سرویس ورزشی | کد خبر: 30958
تاریخ انتشار: 1397/08/14 - 12:14:06

گفت‌وگوی اتفاقیه با پیشکسوتان ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای؛

عاشقانِ مسلک پهلوانی

عاشقانِ مسلک پهلوانی,

ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای عشق می‌خواهد و افتادگی؛ جایی که باید عاشق بود و سال‌ها رسم عاشقی را تکرار کرد. مهمان باستانی‌کاران در گود باستانی پوریای ولی هستیم؛ گودی که به قول مدیرکل ورزش و جوانان تخریب نخواهد شد و روزی به‌عنوان موزه و آثار باستانی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. معنویت در گود و فضای زورخانه خود به ‌خود آدم را به وجد می‌آورد؛ ضرب مرشد و نوای یا علی و صلوات تمام فضا را پرکرده؛ اینجا عاشقان آمده‌اند تا از راه و رسم عاشقی برایمان بگویند.

دفتر هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای قبل از گود، سمت راست در ورودی واقع‌شده. داخل دفتر هیأت ابزارهای این ورزش مهیا بود و چند صندلی که تمامی پیشکسوتان با روی خوش و لبخند وارد می‌شدند. گفت‌وگویشان از جنس صمیمیت بود و وقتی گریزی به خاطره‌هایشان می‌زدند، عشق به این ورزش را لابه‌لای کلامشان می‌توانستی درک کنی.

شروع ورزش از زورخانه بچه‌ها!

رسول روغنی یکی از پیشکسوتان خوش ‌صحبتی است که صمیمیت کلامش ناخودآگاه ما را به دوران تحصیل بازمی‌گرداند. معلم بوده و خوش‌برخورد، شوخ‌طبعی‌اش هم به ویژگی‌های مثبت این پیشکسوت باستانی‌کار می‌افزاید.

در تمام مدت صحبت لبخند دارد و گاهی چنان با خوشمزگی از خاطرات گذشته گفت که گاهی چنددقیقه‌ای همگی را مهمان خنده می‌کند، دلنشین است گفت‌وگو با پیشکسوتانی که سال‌ها در ورزش باستانی مرام فتوت و جوانمردی آموختند و توصیه‌شان به جوان‌ها نیز لبخندهای دائمی است لبخندهایی که در چهره در هم فرورفته جوان‌ها این روزها کمتر دیده می‌شود.

گفت‌وگو با رسول روغنی ما را به گذشته برد. حدود 50 سال قیل در زورخانه (آگاه) کوچه تاتاری با مرشدی حسین قصاب‌پور، از سن 10 سالگی با این ورزش آشنا می‌شود، علاقه‌مند شد و غافل از اینکه امکان ورود کودکان و نوجوانان زیر 20 سال به چنین مکان‌هایی ممنوع بود مجبور می‌شوند در منزل عبدالله مظفر و اخوان زورخانه‌ای در حیاط‌خلوتشان ترتیب دهند و اسم زورخانه را می‌گذراند چاقاله (بچه‌ها)، با 22 نفر از هم سن و سالان خود در این مکان تمرین می‌کردند.

روغنی معتقد است: این ورزش در روح، روان، آرامش جسمانی و اخلاق نیکو ورزشکاران تأثیرگذار است، میان‌دار کسی است که ازنظر روحی چنان تغییراتی در وی ایجاد می‌شود که اگر کسی برخورد نامناسبی هم با وی داشته باشد با آرامش برخورد می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: تمامی باسوادان، روسای ادارات و فرهنگیان را پای‌کار آوردیم و تلاشمان ایجاد گودی پر از معنویت و اعتبار است.

رقابت در تمامی ورزش‌ها یک نیاز و ضرورت است

وی ایجاد رقابت در این ورزش را نیز سازنده عنوان می‌کند و می‌گوید: رقابت در هر امری تأثیرات مثبتی در پیشرفت دارد، پیش‌ازاین نیز در مسابقات متعدد اعزام می‌شدیم و کسب تجربه داشتیم.

روغنی نخستین رئیس هیأت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان و شهرستان بوده و توصیه‌اش برخورد مناسب با جوان‌هاست.

پیشکسوت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای می‌گوید: باید جوان‌ها به سمت‌وسوی این ورزش سوق داده شوند و با بداخلاقی و رفتارهای بد آن‌ها را از ورزش دور نکرد.

