سرویس اجتماعی | کد خبر: 30754
تاریخ انتشار: 1397/07/30 - 09:28:40

377 نفر در خراسان شمالی از قانون مشاغل سخت بهره مند شدند

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانداری خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال، 377 تقاضا شامل 640 عنوان شغل در کمیته‌های بدوی و تجدید نظر استان، سخت و زیان آور تشخیص داده شد.
377 نفر در خراسان شمالی از قانون مشاغل سخت بهره مند شدند,

قربان نباتیان اظهار داشت: در این مدت، 440 نفر در استان متقاضی استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور شدند.

وی با بیان اینکه 440 تقاضا شامل 836 عنوان شغلی در دبیرخانه مشاغل سخت و زیان‌آور استان رسیدگی شده است گفت: مشاغل سخت و زیان آور، کارهایی است که در آن عوامل فیزیکی، ‌شیمیایی، ‌مکانیکی و ‌بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده است.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانداری خراسان شمالی گفت: این نوع مشاغل در اثر اشتغال بیمه شده، تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی (جسمی و روانی) در فرد ایجاد می‌شود که نتیجه آن بروز بیماری‌های شغلی و عوارض ناشی از آن است.

نباتیان اظهار داشت: مشاغل سخت و زیان‌آور در دسته «الف»، مشاغلی‌اند که صفت سخت و زیان‌آوری آن با ماهیت شغل وابستگی دارد و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب از سوی کارفرما می‌توان سختی و زیان‌آوری آنها را حذف کرد.

نباتیان گفت: سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور به هر میزان، قبل یا بعد از اشتغال در مشاغل عادی به ازای هر سال سابقه یک و نیم سال محاسبه خواهد شد.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانداری خراسان شمالی گفت: بیمه‌شدگانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال دارند، در صورتی که حداقل 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور اشتغال داشته باشند و حق بیمه مدت مزبور را به صندوق پرداخته باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

انتهای خبر/ایرنا

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.