سرویس ورزشی | کد خبر: 30974
تاریخ انتشار: 1397/08/15 - 10:27:13

گفت‌وگوی اتفاقیه با نخستین رییس تربیت‌بدنی بجنورد؛

حال و هوای همدلی در سالن‌های قدیم

گاهی باید جا بازکنیم برای نخستین‌ها، کسانی که رییس بودند و وابستگی به میزشان نداشتند، همه‌کاره بودند و نمی‌توان زحمات جبران‌ناپذیرشان را نادیده گرفت.
حال و هوای همدلی در سالن‌های قدیم,

گفت‌وگویی که با تمامی ورزشکاران پیشکسوت داشتیم کمتر کسی است که یوسف یاهوئیان را نشناسد، کمتر کسی است که مرام و منش این ورزشکار باسابقه را نداند؛ شاید جوان‌ترها کمتر بشناسند اما جوان‌های قدیم خوب می‌دانند ورزش درگذشته با دست‌های پرتوان یوسف یاهوئیان رنگ و بوی خاصی داشت، انگار تبحر خاصی هم در ایجاد شوق ورزش و انگیزه در ورزشکاران دارد.

اکثر پیشکسوتان وقتی اسم یوسف یاهوئیان به گوششان می‌رسد تمام صحبت‌هایشان در یک جمله خلاصه‌شده و آن‌هم «عاشق خدمت به ورزش» است؛ هنوز هم شاگردانش یادش هستند و در ماه دو مرتبه حتماً به دیدارش می‌روند به قول خودش ترس که ندارند انگار محبت و تلاش‌هایش بر آنها اثبات‌شده که نمی‌توانند جویای احوال پیشکسوت ورزش استانشان نباشند.

شاگردان خوبی را نیز الحق پرورش داده، هنوز هم در جمع پیشکسوتان شاگردانش در رقابت‌های متعدد کشوری مدال‌ها را درو می‌کنند، هنوز هم انگار شوق ورزش دارند و استارتی که یوسف یاهوئیان زده مستدام است.

رییس تربیت‌بدنی در سال‌های 1358 تا 1368 است، نخستین ابلاغ سرپرستی تربیت‌بدنی بعد از انقلاب را به وی داده‌اند.

اتفاقاً برای گفت‌وگو ترجیح دادیم در اداره تربیت‌بدنی بجنورد که تغییر نام داده و ورزش و جوانان شده مصاحبه را آغاز کنیم.

مصاحبه را شروع می‌کنم، گفت‌وگو با رؤسای تربیت‌بدنی آن‌هم از نوع نخستینش قطعاً باید جذاب باشد، خاطرات و تجربیات زیادی دارد که نمی‌توان خیلی راحت از آنها گذشت، باید کمی اندیشید و انتقال داد به جوان‌ترها شاید کمتر کسی است که پای خاطرات قدیمی‌ها فرصت پیدا کند کسب تجربه داشته باشد.

یوسف یاهوئیان از سال 1338 وارد عرصه کشتی می‌شود، در وزن 52 کیلوگرم در باشگاه پادگان کشتی می‌گیرد و در مسابقات آموزشگاه‌ها در سال 1340 مقام قهرمانی را در این رشته ورزشی به دست می‌آورد، در رقابت‌های کشتی خراسان نیز عناوین متعددی نظیر نایب‌قهرمانی و سومی دارد و سال‌های 1345 تا 1350 در مشهد کشتی می‌گیرد و در مسابقات کشوری سال 1348 نیز نایب‌قهرمانی ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

سال 1350 استخدام تربیت‌بدنی می‌شود و سابقه فعالیت در اکثر رشته‌های ورزشی را دارد و از سال 1358 به‌عنوان نخستین سرپرست تربیت‌بدنی بجنورد ابلاغ می‌گیرد و تا ده سال در این سمت فعالیت می‌کند.

یاهوئیان مدرک مربیگری درجه 3 و داوری درجه 2 دوومیدانی را نیز در کارنامه خود دارد و شاگردان با پتانسیل زیادی را پرورش داده که هنوز هم‌دست از حضور در مسابقات نکشیده‌اند و هیچ‌وقت دست‌خالی به استانشان برنمی‌گردند.

وی اعتقاد دارد: در آن دوره بجنورد امکانات ورزشی مطلوبی داشت و در دومیدانی نیز اکثر تجهیزات ورزشی نظیر دیسک، نیزه و ...مهیا بود.

به گفته وی با ژیان تمامی امکانات ورزشی که از تهران جذب می‌کردیم را بین تمامی شهرستان‌ها توزیع می‌کردم، با همان وسیله دختران و پسران را به استادیوم می‌بردم و با هزینه شخصی خودم آب‌میوه و ساندیس می‌خریدم و شور و شوق مدال‌آوری و قهرمانی را در آنها ایجاد کرده بودم، پیش از اعزام به مسابقات شاگردانی که خانواده‌هایشان مانع از حضورشان به مسابقات بودن را راضی می‌کردم و گاهی دغدغه ورزشکارانی که از کمبود امکانات و تجهیزات رنج می‌بردند را نیز در حد توان برطرف می‌کردم.