وی از حال و هوای این روزهای پهلوانان می‌گوید، کارکنان اداراتی که اذان صبح می‌آیند و بعد از نماز ورزش می‌کنند و برای برپایی این ورزش تلاش دارند.

وی از مهم‌ترین طرح‌های این هیأت به راه‌اندازی این ورزش در بعد همگانی به‌منظور معرفی بیشتر آن اشاره کرد که این روزها در مکان‌های متعدد و پارک‌های سطح استان تمرینات ورزشکاران پیگیری می‌شود.

روغنی همچنین در نخستین المپیاد مسابقات ورزشی در مشهد، دومبن المپیاد ورزشی بندرعباس، نخستین دوره کهن کسوتان در کاشان و دومین دوره پدران گود در مشهد نیز حضورداشته و برای برپایی و رونق این ورزش از هر آنچه در توان داشته دریغ نکرده است.

پیش از انقلاب، ورزش باستانی مغضوب بود

حمزه فرنود دیگر پیشکسوتی است که با من هم‌کلام شد، آرامش در صحبت‌هایش را می‌توانستی به‌راحتی حس کنی، آمده بود در گود تاکمی حال و هوای دلش را معنوی کند انگار یک رسم دیرینه است و باید همیشه ادا شود.

فرنود هنوز هم در هیأت دستی در کار دارد و به‌عنوان نایب‌رئیس هیأت پهلوانی و زورخانه‌ای به فعالیت می‌پردازد.

47 سال است که در این رشته ورزشی فعالیت می‌کند و خسته نشده است بلکه دوست دارد تمام عمر خود را در این رشته ورزشی بگذراند.

به خاطراتش سری می‌زنیم بعد از گرفتن مدرک دیپلم برای تماشای ورزش باستانی وارد گود می‌شود و همین حضور زمینه‌اش را برای تداوم آمدنش مهیا می‌کند.

فرنود می‌گوید: بعد از انقلاب اسلامی ورزش باستانی را به‌عنوان ورزش میهنی و مذهبی می‌شناختند، سردمداران و رهبران انقلاب نیز توجه ویژه‌ای به این ورزش داشتند درحالی‌که پیش از انقلاب این ورزش مغضوب شده بود و چندان توجهی به آن نمی‌شد.

وی از نخستین کسانی است که زمان افتتاح گود باستانی پوریای ولی حضورداشته، تاریخ دقیق افتتاح سالن را می‌داند و می‌گوید:13 رجب شب تولد حضرت علی سال 1359 گود باستانی پوریای ولی را افتتاح کردیم، در آن روز حضور داشتم ابتدای کار سالن چندان تکمیل‌نشده بود و با همیاری مردم رونق گرفت و دستی به سر و رویش کشیدند.

99 درصد اخلاق و یک درصد ورزش ملاک پهلوانان گود

فرنود اعتقاد دارد: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای قابل‌مقایسه با سایر رشته‌های ورزشی نیست، گود باستانی برجسته‌ترین مکانی است که اخلاق‌مداری در آن باید موردتوجه قرار گیرد و 99 درصد اخلاق و یک درصد ورزش ملاک پهلوانان این گود است.

وی بابیان اینکه عمده کسانی که در این مکان حضور می‌یافتند از اقشار فرهیخته و فرهنگی بودند تصریح کرد: در سال 1363 به‌عنوان دبیر هیأت برای پیشرفت این ورزش پیشنهاد دادم فرهنگیان را نیز به این ورزش متمایل کنیم و به کمک غلامرضا ترانه پیشکسوت فوتبال خراسان شمالی فرهنگیان نیز به گود آمدند و توانستیم تعدادی فرهنگی را نیز جذب این ورزش کنیم.

وی توصیه می‌کند: برای فعالیت در این ورزش جوان‌ها نیز پای گود بیایند چراکه ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای سن و سال نمی‌شناسد از جوانی تا میانسالی می‌توانی به آن بپردازی و هیچ‌وقت زمان خداحافظی از این ورزش برای علاقه‌مندان باستانی‌کار تعریف‌نشده است.

به گفته وی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای بافرهنگ و آئین پدران و مذهب ما عجین شده و در روح و روان جوان‌ها اثر مثبتی دارد ضمن اینکه در کنار ورزش اشعار مرشد پرورش روح و روان را نیز خواهد شد.

