سرویس اقتصادی | کد خبر: 30787
تاریخ انتشار: 1397/08/01 - 10:31:11

با صدور رأی در پرونده یک انبار؛

کالاهای احتکار شده امروز در بازار توزیع می‌شود

پس از بررسی و صدور رأی در مورد یک انبار که اقدام به احتکار برخی از اقلام کرده بود، کالای این انبار از امروز، سه شنبه، در بازار توزیع می‌شود.
 کالاهای احتکار شده امروز در بازار توزیع می‌شود,

این خبر را معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ما اعلام کرده و گفته است: مقادیری از کالاهای دپو شده در انبارهای محتکران، با همکاری اتحادیه‌ها و سازمان صنعت معدن و تجارت در سطح بازار عرضه می‌شود که این کالاها مربوط به یک انبار است که رأی آن صادر شده است.

توزیع این اقلام، در راستای دستورالعمل اخیر دولت در مقابله با پدیده احتکار انجام می‌شود. دستورالعملی که تمامی انبارداران را موظف کرده بود تا وضعیت انبارهای خود را در سامانه جامع انبارهای کشور ثبت کنند.

طرح سامانه جامع انبارها از ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۵ به صورت سراسری ابلاغ شده بود و از آن زمان تاکنون حدود ۵۱۰ هزار انبار در سامانه جامع انبارها ثبت نام کرده‌اند. اما حساسیت بر اجرای هرچه دقیق‌ترِ این قانون، وقتی ایجاد شد که با نوسان‌های ارز در سال جدید و افزایش قیمت‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای مبارزه با احتکار و گرانفروشی، تصمیم به رصد دقیق‌تر و بازرسی‌های بیشتر گرفت.

فروردین ماه 97، آغاز نوسان‌های شدید ارزی

در حالی که اسفند ماه 96 با افزایش قیمت دلار به حدود 4800 تومان، باعث ایجاد موجی از اعتراض و هشدار به دولت شده بود، رییس جمهور، در گفتگوی زنده با مردم در تاریخ دوم بهمن ماه 96، خیال مردم را از بابت افزایش قیمت دلار راحت کرد.

رییس‌جمهور درباره شایعه بالابردن نرخ ارز در پایان سال، اظهار کرده بود: به نفع دولت نیست که دلار را بالا ببرد تا مخارجش را تأمین کند. ما اول سال یک پیش بینی درخصوص نرخ ارز می‌کنیم و من به مردم به صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست. دکتر حسن روحانی در همین مصاحبه تأکید کرده بود: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

اما فروردین ماه سال جدید، نوسان‌های بازار ارز همچنان ادامه داشت تا اینکه وقتی دلار در روزهای ابتدایی پس از تعطیلات ابتدای سال به حدود 550 تومان رسید، اکبر ترکان در گفت‌وگویی از افزایش قیمت دلار حمایت کرد و گفته بود: اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود، چاره‌ای نبود چون آن موقع مصنوعی قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند، وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود دلار هم بالا می‌رود.

بعد از این اتفاق‌ها بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، قیمت دلار را 4200 تومان اعلام کرد و گفت که هرگونه مبادله با قیمتی بیش از قیمت اعلامی، تخلف محسوب شده و قابل پیگرد است.

ماجرای نوسان‌های ارزی به همین‌جا ختم نشد و در اگرچه در یکی دو ماه بعد از این اتفاق، تعادل نسبی در بازار حکم‌فرما شد، اما حدوداً از ابتدای تیر ماه امسال، قیمت دلار و دیگر ارزها، با شیب بسیار زیاد صعود کرد، چنانچه در ماه‌های مرداد و شهریور، هر روز شاهد شکستن رکورد قیمت دلار بودیم؛ قیمتی که در برخی از روزها، از 20 هزار تومان نیز فراتر رفت.

سوء استفاده کنندگان در راهند!

در این فضای متلاطم ارزی اگرچه دولت تلاش می‌کرد تا با اتخاذ تدابیر مختلفی همچون «سامانه نیما»، وضعیت بازار ارز و سکه را کنترل کند، افراد سودجوی زیادی تصمیم به خرید برخی از اقلام و کالاهای ضروری کردند تا با نگهداری آنها و فروش با قیمت بیشتر، سودهای کلان به جیب بزنند.

افزایش عجیب و غریب کالاهای اساسی و اقلامی مانند کاغذ، رب، پوشک و ... باعث شد تیم‌های بازرسی وزارت صمت و دیگر نهادهای نظارتی، با جدیت بیشتری به بازرسی از انبارهای کوچک و بزرگ در تهران و دیگر شهرستان‌ها پرداختند.

