سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30776
تاریخ انتشار: 1397/08/01 - 10:01:27

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی تاکید کرد:

بهره‌مندی از مشارکت مردمی برای مقابله با بحران‌ها

بهره‌مندی از مشارکت مردمی برای مقابله با بحران‌ها,

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در دومین نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در سال جاری از برگزاری مانور لحظه صفر خبر داد و گفت: برای مقابله درست با بحران‌ها باید از مشارکت مردمی به درستی بهره مند شویم و بر تهیه نقشه نقاط ایمن استان توسط شهرداری‌ها تاکید دارم.

رضا رجب زاده اظهار کرد: امروز باید مشارکت و حضور مردم در حوزه‌های مختلف مدیریتی برای تصمیم سازی‌ها و اجرای برنامه‌ها پررنگ تر شود.

وی با بیان این که تصمیم گیری‌ها در حوزه مدیریت بحران باید تخصصی باشد، افزود: شناخت بحران‌ها از موضوعات مهم این حوزه است چرا که بحران تنها سیل و زلزله نیست و در برخی مواقع با بحرانی روبرو می‌شویم که در گذشته تجربه نشده است.

وی ادامه داد: بر بازنگری فرآیندها و شبیه سازی الگوهای موفق جهانی در حوزه مدیریت بحران تاکید دارم تا تمهیدات و تجهیزات مورد نیاز شناسایی و تامین شود.

رجب زاده تصریح کرد: سطح بندی مدیریت به معنای سطح بندی منابع انسانی و تجهیزات و امکانات، جزو ابزارهای اصلی مدیریت بحران است که تحقق این امر مستلزم برگزاری جلسات مرتبط و همکاری‌های لازم بین دستگاهی است.

وی با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه و توجه به امر آموزش توده‌های مردمی برای رویارویی با بحران ها، خاطرنشان کرد: انجام این اقدامات موجب کاهش تلفات جانی و مالی می‌شود و بار دیگر تاکید می‌کنم باید از ظرفیت‌های محلی و مشارکت‌های مردمی برای مقابله با بحران‌ها بهره مند شویم.

معاون امور عمرانی استاندار در ادامه خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم سودجویی‌های کوچک در برداشت از محیط زیست به یک رویکرد عادی تبدیل شود چرا که نتایج این قبیل اقدامات در آینده فراگیر خواهد شد و صدمات جانی و مالی بیشتری را به ما تحمیل خواهد کرد.

رجب زاده گفت: نقشه نقاط ایمن شهر باید به کمک شهرداری‌ها تهیه شود و تاکید دارم بهره مندی از ۵ درصد سرجمع اعتبارات تملک دارایی استان برای مقابله با بحران باید با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری و بر اساس اولویت‌ها و سیاست‌های استان باشد.

وی تاکید کرد: تخصیص اعتبار به موضوعات بحرانی شهرستان‌ها باید در راستای سیاست گذاری‌های استان باشد و مدیران برای حل مشکلات حوزه کاری خود جزیره ای عمل نکنند.

وی اشاره داشت: با توجه به ورود به فصل سرما باید متولیان امر آمادگی لازم را داشته باشند و یادآور می‌شوم با هدف ارزیابی میزان آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانور لحظه صفر برگزار خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار با اشاره به مشکلات جاده ارکان در بجنورد تاکید کرد: موضوع تکمیل و بهره برداری از جاده ارکان به پاشنه آشیل مدیریت استان تبدیل شده است و تاکید می‌کنم متولیان امر تمامی امکانات خود را بسیج کنند و در بازه زمانی یک ماهه این کار را به اتمام برسانند.

رجب زاده افزود: پیش بینی‌های لازم برای تامین زیرساخت ها، روشنایی، آب‌های سطحی و... در سایت اداری ارکان به درستی پیش بینی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هم بر فعال شدن کمیته‌های ۱۴ گانه ذیل شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تاکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی در بحث مستندسازی اقدامات خود در مواقع بحرانی اهتمام داشته باشند.

جواد نظری افزود: بر حسب آیین نامه اجرایی طرح جامع ملی بازتوانی در حوادث طبیعی به کارگروه بهداشت و درمان محول شده است و بر این اساس‌ این کارگروه به عنوان بهداشت، درمان و بازتوانی تغییر نام داده می‌شود.

وی ادامه داد: شرکت برق استان برای جابه‌جایی تیرهای برق در سایت ارکان که در مقابل آشیانه پروازی هلال احمر قرار گرفته است، اقدام کند چرا که امنیت پرواز را به خطر می‌اندازد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.