ورزشکاران با وضو وارد گود می‌شوند

قاسم مهر نیا دیگر پیشکسوت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای نیز به گفت‌وگو ادامه می‌دهد.

طبع شعر دارد و از شاعران استان است، کلامش روان است و صحیح، می‌تواند توصیف کند و ساعت‌ها از این ورزش بگوید.

بسنده می‌کند به چند پارگراف از حسن‌های این ورزش، ورزشی که سال‌ها وی را درگیر کرده و نمی‌تواند دل از آن بکند.

مهرنیا به گفته خودش 50 سالی است که در این رشته ورزشی فعالیت می‌کند و معتقد است تمامی ورزش‌ها محترم هستند چون همگی سلامتی جسم را برای ورزشکار به همراه می‌آورد اما ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای علاوه بر سلامتی جسم سلامتی روح را نیز به همراه سلامتی جسم برای ورزشکار به ارمغان خواهد آورد.

به گفته وی ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای تنها ورزشی است که در کشور موزیکال بوده و با ضرب و زنگ شروع می‌شود و ورزشکارانی که نامشان مانا می‌شود و از خاطره‌ها پاک نشده به خاطر متانت، گذشت و بزرگواریشان است که با نفس خود کشتی گرفتند و مردم‌داری و امانت‌داری‌شان زبان زد بود، ویژگی‌هایی که در این ورزش شرط است و اگر پای گود آمدی بدون وضو نمی‌توانی وارد گود شوی و وقتی سر را خم می‌کنی برای ورود باید ویژگی‌های این ورزش را نیز در خود پرورش دهی.

وی ادامه می‌دهد: ورزشکار قبل از ورود به گود وضو می‌گیرد گود برایشان عین محراب عبادت است و رو به ‌قبله و مرشد نوای یا علی سر می‌دهد مولا علی سر حلقه فتوت و مردانگی اشعارش تمام گود را دربرمی گیرد.

ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در تمام تاریخ غریب بوده

مهرنیا علی‌رغم تأکید بر ویژگی‌های بارز این ورزش خاطرنشان می‌کند: ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در تمام تاریخ غریب بوده و چندان توجهی به آن نشده است.

وی ادامه داد: تمامی پهلوانان این مملکت ورزش را از گود زورخانه یاد گرفتند و بسیاری از پهلوانان از تختی بیشتر مدال کسب کردند اما مردم‌داری و ویژگی‌های روحی و اخلاقی یک ورزشکار است که می‌تواند پهلوانی‌اش را ماندگار کند.

وی تأکید می‌کند: باید بیش‌ازپیش به این ورزش 100 درصد ایرانی که باعث اعتبار و آبروی ماست پرداخته شود، باید جوان‌ها جذب این ورزش شده و با این ورزش آشنا شوند.

وی بابیان اینکه عموماً این ورزش مردمی بوده و خودگردان اداره می‌شود اظهار داشت: امیدواریم در تمامی شهرستان‌ها گودهایی درشان ورزشکاران ساخته شود ضمن اینکه طی سال‌های گذشته مجوز ساخت 7 زورخانه گرفته شد اما تاکنون تنها 3 زورخانه افتتاح‌شده است.

وی به عیادت از پیشکسوتان این ورزش اشاره می‌کند که همراه با جمعی از اعضای هیأت و مدیرکل ورزش انجام شد، ایجاد امید، لبخند و شادی تنها هدیه‌ای است که می‌توان به پیشکسوتان هدیه داد.

هم‌کلامی با پیشکسوتان ساعت‌ها هم که به طول بیانجامد دلنشین است، گرچه وقت و زمان اجازه نمی‌داد تمامی گفته‌هایشان را بیان کنند و از خاطراتشان پرده بردارند اما هیچ‌وقت نباید زحماتی که برای توسعه این ورزش کشیده‌اند را نادیده گرفت، نمی‌توان بی‌توجه از آن غافل شد و تنها عکس‌هایشان را روزی در آلبوم خاطرات گذاشت، باید حضورشان غنیمتی باشد برای جوان‌ترها تا استفاده کنند از تجربیات و داشته‌هایشان و سرلوحه و الگویی باشند برای ادامه راه....

زورخانه، نماد تمدن ایرانیان است و ورزش زورخانه‌ای ريشه در تاريخ كهن و فرهنگ غني ايران دارد.

ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد هم‌چنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه‌ای کشتی پهلوانی نیز گرفته می‌شود.

انتهای خبر/وحدانی 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.