در همین زمان بود که بار دیگر و این بار به طور جدی‌تری، توجه به طرح سامانه جامع انبارها جلب شد؛ چنانچه مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگویی با مشرق، به انبارداران پیشنهاد کرد: با خود اظهاری موجودی و میزان و رودی و خروجی کالا را در سامانه ثبت کنند.

محمد قبله آخرین مهلت برای خود اظهاری را پایان مرداد ماه اعلام کرد و گفت که «از ابتدای شهریور کالاهای ثبت نشده در سامانه انبارها احتکار محسوب می‌شود.» گفت: طرح سامانه جامع انبارها از ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۵ به صورت سراسری ابلاغ شده است و از آن زمان تاکنون حدود ۵۱۰ هزار انبار در سامانه جامع انبارها ثبت نام کرده‌اند.

به گفته قبله، «سامانه جامع انبار برای تمام افرادی که در این سامانه ثبت نام کنند حساب کاربری ایجاد می کند که بر اساس آن، انباردار باید علاوه بر ثبت موجودی کالا، تمام ورودی و خروجی کالا توسط بارنامه و غیر بارنامه را در حساب کاربری انبار خود ثبت کنند چراکه از این تاریخ، ملاک تشخیص احتکار و محتکر، اطلاعات موجود در سامانه جامع انبار است.»

 تمام انبارهای باید در سامانه جامع انبارها ثبت شود

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار اتفاقیه می‌گوید:​ براساس تصمیم سازمان صنعت معدن و تجارت همه مسئولان انبارها موظفند موجودی کالاهای مشمول خود را از یکم تا پنجم هرماه اعلام کنند و اگر این کار صورت نگیرد در حکم احتکار و امتناع از عرضه است.

ابراهیمی اضافه می‌کند: هر کالایی که مشمول قانون ثبت در سامانه انبارها وجود داشته باشد و دپو و امتناع از عرضه و یا احتکار جرایم سنگینی خواهد داشت.

وی خاطرنشان می‌کند: تاکنون ۱۰ هزار و ۱۰۰ انبار استان نسبت به اعلام موجودی خود اقدام و در سامانه جامع انبار‌ها ثبت شده است.

وی با بیان اینکه برخی از گزارش‌ها از احتکار و کالاهای مصرفی در پیلوت منازل خبر می‌دهد، تصریح می‌کند: به محض گزارش چنین مواردی به سرعت ورود پیدا کرده و بررسی و برخورد خواهد شد.

محتکران، دستگیر می‌شوند

طبق ماده 57 از فصل 8 قانون نظام صنفی کشور، گران فروشی عبارت است از «عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهائی بیش از نرخ های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذیربط، عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار گردد.»

طبق ماده 60 همین قانون، احتکار عبارت است از «نگهداری کالا به صورت عمده با تشخیص مراجع ذی‌صلاح و امتناع از عرضه آن به قصد گران‌فروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سایر مراجع قانونی ذی‌ربط.»

بر همین اساس و پس از انجام گشت‌ها و بازرسی‌های متعدد توسط مراجع قانونی، در چند ماه اخیر در گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی که با حضور مسئولان سازمان صنعت معدن و تجارت در انبارهای سطح استان انجام شد، اقلام زیادی از کالاهای اساسی از جمله برنج، کاغذ، مواد غذایی و لوازم خانگی و غیره کشف شده است که محتکران به قصد گرانفروشی امتناع از عرضه داشتند.

به عنوان مثال، فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی در تاریخ اول شهریور ماه، از کشف یک انبار غیرمجاز با 20 میلیارد ریال کالای احتکار شده و دستگیری یک متهم در شهرستان بجنورد خبر داد. ‌علیرضا مظاهری گفت: در بازرسی از این انبار تعداد زیادی قطعات یدکی و روغن موتور خودروهای سنگین به ارزش 20 میلیارد ریال کشف و ضبط شد.

همچنین در تاریخ 28 مرداد، فرمانده انتظامی خراسان شمالی از کشف 141 میلیارد ریال احتکار کالا در انبارهای اسفراین و مانه وسملقان خراسان شمالی خبر داد. مظاهری اظهار کرد: ماموران در بازرسی از این انبار تعداد ۹۷۰ عدد لنت خودرو، دوهزار و ۵۲۰ کیلو گرم برنج پاکستانی، مقدار ۵۰۰ کیسه ۲۰ کیلویی نمک و ۱۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی شکر احتکار شده کشف و ضبط کردند.

فرمانده انتظامی خرسان شمالی همچنین در همین روز از کشف یک انبار غیر مجاز با بیش از ۶ میلیارد ریال لوازم خانگی احتکار شده و دستگیری سه  متهم در این رابطه خبر داد. مظاهری افزود: ماموران در بازرسی از این انبار موفق به کشف ۵۰۰ دستگاه انواع لوازم خانگی غیر مجاز شدند.

