سرویس گزارش | کد خبر: 30789
تاریخ انتشار: 1397/08/01 - 10:39:29

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:

97 درصد خراسان شمالی درگیر انواع مختلف خشکسالی است

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفت: 97 درصد خراسان شمالی درگیر انواع مختلف خشکسالی است.
97 درصد خراسان شمالی درگیر انواع مختلف خشکسالی است,

مجید بیجندی در جلسه‌ای که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در استانداری و با حضور مدیران کل دستگاه‌ها برگزار شد، اظهار کرد: 97 درصد خراسان شمالی درگیر انواع مختلف خشکسالی می‌باشد.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی در این جلسه به ارائه گزارش کاملی از وضعیت بارش‌ها و خشکسالی پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت فصلی پرداخت.

وی اضافه کرد: میانگین بارش استان نیز در فصل پائیز در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود که در بخش‌های شرقی و مرکزی استان بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود و انتظار می‌رود بیشترین افزایش بارش در مهرماه و آبان ماه به‌ویژه در شرق استان رخ دهد.

بیجندی میانگین دمای فصل پاییز استان را 0.5 تا 1 درجه بیش از نرمال عنوان کرد.

وی همچنین بیان کرد: در سال زراعی 97-96 (1 مهر 1396 الی 31 شهریور 1397)، میانگین بارندگی استان 161.1 میلی‌متر بوده که در مقایسه با آمار بلندمدت استان، 30.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی بابیان اینکه میزان بارندگی کلیه شهرستان‌های استان نسبت به آمار بلندمدت روند کاهش را نشان می‌دهد گفت: بیشترین میزان کاهش مربوط به شهرستان مانه و سملقان به میزان 49.2 درصد است و در سال 97-96 میانگین دمای استان 15.4 درجه سانتی‌گراد بوده است که در مقایسه با آمار بلندمدت استان، 1.1 درجه سانتی‌گراد افزایش را نشان می‌دهد که این روند افزایشی در کلیه شهرستان‌های استان نیز مشاهده می‌شود.

بیجندی همچنین با اشاره به اینکه شاخص خشکسالی SPEI برای سال زراعی 97-96 وضعیت بسیار نامطلوبی را برای گستره استان نشان می‌دهد ادامه داد: به‌نحوی‌که از کل مساحت استان، به ترتیب 87 درصد و 11.5 درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید و خشکسالی شدید می‌باشد و فقط در کمتر از 3 درصد مساحت استان وضعیت در سطح نرمال است و بنابراین 97 درصد گستره استان دچار انواع مختلف خشکسالی بوده است.

کمبود آب در روستاهای خراسان شمالی یک مشکل تلخ است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی گفت: مشکل کم‌آبی روستاهای استان یک مشکل تلخ است و امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و نحوه مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم.

رضا رجب زاده از کمبود آب در روستاها به عنوان یک مشکل تلخ یاد کرد و گفت: امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و نحوه مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم. در این راستا نیاز به تدوین سند سازگاری با کم آبی در استان داریم زیرا در بسیاری از استان ها که محور توسعه آن ها بر آب بنا نشده، مشکلات کمتری دارند.

رجب زاده از اقدامات خوب این حوزه را استفاده از فناوری های نوین آبیاری و الگوی کشت جایگزین دانست و گفت: باید به ظرفیت‌های بالقوه توسعه استان در حوزه‌های غیرکشاورزی که تاکنون به آن بی‌توجه بوده‌ایم، بیشتر توجه کنیم.

خسارت 257 میلیارد ریالی خشکسالی به مراتع خراسان شمالی

خشکسالی به مراتع خراسان شمالی 257 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

کارشناس مسئول مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه تولید خسارت 257 میلیارد ریالی خشکسالی به مراتع خراسان شمالی علوفه از مراتع استان در مقایسه با پارسال 30 درصد کاهش یافته است گفت: در شرایط عادی تولید علوفه در مراتع استان 120 هزار تن است که امسال 36 هزار تن کاهش یافت.

محمد نوری افزود: در حال حاضر با مدیریت چرا در خراسان شمالی، بهره برداران بموقع و براساس پروانه از مراتع برای چرای دام استفاده کنند.

وی گفت:  25 درصد ارزش مراتع برای علوفه و 75 درصد هم زیست محیطی و مربوط به حفاظت از منابع پایه آب و خاک و جلوگیری از فرسایش خاک است.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.