سرویس اقتصادی | کد خبر: 30723
تاریخ انتشار: 1397/07/29 - 09:50:40

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی خبر داد:

نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان اسفند ماه امسال برگزار می‌شود

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: نمایشگاه کشور ایران در کشور ترکمنستان با محوریت خراسان شمالی، با پیگیری اتاق بازرگانی خراسان شمالی اسفند ماه جاری برگزار می‌شود.
نمایشگاه بین المللی ایران در ترکمنستان اسفند ماه امسال برگزار می‌شود,

محمد صمدی در نشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت 29 مهرماه روز ملی صادرات، از روز ملی صادرات به عنوان  فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی یاد کرد و  از برگزاری همایش روز ملی صادرات در استان در اواخر آبان ماه امسال  خبرداد.

وی افزود: این همایش به مانند سال‌های گذشته با حضور صنعتگران، صادرکنندگان ، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی ، مدیران دستگاه‌های اجرایی و مقامات ارشد استانی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه صادرات یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه هر کشور محسوب می‌شود، اظهارداشت: اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز برای گسترش و ارتقای روابط تجاری و رونق صادرات با سایر کشورها همواره تمام تلاش خود را به کار بسته است.

صمدی افزود: با توجه به شرایط کنونی به واسطه تحریم‌ها و مشکلات و نوسانات ارزی تمام تلاش اتاق بازرگانی حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان به منظور تسریع در رونق صادرات است.

صمدی روز ملی صادرات را فرصت ارزشمندی برای پرداختن به صادرات غیر نفتی عنوان کرد وافزود: برهمین اساس باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام حمایت از  کالای ایرانی و همچنین باتوجه به شرایط کنونی در حوزه تجارت خارجی لزوم تاکید بر توسعه صادرات بیش از پیش آشکار است.

صادرات 60 میلیون دلار کالا از استان

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به رشد 82 درصدی صادرات استان به 32 کشور دنیا طی سال گذشته اشاره کرد وگفت: در 6 ماهه نخست سال جاری 60.5 میلیون دلار صادرات از لحاظ ارزشی و از لحاظ وزنی 237.8  هزار تن صادرات از استان انجام شده است.

وی واردات استان را طی 6 ماه امسال به ارزش 10.77 میلیون دلار و از لحاظ وزنی 3.078 هزار تن اعلام کرد و عمده ترین کالاهای صادراتی استان را محصولات پلاستیکی، سیمان، محصولات کشاورزی و... ذکر کرد که بیشترین این کالاها به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه، هند ، امارات، بلغارستان ، ایتالیا، آلمان ، ازبکستان و... صادرات می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 60 میلیون دلار کالا به سایر کشورها صادر شده است، افزود: 30 درصد از صادرات استان به هندوستان، 21 درصد به افغانستان، 8.2 درصد به عراق و 4.2 درصد به ترکمنستان است.

صمدی با بیان اینکه در سال گذشته خراسان شمالی به حدود 32 کشور دنیا صادرات انجام می‌شد، گفت: اما هم اکنون صادرات استان به 24 کشور انجام می‌شود.

صمدی با نام بردن محصولات صادراتی استان گفت: محصولات پتروشیمی، اوره، آلومینا، محصولات کشاورزی و مصالح ساختمانی ازجمله عمده صادرات خراسان شمالی به سایر کشورهای دنیا است.

اعزام هیأت تجاری به بیشکک پایتخت قرقیزستان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه پذیرش و اعزام هیأت و گسترش روابط تجاری یکی از مهمترین وظایف اتاق است، گفت: یکی دو ماه آینده یک هیأت تجاری از خراسان شمالی در کشور قرقیزستان حضور یابد.

وی مهمترین برنامه‌های این اعزام را نشست وملاقات هیأت تجاری با اتاق بازرگانی و تجارت بیشکک ، نشست و ملاقات هیأت تجاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران – بیشکک ، ملاقات با مقامات و مسئولین محلی و بازدید هیأت تجاری از بازار محلی ومراکز تجاری بیشکک اعلام  کرد.

صمدی یکی از مهمترین مسایل اقتصادی درکشورها را قدرت صادراتی ذکر کرد و از صادرات هر کشور به عنوان آیینه‌ای از قدرت اقتصادی آن کشور یاد کرد .

 وی افزود:  توسعه صادرات هر کشور منشا اشتغال زایی، کسب درآمد ارزی بیشتر و تعامل مثبت تجاری با دیگر کشورهای جهان به دنبال دارد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت بالقوه کشور قرقیزستان به جهت اعزام هیأت‌های تجاری گفت: این کشور عضو سازمان تجارت جهانی است و امکان صادر کردن کالا به سایر کشورهای دیگر بدون هزینه‌های اضافی وجود دارد و توافقی برای اعزام هیأت تجاری به این کشور صورت گرفته است.

رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی آبان ماه را موعد اعزام این هیأت تجاری به کشور قرقیزستان خبر داد و افزود: محصولات مختلفی همچون کشاورزی، صنایع سنگین و سبک ازجمله برنامه‌های توافق شده در این سفر در نظر گرفته‌شده است.

وصول مطالبات تجار ایرانی از ترکمنستان با تهاتر

صمدی گفت: مطالبات تاجران ایرانی از همتایان ترکمن حدود 15 میلیون دلار بود که این مبلغ از طریق تهاتر و مبادله پایاپای وصول شد.

صمدی با بیان اینکه تجار استان از سال‌های گذشته 10 تا 15 میلیون دلار از ترکمنستان مطالبات دارند، گفت: وصول مطالبات تجار خراسان شمالی از کشور ترکمنستان با داد و ستد پایاپای و تهاتر در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه پیگیری جدی برای راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو در حال انجام است، گفت: راه‌اندازی بازارچه مرزی در رونق صادرات استان بسیار مؤثر است اما در این خصوص باید کشور ترکمنستان تصمیم نهایی را بگیرد.

صمدی افزود: تاکنون کشور ترکمنستان تمایلی برای را‌ه‌اندازی بازارچه مرزی پرسه‌سو اعلام نکرده است.

وی بر لزوم ایجاد بازارچه مرزی استان در منطقه «پرسه سو» تاکید کرد و گفت: در دو سوی این منطقه در خاک ایران و ترکمنستان تعداد زیادی روستا وجود دارد که این امر باعث اشتغالزایی برای آنان خواهد شد.

صمدی با بیان اینکه ایجاد این بازارچه توجیه اقتصادی دارد، افزود: با توجه به اینکه خراسان شمالی از گذرگاه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی، بنادر و دریا بی بهره است، ایجاد این بازارچه می‌تواند رونق بخش اقتصاد استان شود.

وی تصریح کرد: طی امسال حدود ۱۰.۵ میلیون دلار واردات کالا و محصولات در استان داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشم گیری داشته است.

وی  دیدار  رایزن اقتصادی ایران در آلمان با تجار و بازرگانان خراسان شمالی  ،انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک اتاق بازرگانی خراسان شمالی با سرمایه گذاران پنج کشور چین، یونان، ایتالیا، قطر، قرقیزستان، پذیرش هیأت تجاری قرقیزستان به استان از سوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی و اعلام آمادگی قرقیزستان برای  سرمایه گذاری در ایجاد کارخانجات خوراک دام، اصلاح نژاد دام،حوزه پرورش آبزیان، کشتارگاه صنعتی و واحدهای فرآوری تولیدات کشاورزی عنوان کرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی افزود: تا کنون حدود 300 کارت بازرگانی در این استان صادر شده که از این تعداد تنها 120 کارت فعال است

انتهای خبر/آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.