علاوه بر این، در تاریخ 22 مرداد نیز، رئیس اداره نظارت وبازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: 5 انبار غیر مجاز و احتکار دارو ، مواد غذایی و لوازم خانگی در بجنورد کشف شد.

بازگشت اقلام احتکار شده به بازار

با جستجویی ساده در اخبار یکی دو ماه گذشته، می‌توان به اخبار کشفیاتی از این دست برخورد؛ اخباری که از کشف انبارهای احتکار مواد غذایی و دیگر اقلام مصرفی و مورد نیاز مردم، می‌گوید.

مطابق روال قانونی، پرونده‌هایی شبیه این، پس از کشف به دادگاه رفته و منتظر اعلام نتیجه می‌مانند و پس از صدور رأی قاضی، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، وظیفه دارد که اقلام اکشف شده را وارد بازار کند.

امروز، رأی یکی از متهمان صادر شده و اقلام کشف شده از آن انبار، وارد بازار می‌شود. در همین رابطه، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار اتفاقیه می‌گوید:​ در این مرحله کالاهای این انبار توزیع کالاهای ضبط شده شامل، 840 قوطی رب 800 گرمی دشت بهار به قیمت هر قوطی 12 هزار تومان، 240 عدد پودر 500 گرمی رخت‌شویی هر کدام به قیمت 3 هزار و 200 تومان و 336 عدد پودر 500 گرمی ماشین لباس شویی، هر کدام به قیمت 4 هزار و 400 تومان در فروشگاه مهام واقع در خیابان چمران ۳۵ به فروش می‌رسد.

ابراهیمی با بیان اینکه هنوز برخی از پرونده‌های انبار مظنون به احتکار در حال بررسی هستند که به محض اینکه برای این پرونده‌ها رای صادر شود در مراحل بعدی کالاهای این انبارها نیز توزیع خواهد شد، اضافه می‌کند: تمام کالاهای صبح شده از انبارهای احتکار کالا بهداشت از صدور رأی هر یک در مناطق مختلف شهر به فروش می‌رسند تا تمام مناطق از این امر بهره‌مند شوند.

وی می‌گوید: پرونده یک انبار مظنون به احتکار نیز برای آن در حال اثبات محکومیت و صدور رای است و بعد از قیمت گذاری و طی مراحل قانونی محل توزیع کالاهای تعیین و توزیع کالاهای دپو شده این انبار نیز در مرحله بعدی انجام می‌شود.

به گفته ابراهیمی کالاهای کشف شده این انبار نیز شامل یک هزار و ۴۸۸ قوطی رب است.

پرونده هشت انبار مظنون به احتکار به تعزیرات معرفی شد

وی با بیان اینکه از ابتدای تیرماه امسال تا ۲۰ مهرماه جاری هشت پرونده مضنون به احتکار با ارزش پنج میلیارد و ۸۱۷ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۴۵ ریال برای بررسی و صدور رای به تعزیرات و مراکز قانونی معرفی شده است، اضافه می‌کند: کالای این انبارها  شامل یک هزار و ۹۳۲ قوطی رب ۸۰۰ گرمی، ۹۴۰ قوطی رب یک کیلویی، یک هزار و ۱۱۵ قطعه کاغذ، ۳۵۹ حلقه لاستیک خودرو، یک هزار و ۵۶۲ عدد پوشک،۲۳ هزار و ۴۶۶ لیتر روغن موتور، یک هزار و ۹۸۰ کیلوگرم برنج، ۲۵۶ عدد روغن نباتی است.

ابراهیمی تصریح می‌کند: ۹ پرونده با تخلف عدم اعلام موجودی انبار به ارزش هفت میلیارد و ۷۳۹ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۹۱۲ ریال به مراجع قضایی ارجاع داده شده و در حال بررسی است.

وی عنوان می‌کند: کالاهای این انبار نیز شامل ۳۳ هزار و ۱۴۴ عدد انواع محصولات بهداشتی، چهار هزار و ۱۵۰ عدد پوشک، دو تن میلگرد، ۶۹ هزار و ۶۸۴ کیلوگرم برنج، دو هزار و ۱۹۷ کیلوگرم حبوبات است.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی می‌گوید: در هنین مدت از ابتدای تیرماه امسال تا ۲۰ مهرماه جاری پنج پرونده مظنون به قاچاق نیز با ارزش یک میلیارد و ۱۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال شامل تعدادی لوازم خانگی، ۴۵ حلقه لاستیک خودرو و ۲۷ عدد سینک ظرفشویی شناسایی و مدتحل قانونی آن در حال بررسی است.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.