یاهوئیان گذری می‌زند به خاطراتش وقتی ناراحتی شاگردانش برایش دغدغه بوده و اجازه نمی‌داد کمبود امکانات برایشان مشکل بزرگی باشد، وقتی پسران دوومیدانی کار از نداشتن کفش‌های میخی گلایه داشتند و یا اسمی که شاگردانش برایش گذاشته بودند و آقای یام یام به وی می‌گفتند چون هرروز شربت یام یام برایشان می‌برد او را به خنده وا‌می‌دارد و تا چند لحظه‌ای تمام اتاق با خاطراتش حال و هوای طنز می‌گیرد.

توجه به نیازهای ورزشکاران و از سویی اهمیت به دغدغه و کمبودهای آنها

توجه به نیازهای ورزشکاران و از سویی اهمیت به دغدغه و کمبودهای آنها انگار وجه تمایز این مربی پیشکسوت و رییس سابق تربیت‌بدنی است.

وی به پتانسیل شاگردانش اشاره می‌کند که همواره صاحب‌عنوان بودند و سال‌ها در خراسان تیم بجنورد در جایگاه نخست رقابت‌های آموزشگاه‌ها می‌ایستاد، برخی به رقابت‌های آسیایی تهران اعزام شدند و برخی نیز به مسابقات آسیایی هند و نمونه چنین ورزشکاران با پتانسیل و باانگیزه‌ای انگار کمتر شده و نیاز به یک تلنگر است.

وی می‌گوید: هر کاری کردم وظیفه‌ام بوده و همان کاری است که در حد توان باید انجام می‌دادم و حقی به گردن کسی ندارم، فروتنی و تواضع در بین صحبت‌هایش موج می‌زند وقتی از کارهایش می‌گوید انگارنه‌انگار که رییس تربیت‌بدنی بوده، خودش می‌گوید «آچار فرانسه تربیت‌بدنی» بوده و در آن دوران که نیروی انسانی محدودی ورزش داشت با گچ و سیمان و رنگ جدول‌کشی می‌کردند، دستی به سر و روی استادیوم می‌کشیدند و در مسابقات متعدد سالن ملت حضور مستمر داشتند، همه‌کاره ورزش بودند و باید هم حضور می‌داشتند اما نوع کارشان از جنس عشق بوده و بومی بودنش و از سویی از جنس ورزش بودنش است که نوع کارش را متمایز می‌کند.

از شاگردانش رضایت کامل دارد، لطف و محبت شاگردانش انگار هنوز هم مستدام است جویای احوالش هستند.

یاهوئیان می‌گوید: به‌قدری شاگردانش انگیزه داشتند و تلاش می‌کردند که در برف‌های نیم متری هم به استادیوم می‌آمدند و در برف به دنبال دیسک‌ها و وزنه‌های خود می‌گشتند، استادیوم دور از شهر بود و در زمستان برای دخترها کمی رعب و وحشت هم ایجاد می‌کرد اما هیچ‌گاه تنهایی اجازه نمی‌دادم حضورداشته باشند و خودم همیشه برای تمریناتشان به استادیوم می‌رفتم.

یاهوئیان هنوز هم ورزش می‌کند و در کلاس‌های پیشکسوتان به ورزش‌های همگانی می‌پردازد انگار باید همیشه وقتش را در ورزش بگذراند.

یاهوئیان توصیه می‌کند: جوان‌ترها به دنبال سلامتی باشند، مخالف جدی مکمل‌ها است و اعتقاد دارد اگر ورزش درست انجام شود نیاز به مکمل وجود نخواهد داشت.

وی به پرونده باز ورزش استان در سال‌های گذشته اشاره می‌کند اینکه خراسان شمالی همواره قهرمانان صاحب نامی داشت که مایه افتخار استان بود و در عضویت تیم ملی نیز نمایندگان بسیاری داشتیم که گواه این امر است.

به گفته وی بسکتبال در آن دوره در لیگ دسته 2 کشور بود، کشتی، دوچرخه‌سواری، بوکس و .... نیز نمایندگان صاحب‌عنوان زیادی داشتیم و در رشته جودو نیز نمایندگان استان در عضویت تیم ملی بودند.

یاهوئیان بامحبت و باعزت بودن ورزشکاران سابق را قابل‌توجه عنوان و اظهار می‌کند: باید ورزشکاران اخلاق مدار باشند و دوری از اخلاق‌مداری برایشان یک ضعف بزرگ است، باید برای تقویت اخلاق‌مداری در این ورزش گام‌های اساسی برداشت و وظیفه مربیان را سنگین‌تر می‌کند تا در این مقوله بیشتر بپردازند.

انتهای خبر/وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.