سرویس ورزشی | کد خبر: 30791
تاریخ انتشار: 1397/08/01 - 10:47:48

استعدادهای هرز شده در روستاها

استعدادهای هرز شده در روستاها,

کشف استعدادها نمی‌تواند تنها در سالن‌های اختصاصی شهر و مختص افراد پردرآمد باشد، جامعه موفق درگرو جامعه سالم است، سلامتی که تنها با ورزش هم‌پوشانی دارد و باید تنها در کلان‌شهرها اعتبارات، امکانات و بودجه‌های ورزشی اختصاص نیابد تا شهرهای کوچک و روستاها از ورود به میادین ورزشی جا بمانند.

استعدادهای گمنامی که اگر کشف شود روح جامعه ورزشی را تازه می‌کند و کشور نفس عمیقی می‌کشد از پتانسیل‌هایی که از جای‌جای میهن اسلامی برای بالا بردن پرچم کشورشان تلاش کرده‌اند، صرفاً این استعدادها از باشگاه‌های اختصاصی شهرهای بزرگ نیست و باید به دنبال کشف استعدادها بود و راهی برای استعدادهای کمتر دیده‌شده کشور پیدا کرد.

توجه به ورزش در روستاها باعث شکوفايي استعدادهاي گمنامي مي‌شود که سود آن را نيز به‌طور مستقيم ورزش کشور مي‌برد، به‌شرط اينكه رسيدگي به اين مقوله آن‌طور که شايسته آن است، باشد، نه سطحي و پیش‌پاافتاده و چيزي شبيه از سرباز کني.

مي‌توان با همکاري‌هاي همه‌جانبه، مسير ورزش در جامعه روستايي را هموارتر کرد که در وهله اول سود آن به‌کل جامعه و پس‌ازآن به جامعه ورزش مي‌رسد.

خراسان شمالی با پتانسیل‌های ورزشی که دارد نمی‌توان از روستاهایش غافل شد، درست از همان زمین‌های خاکی که با توپ پلاستیکی فرصت را مغتنم می‌شمارند تا روح خود را تازه کنند و در خیال بازیکنان موردعلاقه‌شان محکم‌تر از همیشه دروازه‌های آرزوهایشان را سوق دهند به سمت پیروزی...

درست آن‌سوی خیال ورزشکاران قطعاً روزهای خوشی نهفته است که اندک توجه و حمایتی شامل حالشان شود، حمایتی که از هرز شدن استعدادهایشان جلوگیری می‌کند.

طی سال‌های اخیر ورزش روستایی نیز رونق خاصی داشته و در تمامی شهرستان و روستاهای شهرستان‌ها اقدام به ساخت اماکن ورزشی شده است.

استعدادهای قابل‌توجهی از روستاها شناسایی‌شده‌اند و از سویی نمی‌توان به پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای اشاره نکرد که در سایه کمبود اعتبار فرصت را از ورزشکاران گرفته و اعتباراتی که خاک شده و محل زندگی دام است و اگر خوشبینانه تر به آن توجه کنیم محلی برای برگزاری مراسمات و جمع شدن و گردهمایی برخی جوانان و میانسالان روستاهاست.

عدم مدیریت برخی روستاها از فضاهای ورزشی نیز سبب شده به جای استفاده مطلوب از اماکن ورزشی استفاده نامطلوبی صورت پذیرد و پتک بی‌توجهی و عدم‌حمایت از ورزش روستایی بر سر مسئولان مستدام باشد.

علی بیدکی عضو شورای اسلامی روستای بیدک بابیان اینکه این روستا دارای بیش از 5 هزار نفر جمعیت است اظهار داشت: نداشتن سالن سبب شده فضای استانداردی برای ورزش جوانان نداشته باشیم و به جای ورزش در محیطی امن جوانان خود را با تفریحات غیرسالم مشغول کنند.

به گفته بیدکی در این روستا یک سالن خصوصی ویژه ورزشکاران رزمی افتتاح‌شده و عمده کونگ‌فو کاران در این محل به تمرینات ورزشی می‌پردازند.

بخشدار روستای شوقان می‌گوید: این روستا دارای دو هزار و پانصد نفر جمعیت است و یک سالن سرپوشیده در شوقان و چهار بید داریم که عمده رشته‌های ورزشی در این سالن‌ها پیگیری می‌شود و سالن روستای طبر نیز در حال بهره‌برداری است.

علی ارجمند وضعیت ورزش در این روستاها را قابل‌قبول می‌داند و معتقد است: داشتن زمین چمن و سالن‌های روباز نیز از دیگر اماکن ورزشی است که درصدد راه‌اندازی این اماکن در روستا هستیم تا جوانان از حداکثر امکانات ورزشی برای رونق و کشف استعدادها در روستاها بهره‌مند شوند.

