سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 30949
تاریخ انتشار: 1397/08/14 - 10:28:20

عرضه شیرخام در خوار و بار فروشی‌ها ممنوع است

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: با وجود غیرقانونی بودن عرضه شیر خام در واحدهای خوار و بار فروشی، این تخلف در استان انجام می‌شود.
عرضه شیرخام در خوار و بار فروشی‌ها ممنوع است,

علی اکبر دلیر صحرایی به ایرنا اظهار داشت: یکی از بسترهای بروز تخلف عرضه شیر خام در واحدهای خوار و بار فروشی، تداخل صنفی است و در این باره سازمان صنعت، معدن و تجارت باید برخوردهای لازم را داشته باشد.

وی افزود: هر گونه عرضه شیر خام خارج از شبکه بهداشتی، خلاف و غیرقانونی است و خطری برای بهداشت افراد تلقی می‌شود.

وی گفت: اقبال مردم خراسان شمالی به استفاده از شیر و مواد لبنی فله‌ای بسیار زیاد است و به همین سبب بیشتر شیرهای تولیدی دامداران به واحدهای لبنیات فروشی و یا خوار و بار فروشی‌ها سوق داده شده و در این واحدها عرضه می‌شود.

دلیر صحرایی گفت: برای کنترل مشکلات احتمالی ناشی از مصرف شیر و لبنیات فله ای و پاسخ به ذائقه مردم، طرح ساماندهی شیر خام در دستور کار قرار گرفت و در این طرح، عرضه این مواد لبنی جز برای واحدهای دارای پروانه ممنوع شد.

وی با بیان اینکه 60 درصد از پروانه‌ها در این باره در بجنورد صادر شده است افزود: اکنون تنها 16 واحد در بجنورد برای دریافت پروانه‌های لازم اقدام کرده اند.

دلیر صحرایی گفت: یکی از اهداف طرح ساماندهی شیرخام، سوق دادن مردم به استفاده از شیر پاستوریزه و استرلیزه است و مقرر بود تا در طول چند سال پس از آغاز طرح، لبنیات فله ای در استان مصرف نداشته باشد اما تاکنون این امر محقق نشده است.

وی تأکید کرد: به مردم توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها، به جد از مصرف لبنیات فله‌ای خودداری کنند.

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: هیچ‌گونه نظارتی برای نحوه تأمین، تولید و عرضه مواد لبنی در واحدهای لبنیاتی و خوار و بار فروشی که پروانه مزبور را ندارند، انجام نمی‌شود و بروز هر گونه تخلف و تقلب در عرضه شیر وجود دارد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.