سرویس ورزشی | کد خبر: 30959
تاریخ انتشار: 1397/08/14 - 12:16:25

ملی‌پوش بجنوردی راگبی در گفت‌وگو با اتفاقیه مطرح کرد؛

ملی پوشان استان در انتظار راه‌اندازی راگبی در خراسان شمالی

ملی پوشان استان در انتظار راه‌اندازی راگبی در خراسان شمالی,

 راگبی در ایران ورزشی جوان و در حال پیشرفت است، برخلاف ظاهر پربرخورد و مهیج این ورزش، اعضای این کمیته و بازیکنان این ورزش بیش از ۷۰ درصد از قشرهای تحصیل‌کرده جامعه و جزو متخصصین هستند، نبود این ورزش در خراسان شمالی یکی از عمده دغدغه علاقه‌مندان راگبی خراسان شمالی است، علاقه‌مندانی که هم‌اکنون عضو تیم ملی راگبی شده‌اند و انتظارشان فعالیت در استان بومی خودشان است.

حامد شریفان ابتدای فعالیت خود در رشته دو و میدانی، سرعتی کار می‌کرد و در المپیاد دانشجویان ایران نیز مقام قهرمانی در ماده 60 متر سرعت را به خود اختصاص داده است.

شریفان در لیگ برتر و رقابت‌های قهرمانی کشور نیز به جایگاه سومی بسنده کرده و از سال 93 ملی‌پوش راگبی شده است.

وی فعالیت در رشته راگبی را از سال 1392 آغاز کرد و از آن تاریخ تاکنون بهترین بازیکن مسابقات شناخته‌شده است.

شریفان همچنین بهترین بازیکن مسابقات قهرمانی هندوستان از سری مسابقات انتخابی المپیک ریو نیز شناخته‌شده و تنها بازیکنی است که از خراسان شمالی به اردوهای تیم ملی این رشته ورزشی راه یافت.

راگبی با فوتبال آمریکایی تفاوت زیادی دارد

به گفته وی راگبی 7 نفره زیر نظر کمیته ملی المپیک فعالیت داشته و با فوتبال آمریکایی تفاوت‌های زیادی دارد.

وی بابیان اینکه راگبی در ایران از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرد اظهار داشت: فدراسیون نیز از سال 1380 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و تا سال 1386 فعالیت‌های منسجم و قابل قبولی داشت، تا سال 1391 فدراسیون راگبی فعال بود، اعزام تیم‌ها انجام می‌شد و اردوهای خوبی داشتیم که به دلایل عدم شناخت از این ورزش فدراسیون منحل شد و هم‌اکنون زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزشی تحت عنوان کمیته راگبی فعالیت می‌کند.

وی افزود: در رقابت‌های قهرمانی 2015 آسیا بهترین مقام تاریخ راگبی به دست آمد و راگبی 7 نفره زیر نظر کمیته ملی المپیک دربازی‌های آسیایی هر دوره با 12 بازیکن حضور داشتند.

شریفان تصریح کرد: ایران از سال 2010 که به‌صورت رسمی سهمیه شرکت دربازی‌های آسیایی را دریافت کند مربی خارجی داشته و برای اعزام به بازی‌های آسیایی گوانجو چین نیز به‌رغم تلاش زیاد و وجود مربی خارجی دراگون بوت به‌جای راگبی ایران اعزام شد.

ملی‌پوش بجنوردی راگبی می‌گوید: سال 2014 در اردو برای مسابقات آسیایی اینچئون آمادگی بازیکنان صد در صد شد اما تیم به‌رغم داشتن اسپانسرهای داخلی از اعزام بازماند و به مسابقات آسیایی هندوستان و امارات اعزام شد.

وی ادامه داد: در سال 2016 در مسابقات باشگاه‌های جهان با باشگاه "کارای شیراز "شرکت کردیم و توانستیم جزء 4 تیم برتر به مرحله نیمه‌نهایی راه پیدا کنیم اما نتوانستیم به فینال صعود کنیم.

