سرویس سیاسی | کد خبر: 30961
تاریخ انتشار: 1397/08/15 - 09:23:41

خراسان شمالی برای عرضه محصولات فرهنگی فضا ندارد

شورای بجنورد برای حوزه کتاب کاری نکرده است
خراسان شمالی برای عرضه محصولات فرهنگی فضا ندارد,

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: این استان علیرغم توان مطلوب در تولید محصولات فرهنگی و هنری، فضای مناسب و کافی برای عرضه این تولیدات ندارد.

حسین فرخنده، در نشست شورای اسلامی شهر بجنورد اظهار داشت: در بسیاری از شهرها جایی با عنوان گذرگاه فرهنگ و هنر، در فضایی شاخص تعبیه شده که ما چنین مکانی در استان نداریم.

وی افزود: نیاز است در استان ما نیز مکان مناسبی برای عرضه تولیدات هنرمندان با جانمایی مطلوب در مرکز استان و نیز دیگر شهرها برای استفاده گردشگران تعریف و ایجاد شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی بر نیاز استان به توسعه متوازن فرهنگی تاکید و بیان کرد: متاسفانه فضای پراکنده فرهنگی کتابفروشی‌ها و فرهنگسراها در نگاه گردشگران چندان مشهود نیست و لازم است این فضاها متمرکز شود.

خراسان شمالی با سرانه خاص فرهنگی

وی با بیان اینکه شرایط خراسان شمالی و شهر بجنورد به لحاظ سرانه مصرف فرهنگی خاص است، اظهار داشت: بر این اساس باید سرمایه گذاری فرهنگی در این استان رونق بیشتری بگیرد.

فرخنده با اشاره به اتفاقات خوب در حوزه کتابخانه‌ای استان در سال جاری، اظهار داشت: کسب رتبه اول سرانه فضای مطالعه در کشور به نسبت جمعیت نشان دهنده توجه مردم به مطالعه است.

فرخنده با بیان اینکه دایره فعالیت‌های کتابخوانی در حوزه فرهنگ با راه اندازی باشگاه‌های کتاب گسترده تر شده، گفت: بجنورد، سال گذشته برای نخستین بار نامزد عنوان پایتخت کتاب کشور شد که امیدواریم در سال‌های آینده تداوم یابد.

سرمایه گذاری فرهنگی در استان جواب می‌دهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، فروش بالای بلیت سینما، تئاتر، موسیقی و نیز کتاب را نشانگر توجه ویژه مردم این استان به فرهنگ، هنر و کتابخوانی دانست.

فرخنده افزود: در جشنواره فیلم فجر، خراسان شمالی جزو استان‌های برتر از نظر میزان فروش بلیت شد که نشان دهنده این است که سرمایه گذاری فرهنگی در این شهر جواب می‌دهد.

وی یادآور شد: تعیین تکلیف سینما «قدس» و «سعدی» بجنورد نیز باید سریع تر انجام شود تا فضای فرهنگی شهری گسترش یافته و باعث ایجاد نشاط در هنرمندان و مردم شود.

وی از شورای شهر بجنورد خواست با تخصیص بخشی از اعتبارات و بدهی‌های شهرداری به حوزه فرهنگی، از تولیدات هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری حمایت کند.

بجنورد باید پایتخت کتاب کشور شود

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز گفت: باید تمام اقدامات لازم صورت گیرد تا امسال عنوان پایتخت کتاب ایران نصیب مرکز استان خراسان شمالی شود.

مهدی محمدی با اشاره به حمایت این نهاد از برنامه‌های فرهنگی و هنری، گفت: در این راستا از چاپ و نشر 12 عنوان کتاب حمایت‌های لازم صورت گرفته است.

وی افزود: شورای پنجم به عنوان یک سیاست جدی ماهانه مبلغ ثابتی را برای حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری در نظر گرفته است.

 شورای بجنورد برای حوزه کتاب کاری نکرده است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با انتقاد از عملکرد شورای شهر بجنورد در حوزه کتاب، گفت: شورای شهر در 2.5 سال فعالیت خود تقریبا هیچ کاری در این حوزه نکرده است.

علی محمد جهانی خواستار واگذاری کتابخانه‌های شهرداری به اداره کتابخانه‌ها شد و افزود: هم اینک 2 کتابخانه تحت مدیریت شهرداری اداره می‌شوند که چندان فعال نیستند و حداقل ظرفیت را دارند.

وی با اشاره به شرایط مطلوب مبلمان شهری و فرهنگی استان، گفت: در سال گذشته با همراهی اعضای شورای شهر، 10 میلیارد ریال تجهیزات از شهرداری‌های کلان به استان اختصاص یافت که باعث شد فضای تقریبا آبرومندی در این بخش ایجاد شود.

وی با تاکید بر لزوم جدی گرفتن بحث کتابخانه ها، افزود: اکنون مردم ما بیشتر دغدغه اقتصادی داشته و کمتر به فرهنگ توجه می‌شود و جبران این نقیصه نیازمند کمک و توجه مسئولان است.

 مدیریت کتابخانه‌های شهرداری واگذار می‌شود

شهردار بجنورد برای واگذاری مدیریت 2 کتابخانه «الغدیر» و «دانشوران» این شهر به نهاد کتابخانه‌های عمومی، البته با حفظ مالکیت، اعلام آمادگی کرد.

روح الله براتیان گفت: با توجه به اینکه ما در این کتابخانه‌ها نیروی تخصصی نداریم، واگذاری می‌تواند این مراکز را به خزانه بزرگ کتاب استان وصل کرده و دسترس مردم به آنها را ممکن تر سازد.

روح الله براتیان با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته یک صندوق پست به عنوان کتاب خانه بدون کتاب در محل چهار راه مخابرات جانمایی شد، گفت: هدف از ایجاد این کتابخانه آن بود که شهروندان کتاب‌های مورد نیاز را از این کتابخانه بردارند و بعد از مطالعه آن را در محل کتابخانه قرار دهند.

وی افزود: اما بعد از گذشت مدتی متوجه شدیم که کتاب‌های برداشته شده به کتابخانه بازگردانده نمی‌شود و تصور بر این بود افرادی که کتاب‌ها را می‌بردند دوباره به محل کتابخانه پس نمی‌دهند.

براتیان اظهار کرد: اما بعد از گذشت مدتی متوجه شدیم که دوره گردها کتاب‌ها را از محل کتابخانه می‌برند و به عنوان کاغذ باطله می‌فروشند به همین علت دیگر کتابی در این کتابخانه قرار داده نشد.

انتهای خبر/ایرنا

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.