سرویس گزارش | کد خبر: 30890
تاریخ انتشار: 1397/08/09 - 10:04:07

بجنورد در جستجوی نقشه راه؛

شهری که از حاشیه‌نشینی رنج می‌برد

نداشتن درآمد پایدار شهری، مشکلات حاشیه‌نشینی و نبود پیوست‌های فرهنگی و ترافیک از مشکلات مهم شهر بجنورد است که درمان این مشکلات تدوین یک سند راهبردی است که در صورت محقق شدن، رشد قابل‌ توجهی را در شهر شاهد هستیم.
 شهری که از حاشیه‌نشینی رنج می‌برد,

رشد حاشیه‌نشینی، توسعه بی‌رویه حومه‌ها، حفاظت از فضاهای سبز پیرامون شهر و به طور کلی مدیریت شهری نیازمند سند چشم‌انداز شهری است و با وجود نیاز ضروری به این سند همچنان بجنورد بدون سند چشم‌انداز مسیر مدیریت شهری را طی می‌کند یا اگر سندی وجود دارد مورد استفاده مدیران شهری قرار نمی‌گیرد. این در حالی است که امروزه چون با تغییر مدیران شهری سیاست‌های اجرایی آنها نیز تغییر می‌کند، داشتن چنین سندی یک الزام برای مدیریت شهری محسوب می‌شود.

باید این سؤال را از مسئولان پرسید که آیا متولی تهیه سند چشم‌انداز شهری بجنورد شهرداری است یا مرکز پژوهش‌های شورای شهر که این موضوع حیاتی شهر را نادیده گرفته شده است.

بجنورد نیاز به سند چشم‌انداز شهری دارد

شهر پدیده‌ای پیچیده و پویاست که در گذر زمان دچار تحولات کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌شود که این تغییرات و پیچیدگی‌ها شهر را به برنامه ریزی‌های خاص نیازمند می‌کند.

صدری‌فر به‌عنوان یک کارشناس شهری و مدرس دانشگاه در این زمینه به تسنیم گفت: سند چشم‌انداز رویکردی راهبردی برای برنامه‌ریزی شهری است که در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که در شهرهایی مانند بجنورد از طرح‌های جامع و تفصیلی استفاده می‌شود که بیشتر نقش بازدارنده دارند و در ایجاد راهبرد بسیار ضعیف هستند.

وی با بیان این که تدوین سند چشم‌انداز اثرات مثبتی در شهر دارد، افزود: تدوین این سند موجب بهبود شرایط کار و زندگی شهروندان، پیشرفت، توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی و حفاظت از میراث مادی و معنوی شهرها می‌شود.

وی با بیان این که 70 درصد جمعیت استان را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: هنوز شاهد برنامه مشخصی برای سامان‌دهی آنها نیستیم و شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز و بدون توجه به ساختار شهری هستیم در حالی که داشتن یک سند راهبردی به سامان‌دهی این مناطق کمک موثری می‌کند.

برنامه‌ای برای تدوین سند وجود ندارد

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر بجنورد نیز با بیان این که تاکنون سند چشم‌انداز شهری بجنورد تدوین نشده است، اعلام کرد: برنامه مشخص و تدوین شده‌ای درباره سند چشم‌انداز شهر بجنورد وجود ندارد.

سیدمحسن موسوی با بیان این که با یک شرکت سرمایه‌گذار قراردادی برای مطالعات راهبردی و سند چشم‌انداز منعقد شده است، گفت: تصمیمی برای تدوین برنامه‌های کوتاه مدت در مرکز استان وجود ندارد و به دنبال تدوین سندی بلند مدت و 20 ساله برای بجنورد هستیم.

نداشتن درآمد پایدار شهری، مشکلات حاشیه‌نشینی و نبود پیوست‌های فرهنگی و ترافیک از مشکلات مهم شهر بجنورد است که درمان این مشکلات تدوین یک سند راهبردی است که در صورت محقق شدن، رشد قابل توجهی را در شهر شاهد هستیم.

انتهای خبر/

 

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.