سرویس اجتماعی | کد خبر: 30947
تاریخ انتشار: 1397/08/14 - 10:22:15

رییس آموزش و پرورش استثنائی خراسان شمالی:

۱۳۰۰ دانش‌آموز در مدارس استثنائی استان تحصیل می‌کنند

رییس آموزش و پرورش استثنائی خراسان شمالی گفت: تعداد یک هزار و 300 دانش‌آموز در مدارس استثنائی استان مشغول به تحصیل اند که شامل 500 دانش‌آموز دختر و 800 دانش‌آموز پسر است.
۱۳۰۰ دانش‌آموز در مدارس استثنائی استان تحصیل می‌کنند,

علی متقیان به وجود مدارس استثنائی در تمام شهرستان‌های استان اشاره کرد و به عصر اترک گفت: هم اکنون در خراسان شمالی 37 مدرسه روستایی، 16 مدرسه شهری، 12 مدرسه اختلالات یادگیری در حال خدمات‌دهی به این دانش‌آموزان هستند.

متقیان افزود: در سال جاری دو مدرسه جدید در شهرهای صفی آباد و اسفراین افتتاح شد.

وی بیان کرد: تعداد معلمان مدارس استثنائی خراسان شمالی 360 نفر است که از این تعداد 22 مربی در حوزه توانبخشی و بقیه در حوزه آموزش مشغول به فعالیت هستند، که مربیان توانبخشی امور کاردرمانی، گفتار درمانی و شنوایی سنجی را نیز انجام می‌دهند.

متقیان گفت: تعداد مربیان توانبخشی پاسخگوی نیاز دانش‌آموزان نیست اما باتوجه به برنامه ریزی که انجام شده، به همه دانش‌آموزان خدمات داده می‌شود.

درک عمومی نسبت به دانش‌آموزان استثنایی کم است

رییس آموزش و پرورش استثنائی استان افزود: متاسفانه درک عمومی پایینی نسبت به این دانش‌آموزان وجود دارد و فرهنگ‌سازی‌های لازم انجام نگرفته است و باعث شده تا خانواده‌ها دچار مشکل شوند به سختی آنها را بپذیرند.

متقیان خاطر نشان کرد: دانش‌آموزانی که هوشیاری بالایی، اختلالات چند معلولیتی، بینایی و شنوایی دارند توانایی ادامه تحصیل و برخورداری از سطح عالی تحصیلات را دارند، در حالی که دانش‌آموزان ذهنی تنها تا متوسطه حرفه ای توانایی حضور در مدرسه را دارند.

وی اضافه کرد: برای تأسیس مدرسه اتیسم در استان نیاز به ظرفیت 25 نفری دانش‌آموزان است، در حالی که 16 دانش‌آموز اتیسم در مدارس استثنائی استان در حال تحصیل هستند.

بیشتر دانش‌آموزان استثنایی، کم‌توان ذهنی هستند

متقیان بیشترین تعداد دانش‌آموزان استثنائی را در گروه کم توان ذهنی عنوان کرد و گفت: 80 درصد دانش‌آموزان کم توان ذهنی، 11 درصد چند معلولیتی، پنج درصد آسیب دیده شنوایی ، دو درصد جسمی حرکتی ، دودرصد بینایی و یک درصد با طیف اتیسم مواجه هستند.

وی رفت وآمد و وسیله ایاب و ذهاب، هزینه‌های بالای توانبخشی، خرید ملزومات و هزینه‌های درمانی بالا را از مشکلات اساسی این دانش‌آموزان خواند و گفت: هیچ هزینه ای برای حضور این دانش‌آموزان در مدرسه از خانواده‌ها دریافت نمی‌شود و 70 درصد هزینه‌های ایاب و ذهاب توسط آموزش و پرورش استثنائی پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: در سال گذشته مبلغ 50 میلیون تومان از فاکتورهای پزشکی دانش‌آموزان توسط سازمان و 50 میلیون تومان توسط خیرین پرداخت شد.

متقیان افزود: خراسان شمالی دارای دو مدرسه شبانه روزی است که مدرسه پسرانه چهار سال پیش و مدرسه دخترانه سال جاری به بهره برداری رسید و 70 دانش‌آموز دختر و پسر در این مدرسه مشغول به فعالیت هستند.

وی دلیل حضور این دانش‌آموزان در مدارس شبانه روزی را سخت بودن رفت و آمد از سایر شهرستان‌ها خواند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.