بر فعالیت در حوزه قهرمانی در بعد همگانی نیز برنامه‌های متعددی برگزار می‌کند.

ایمنی به درخشش نمایندگان استان اشاره و تأکید کرد: در رشته تنیس روی میز بانوان در لیگ دسته یک کشور عنوان سومی را به دست آوردند، در تیراندازی باکمان مسابقات شرق کشور ایزانلو و صدقی در ماده 18 متر دو عنوان قهرمانی به خود اختصاص دادند، دوومیدانی نیز سال گذشته صداقت در ماده 100 متر و فرشید رئوف پور سوم کشور شدند.

به گفته این مسئول هم‌اکنون محمدرضا ارشادی فر نماینده تنیس روی میز استان عضو تیم ملی کشور است.

رشد 10 پله‌ای هیئت جانبازان و معلولان

وی بابیان اینکه هیئت جانبازان و معلولان استان به نسبت سال‌های گذشته رشد 10 پله‌ای داشته اظهار داشت: این هیئت علی‌رغم امکانات و تجهیزات محدود توانسته رشد قابل‌ملاحظه‌ای در سال‌های اخیر کسب کند و از رتبه 31 کشوری به رتبه 20 برسد و هم‌اکنون تا اواخر امسال به رتبه 15 خواهیم رسید.

وی ضمن تأکید این مطلب که ورزش معلولان و جانبازان پرهزینه است تصریح کرد: این هیئت نیازمند حمایت مسئولان است تا بار مالی آن مانع ادامه فرایند ورزش ورزشکاران معلول و جانباز نشود.

وی بابیان این مطلب که در هر شهرستان 7 تا 8 رشته فعال مختص این ورزشکاران داریم افزود: هفته پارالمپیک فرصت دوباره‌ای است تا توجه ویژه‌ای به این رشته ورزشی شود و مسئولان بتوانند نگاه دوباره‌ای به نیازهای ورزشکاران این رشته ورزشی داشته باشند.

انتهای خبر/وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.