سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30948
تاریخ انتشار: 1397/08/14 - 10:27:02

حمایت بنیاد علمی و پژوهشی آلمان از مطالعات باستان شناسی ریوی

شهر هخامنشیان ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد
حمایت بنیاد علمی و پژوهشی آلمان از مطالعات باستان شناسی ریوی,

سرپرست گروه باستان شناسی آلمانی در منطقه ریوی گفت: بر اساس توافقات انجام گرفته، بنیاد علمی و پژوهشی آلمان ( DFG) به مدت 6 سال از کاوش‌ها و مطالعات باستان شناسی در این منطقه حمایت مالی خواهد داشت.

دکتر یودیت تومالسکی با اشاره به ظرفیت‌های علمی همکاری ایران و آلمان اظهار کرد: بنیاد علمی DFG آلمان نیز نسبت به حمایت از کاوش‌ها و مطالعات در منطقه باستانی ریوی تمایل خوبی نشان داده است.

وی با اشاره به اینکه کاوش در منطقه باستانی ریوی به عنوان پروژه مشترک با همکاری آلمان، انجام می‌شود، افزود: این منطقه زیستگاهی بزرگ مربوط به دوره آهن است و بقایایی از دوره ساسانیان و هخامنشیان نیز یافت شده است که این دست نمونه‌ها را تنها در پاسارگاد و تخت جمشید داریم و از این جهت ریوی برای باستان شناسی ایران بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در کاوش‌های باستان شناسی این منطقه، مرحله به مرحله پیش می‌رویم، عنوان کرد: فصل ششم کاوش به پایان رسیده است و بسیار امیدوار هستیم به آینده ریوی به جهت ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد چرا که این کشفیات برای اولین بار در شمال شرق ایران به وقوع پیوسته است و تا کنون هیچ اثری از دوره هخامنشی در شمال شرق ایران کشف نشده بود.

پژوهش‌های باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی به صورت مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان آغاز شده و با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، این اداره کل با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را با عنوان «پروژه باستان شناسی ریوی» جهت کاوش و پژوهش در این محوطه تاریخی برنامه ریزی کرده است.

شهر هخامنشیان ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد

کارشناس حفاظت و مرمت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی گفت: تپه باستانی ریوی به عنوان یک شهر هخامنشی، قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به منطقه ویژه گردشگری را دارد.

فتح الله نیازی در نشست شورای فنی و ارائه طرح ساماندهی و حفاظت سایت موزه تپه تاریخی ریوی اظهار داشت: تمایل و نگرش نسل جدید نسبت به گذشته کشور و نیز تاریخ هخامنشی این پتانسیل را به وجود می‌آورد تا ریوی در آینده گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کند.

وی با بیان اینکه همدلی شکل گرفته در خصوص تحقق این هدف برای تپه باستانی ریوی در استان خراسان شمالی قابل توجه است، افزود: منطقه ریوی از نظر تاریخی و همزیستی دوره ای در منطقه شمال شرق کشور اهمیت و ارزش ویژه ای دارد.

وی بر ضرورت شکل گیری سازمان‌های مردم نهاد « NGO» به منظور کمک بیشتر به نهادهای دولتی و توسعه گردشگری در ریوی تأکید کرد و گفت: باید از پتانسیل‌های مردم روستای نجف و شهر مانه و سملقان در این زمینه بیشتر استفاده شود.

کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی کشور افزود: تا عید نوروز زمان زیادی برای برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت‌های جذب گردشگر باقی نمانده است و باید از این فرصت نهایت استفاده برای معرفی این منطقه تاریخی انجام شود.

نیازی با اشاره به اینکه روشنگری و اقدامات مسئولان شهری و استانی در خصوص منطقه تاریخی ریوی قابل ستایش است گفت: باید هرچه سریع تر برخی شاخص‌ها از جمله راه دسترسی، شن ریزی مسیر، خارج کردن نخاله‌ها از محوطه را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: ریوی با پتانسیل‌هایی که دارد در آینده به نقطه روشن گردشگری کشور تبدیل خواهد شد و باید مردم منطقه را نیز با پتانسیل‌های درآمدی آن آشنا کنیم تا با همفکری و شکل گیری مجموعه این اقدامات، شاهد اتفاقات خوبی در سایت باستانی ریوی باشیم.

 

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.