وی بابیان اینکه تلاش برای فعالیت در رشته 15 نفره این ورزش آغاز شد و این رشته به دلیل داشتن جام جهانی بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد در حالی ‌که رشته 7 نفره راگبی از سوی فدراسیون نیز حمایت نشد.

وی ادامه داد: در مسابقات 15 نفره راگبی در تاشکند ازبکستان سال 2017 با باخت به لبنان نایب‌قهرمان شدیم، لبنان کادر فنی انگلیسی داشت و بازیکنانش از سایر کشورها بودند.

شریفان اظهار داشت: سال 2018 دوباره در کشور لبنان بعد از چند سال تیم چندملیتی قطر را شکست دادیم و به فینال راه یافتیم اما به دلیل نفوذ انگلیسی‌ها در راگبی آسیا بازی به دلیل اخراج‌های بی‌مورد بازی از دست کشور خارج شد و با اختلاف کم باختیم درحالی‌که با اعتراض‌ها داور محروم شد اما نتیجه برنگشت.

وی تصریح کرد: سال 2019 قطر میزبان مسابقات سید 3 است، باشگاه سال قبل اعلام آمادگی نکرده، پیشنهادی از باشگاه‌های خوزستان و تهران شده است، اردوهای تیم ملی پایان سال آینده برای حضور در مسابقات آسیایی برگزار می‌شود.

با تعلیق فدراسیون، در کار استان‌ها نیز وقفه افتاد

وی افزود: بعد از اینکه فدراسیون تعلیق شد و از تب‌وتاب افتاد استان‌های زیادی فعالیت در این رشته ورزشی داشتند که خراسان شمالی نیز از این قاعده مستثنی نبود. صمدیانی از بجنورد ملی‌پوش بود و در اردوی های تیم ملی خراسان شمالی نماینده داشتیم اما بعد از معلق شدن فدراسیون بسیاری از استان‌های پر قدمت این ورزش رسمی نیز منحل شد و شکل‌گیری دوباره این ورزش در فدراسیون انجمن‌های با استان‌های کلان‌شهرها آغاز شد، تهران، آذربایجان، خراسان رضوی و فارس فعالیتشان را شروع کردند و تعداد استان‌های علاقه‌مند طی سال‌ها افزایش یافت و هم‌اکنون اکثر استان‌ها در این رشته ورزشی فعال هستند.

به گفته وی راگبی ورزش گروهی است که نیازمند زمین و امکانات اولیه راگبی نظیر توپ، پت و موانع برای تمرینات است.

ملی‌پوش بجنوردی راگبی می‌گوید: پایه کار در راگبی دفاع خوب است ،ورزش خراسان شمالی را با کشتی و کشتی با چوخه می‌شناسند و می‌توانیم از ورزشکاران این رشته‌های ورزشی جذب راگبی کنیم، اگر تمرینات شروع دوباره‌ای داشته باشند می‌توانیم در لیگ برتر و مسابقات کشوری صاحب‌عنوان شویم.

وی پیشنهاد کرد: برای شروع این ورزش در استان باید کلاس‌های توجیهی و آموزشی برگزار کرد.

وی افزود: ورزشکاران راگبی نیاز به تایم تمرین در چمن مناسب دارند و اگر بتوانیم اسپانسر خوبی نیز جذب کنیم قطعاً مقام آور خواهیم شد.

راگبی ورزش تیمی است

وی بابیان اینکه راگبی ورزش تیمی است اظهار داشت: راگبی تقریباً در تمامی استان‌ها فعال‌شده و فعالان این رشته به‌جای فعالیت در استان‌های غیربومی نیاز دارند به هم استانی‌های خود آموزش دهند و نسبت به راه‌اندازی این ورزش در استان خود اقدام کنند و تجربیات خود را به هم استانی خود انتقال دهند.

