سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30926
تاریخ انتشار: 1397/08/13 - 09:18:37

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی:

هیچ کمبودی در تامین نهاده‌های دامی در استان وجود ندارد

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هیچ کمبودی در تامین نهاده‌های دامی در استان وجود ندارد.
هیچ کمبودی در تامین نهاده‌های دامی در استان وجود ندارد,

عبدالله یوسفی در گفت وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه مشکلی در تأمین نهاده‌های دامی وجود ندارد، اظهارداشت: در یک ماه اخیر به دلیل مشکلاتی به وجود آمد که واحدهای تولیدی طیور با کمبودهایی مواجه شدیم که بلافاصله از ذخایر استراتژیک برای تامین نهاده‌های دامی و طیور استفاده شد.

یوسفی افزود: در ۱۰ تا ۱۵ روز گذشته بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن انواع نهاده‌های دامی و طیور از جمله کنجاله، ذرت و غیره به استان وارد شد.

وی با بیان اینکه تغییرات قیمتی این اواخر به خصوص در مورد مکمل‌های غذایی طیور بیشتر بر اساس افزایش نرخ ارز بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر با اقدامات انجام شده و با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام، بازار نهاده‌ها تا حدود زیادی تعادل خود را به دست آورده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: واحدهای تولیدی مرغ و طیور با مشکل افزایش هزینه حمل و نقل انواع نهاده‌ها مواجه بودند که برای کنترل شرایط تمهیدات لازم در دستور کار قرار دارد و در زمینه تامین نهاده‌ها نیز برخی از این نهاده‌ها وارد کشور شده و مابقی نیز در حال ترخیص از گمرک است.

وی ادامه داد: به‌رغم مشکلات موجود در سامانه حمل و نقل کود و سایر نهاده های کشاورزی، رایزنی گسترده‌ای انجام یافته و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های نظارتی استان، استانداری، دستگاه‌های خدماتی هماهنگی ایجاد شده با استان خوزستان و تلاش صادقانه کلیه همکاران ستادی در راستای تامین کود و نهاده‌های کشاورزی شرایط نسبتا قابل قبولی ایجاد شده است.

اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین از آغاز اجرای پروژه امنیت غذایی در اراضی دیم استان خراسان شمالی با همکاری ایکاردا (مركز بین المللی تحقیقات كشاورزی در مناطق خشك) خبر داد.

یوسفی گفت: سالانه حدود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان به صورت دیم پاییزه کشت و کار می‌شود که با توجه به تغییرات اقلیمی، متاسفانه شاهد شکنندگی در تولید در این اراضی دیم هستیم؛ لذا توجه به تولید در دیمزارها به عنوان یکی از سیاست‌های مهم معاونت زراعت در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا با همکاری ایکاردا، ارتقای امنیت غذایی از طریق افزایش تولید سیستم‌های زراعی دیم به میزان ۲۵ درصد در مدت ۵ سال هدف‌گذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: ایکاردا یكی از 15 مركز تحقیقاتی استراتژیكی كشاورزی جهان است و هدف آن بهبود رفاه مردم با استفاده از تحقیقات و آموزش در مناطق خشك در جهت افزایش تولید در واحد سطح و افزایش كیفیت محصولات زراعی با حفظ منابع طبیعی و استفاده پایدار از منابع محیطی است و دومین مركز تحقیقاتی در دنیا است كه بر روی گندم فعالیت می‌کند و از طریق یك شبكه گسترده با مناطق، مؤسسات ملی، دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیر دولتی و وزراتخانه ها در كشورهای توسعه یافته در ارتباط است.

یوسفی مهم‌ترین مؤلفه این پروژه را ترویج و به کارگیری فناوری‌های آزمون شده و موفق در پایگاه‌های نوآوری برشمرد و افزود: ایجاد تغییر در تفکر و رفتار بهره‌برداران دیم در موضوعاتی مانند تناوب علوفه و گیاه روغنی با گندم و جو از سایر اهداف طرح است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: در این طرح از ارقام و ژئوتیپ‌های داخلی و بعضی از ژئوتیپ‌های بین‌المللی نیز استفاده می‌شود و همچنین تولید علوفه در دیمزارها نیز در این طرح هدفگذاری شده است.

وی اضافه کرد: در اجرای این پروژه، تغییر روش‌های کشت مرسوم به روش‌های کشت پیشرفته و کشاورزی حفاظتی نیز مورد نظر بوده و بر آن تاکید می‌شود.

یوسفی درخصوص برنامه این طرح در خراسان شمالی گفت: در سال جاری برای استان خراسان شمالی ۴۶۵۰ هکتار اراضی گندم دیم و ۸۸۵ هکتار جو دیم به همراه ۲۸۵ هکتار نخود و ده هکتار محصولات علوفه‌ای در نظر گرفته شده است و با تداوم پروژه طی 5 سال آینده سطح اجرای این پروژه در استان به ۱۳۱ هزار و ۶۶۰ هکتار خواهد رسید.

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح، تعدادی سایت‌های نوآوری و مزارع الگویی در مزارع کشاورزان و در اقلیم‌های مختلف ایجاد خواهد شد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.