پولاد نجاهی بخشدار راز و جرگلان نیز از راه‌اندازی یک سالن سرپوشیده در بخش جرگلان خبر داد و اظهار داشت: اولین سالن سرپوشیده در بخش جرگلان در حال افتتاح است و در 5 روستای بزرگ این شهرستان نیز فضای ورزشی روباز جهت ورزش علاقه‌مندان رشته‌های مختلف تعبیه‌شده است.

104 فضای روباز و سرپوشیده ورزشی در روستاها

در ادامه مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی سرانه ورزش روستایی استان را 75/0 مترمربع عنوان کرد و اظهار داشت: خراسان شمالی دارای 104 فضای روباز و سرپوشیده ورزشی در روستاهاست.

کوروش بهادری تصریح کرد: روستاهای خراسان شمالی دارای 77 اماکن روباز و 27 اماکن سرپوشیده است.

وی بابیان اینکه 18 اماکن ورزشی در روستاهای بجنورد داریم اظهار داشت: شهرستان بجنورد دارای 13 فضای ورزشی روباز و 5 فضای سرپوشیده روستایی است و سرانه ورزش روستایی در این شهرستان 49/0 مترمربع است.

به گفته کوروش بهادری سرانه ورزشی روستایی شهرستان شیروان نیز 59/0 مترمربع است و تعداد سالن‌های روباز این شهرستان 11 مورد و فضاهای سرپوشیده نیز 4 مورد است.

بهادری با اشاره به 8 فضای ورزشی روستایی در شهرستان فاروج افزود: سرانه ورزشی این شهرستان نیز 94/0 مترمربع است و این شهرستان دارای 5 فضای روباز و 3 فضای سرپوشیده است.

به گفته وی شهرستان اسفراین نیز با سرانه ورزشی روستایی یک مترمربع دارای 14 فضای روباز روستایی و 7 فضای سرپوشیده روستایی است.

وی اظهار داشت: شهرستان مانه و سملقان دارای 21 فضای ورزش روستایی است و از این تعداد 18 فضای روباز و 3 فضای سرپوشیده مختص روستائیان بوده و سرانه ورزشی این شهرستان نیز 85/0 مترمربع است.

وی سرانه ورزشی روستایی شهرستان گرمه را 2 مترمربع عنوان کرد و اظهار داشت: روستاهای این شهرستان دارای 3 اماکن ورزشی هستند و دو فضای روباز به همراه 1 فضای سرپوشیده در اختیار ورزشکاران این شهرستان است.

بهادری همچنین به سرانه ورزش روستایی شهرستان راز و جرگلان اشاره کرد که 7/0 مترمربع است و دارای 2 فضای سرپوشیده و 13 فضای روباز است و شهرستان جاجرم نیز با سرانه 48/0 مترمربع دارای یک فضای روباز و دو فضای سرپوشیده است.

31 پروژه در دست ساخت روستایی در استان

وی تعداد اماکن در دست‌ساخت خراسان شمالی را نیز 31 مورد عنوان کرد که 15/0 مترمربع به فضاهای ورزشی روستاهای استان افزوده خواهد شد.

به گفته وی 7 فضای روباز و 24 فضای سرپوشیده نیز در استان در دست احداث است.

بهادری به تعداد اماکن در دست‌ساخت روستاهای شهرستان‌ها نیز اشاره و اظهار داشت: شهرستان بجنورد دارای یک فضای روباز و 5 فضای سرپوشیده در دست احداث است که با افتتاح این پروژه‌ها سرانه ورزشی 07/0 مترمربع افزایش خواهد یافت، شهرستان شیروان نیز دارای دو فضای روباز و 4 فضای سرپوشیده در روستاهاست که با افتتاح این پروژه‌ها نیز 20/0 مترمربع سرانه ورزشی افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان فاروج دارای یک فضای روباز و 3 فضای سرپوشیده در دست‌ساخت است که سرانه ورزشی در این شهرستان نیز 13/0 مترمربع افزایش خواهد داشت.

وی اظهار داشت: شهرستان اسفراین یک فضای روباز و 3 فضای سرپوشیده در دست احداث دارد که با افتتاح آن‌ها 07/0 مترمربع سرانه ورزشی آن افزایش می‌یابد، مانه و سملقان دارای 4 سالن سرپوشیده در دست احداث است که با افتتاح آن 03/0 مترمربع افزایش سرانه خواهیم داشت، گرمه دارای یک سالن سرپوشیده در دست احداث است و 1/0 مترمربع به فضاهای ورزشی آن افزوده می‌شود، راز و جرگلان دارای 2 فضای روباز و دو فضای سرپوشیده روستایی است و سرانه ورزشی در این روستاها 58/0 مترمربع افزایش می‌یابد، جاجرم نیز دارای 2 فضای سرپوشیده روستایی است و سرانه ورزشی آن 08/0 مترمربع افزایش خواهد یافت.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.