شریفان مدرک مربیگری درجه 3 دوومیدانی و راگبی و مربیگری تک راگبی برای کودکان، داوری راگبی دارد و فوق‌لیسانس حسابداری است و همچون سایر ورزشکاران عمده دغدغه‌اش به اشتغال خلاصه‌شده است..

وی اعتقاد دارد: داشتن دغدغه اشتغال و نبود منبع درآمد برخی ورزشکاران مستعد را از کسب نتیجه جا می‌گذارد .

در ایران قبل از انقلاب جمهوری اسلامی به‌صورت غیررسمی ورزش راگبی مخصوصاً در تربیت‌بدنی نیروهای نظامی به اجرا درآمد و یک بازی غیررسمی با تیم ملوان و سربازان انگلیسی انجام دادند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تا سال ۱۳۷۵ هیچ تلاشی انجام نشد تا اینکه در این سال بیژن صفائی به همراه گروهی از دانشجویان تربیت بدنی این رشته را شکل دادند و اولین توپ، توپ خالی از باد فوتبال بود که به صورت بیضی با بند بسته شده بود! پس ازآن ۱۷ عدد توپ راگبی که برخی متعلق به سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۰ میلادی بود در انبار یکی از مراکز آموزشی یافت شد و بعد از تعمیر اولین تمرینات در ساعت ۶ صبح در زمین چمن مجموعه ورزشی انقلاب تهران با حداقل قیمت زمین چمن اجاره‌ای آغاز گردید.

بعد از دو سال فعالیت میزان تلاش‌ها کاهش یافت تا آنکه در سال ۱۳۷۹ با تلاش یکی از دانشجویان تربیت بدنی سال‌های ۱۳۷۵ و اساتید کنونی یعنی علیرضا فضل‌الله اعرابی و با همکاری و راهنمائی دکتر ذوالفقاریان رئیس وقت فدراسیون بیسبال، مجوز لازم اخذ و کمیته راگبی در این فدراسیون شکل گرفت.

شایان ذکراست بر خلاف ظاهر پربرخورد و مهیج این ورزش، اعضای این کمیته و بازیکنان این ورزش بیش از ۷۰ درصد از قشرهای تحصیل کرده جامعه و جزء متخصصین هستند. دکتر ذوالفقاریان رئیس وقت فدراسیون بیسبال خود از فعالان این کمیته و بیژن صفائی کارشناس ارشد تربیت بدنی و ۲۰ سال عضو هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی و کارشناس برنامه‌های رادیوئی و شبکه‌های یک و سه و پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی و طراح اکثر کلاس‌ها و مفاهیم تاکتیکی که مدتی نیز سرپرست تیم‌های راگبی و مربی تیم تهران این رشته ورزشی بوده‌است.

علیرضا فضل‌الله اعرابی کارشناس ارشد رشته تربیت بدنی و استاد دانشگاه و مدتی نیز به عنوان مربی و در حال حاضر سرمربی تیم ملی راگبی در ایران می‌باشد که در سال‌های اخیر فعالیت بسیار چشمگیری برای گسترش این رشته ورزشی درایران داشته‌است و از او به عنوان بنیانگذار اصلی راگبی در ایران نام می‌برند.

نرگس (نوشین) لفوتی همسر علیرضا فضل‌الله اعرابی که کارشناس ارشد تربیت بدنی و استاد دانشگاه است نیز از فعالین این رشته ورزشی بوده و هم اکنون مربی تیم راگبی بانوان ایران و تنها داور زن در آسیا است.

هم اکنون نیز بیش از ۱۰۰۰ ورزشکار مرد و زن در ایران به راگبی می‌پردازند. تیم ملی راگبی ایران یک بار در تورنمنت بین‌المللی راگبی دوبی شرکت کرده‌است، اما سابقه بین‌المللی ناچیزی دارد. کمیته انضباطی انجمن راگبی جمهوری اسلامی ایران مسئول رسیدگی به تخلفات ورزش راگبی است که ریاست آن را دکتر هورمزد یعقوبی نژاد بر عهده دارد.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.