سرویس اجتماعی | کد خبر: 30962
تاریخ انتشار: 1397/08/15 - 09:31:29

مدیرکل اداره اوقاف خراسان شمالی:

30 ایستگاه به زائران امام هشتم(ع) خدمات می‌دهند

مدیرکل اوقاف خراسان شمالی از برپایی 30 موکب و ایستگاه صلواتی برای خدمات دهی به زائران امام هشتم علیه السلام در استان خبر داد.
 30 ایستگاه به زائران امام هشتم(ع) خدمات می‌دهند,

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عظیم آسوده یدکی در نشست خبری به مناسبت آغاز دهه وقف در جمع خبرنگاران در ارتباط با برپایی ایستگاه‌های صلواتی که با عنوان قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی برای کاروان‌های پیاده امام رضا از خراسان شمالی، استان‌های گلستان، سمنان و مازندران در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: برای خدمات دهی به زائران هشت ایستگاه برپا کرده‌ایم و در مجموع با 30 موکب و ایستگاه صلواتی، نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری در این زمینه صورت گرفته است. غذای گرم در دو وعده ناهار و شام از خدماتی است که به این زائران ارائه می‌شود.

مدیرکل اوقاف خراسان شمالی گفت: استان ما یکی  از استان‌هایی است که در سطح کشور دارای مرکز تخصصی حفظ مجازی قرآن است و 300 نفر عضو دارد.

وی اظهار کرد: فعالیت مرکز تخصصی حفظ مجازی قرآن در امامزاده سید عباس مرکز استان، بدون پرداخت هزینه و از طریق فضای مجازی و تلفن صورت می‌گیرد که در امتداد دهه وقف نیز همایشی در آن حوزه برگزار خواهیم کرد.

وی در ادامه گفت: کل موقوفات ثبت شده در سامانه جامع اطلاعات از سال گذشته تاکنون 5 هزار و 575 موقوفه و 11 هزار و 328 رقبه است که 168 بقعه در سامانه جامع ما ثبت شده است.

آسوده یدکی در خصوص اجرای امینانه نیات واقفین بیان کرد: از سال گذشته تاکنون مبلغ یک میلیارد و 468 میلیون و 303 هزار و 539 تومان اجرای نیت شده که هم نیت مذهبی و هم نیت‌های خیریه، اجتماعی، مدارس‌های دینی و مساجد و اماکن متبرکه را شامل می‌شود.

مدیرکل اوقاف استان در توضیح آمار تعداد موارد وقف شده امسال و اعزام مبلغان اظهار کرد: ما  51 مورد وقف جدید داشته‌ایم که بالغ بر 4 میلیارد تومان ارزش ریالی دارد و اعزام مبلغ به مناطق محروم و سطح بقاع متبرکه 152 نفر بوده است که علاوه بر اعزام از قم و مشهد، از ظرفیت مبلغ‌های بومی استان نیز استفاده کرده‌ایم و آنها را به مناسبت‌های مختلف اعزام کرده‌ایم.

آسوده یدکی با اشاره به صدور احکام هیأت امنای مساجد، اماکن متبرکه و امامزادگان بیان کرد: در مجموع یک هزار و 162 حکم صادر شده و در زمینه تعداد انجمن یاوران وقف 6 مورد راه‌اندازی و 24 مورد فعال‌سازی انجام شده است.

وی با بیان اینکه امسال برای موکب اربعین 40 نفر خادم افتخاری اعزام شده است بیان کرد: با همکاری پنج استان دیگر در مدت 10 روز روزانه 10 هزار غذای گرم و دو هزار نان پخت شده که علاوه بر پذیرایی صبحانه و آب آشامیدنی، در غرفه‌های فرهنگی نیز به زائران خدمت‌رسانی‌های لازم انجام گرفته است.

مدیرکل اوقاف استان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با فعالیت‌های قرآنی در سطح استان بیان کرد: هرساله مسابقات قرآنی درزمینۀ حفظ و مفاهیم در مرحله شهرستان و استان برگزار می‌شود که برگزیدگان استانی به کشوری و منتخبان کشوری به مرحله بین‌المللی راه پیدا می‌کنند که از سال گذشته تاکنون یک هزار نفر در مرحله شهرستان و 250 نفر در مرحله استانی ثبت نام کرده‌اند. 

وی همچنین با اشاره به وجود 250 مربی قرآن در سطح استان خاطرنشان کرد: 50 نفر از مربیان قرآن ما در قم آموزش دیده‌اند و این اداره کل با برگزاری دوره ارتقای سطح قاریان به افزایش سطح علمی دیگر مربیان پرداخته است.

آسوده یدکی در حوزه اداره بهره‌وری اقتصادی موقوفات امامزادگان و اماکن متبرکه بیان کرد: در زمینه عملکرد تنظیم اولیه اسناد اجاره رقبات وقفی 276 سند اجاره تنظیم شده است که از ابتدا تاکنون هیچ سند اجاره‌ای پرداخت نکرده بودند و سند و مدرکی در اداره اوقاف نداشتند.

وی افزود: در حوزه تجدید و تمدید اجاره اسناد نیز در استان نیز یک هزار و 564 مورد تجدید سند صورت گرفته است.

آسوده یدکی تصریح کرد: در سطح استان 20 طرح جامع امام زادگان از دهه وقف سال گذشته تصویب و تهیه شده است که بر اساس آن  امامزادگانی که فعالیت عمرانی خود را شروع می‌کنند باید بر اساس این طرح جامع پیش بروند و تا قبل از تهیه طرح جامع اجازه حتی یک متر ساخت ‌و ساز را ندارند.

مدیرکل اوقاف استان همچنین در خصوص اخذ تسهیلات بانکی بدون کارمزد و بلاعوض در زمینه عمران و آبادی مساجد بقاع متبرکه و  موقوفات اظهار کرد: در این راستا 725میلیون تومان وام بلاعوض و 3 میلیارد تومان وام بهره دار برای استان گرفته شده است.

انتهای خبر/طهماسبی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.