سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 31044
تاریخ انتشار: 1397/08/22 - 10:20:20

4 سالن سینما در بجنورد ایجاد می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: در راستای توجه به حوزه هنر و فرهنگ، ایجاد چهار سالن سینما در بجنورد در دستور کار قرار گرفته است.
4 سالن سینما در بجنورد ایجاد می‌شود,

حسین فرخنده در نخستین کارگروه اقتصاد فرهنگ و هنر، به رشد فعالیت‌های هنری در استان اشاره کرد و اظهار داشت: شمار خدمات فرهنگی و هنری امسال به‌رغم کاهش اعتبارات به یک سوم، نسبت به سال 90 افزایش یافته است.

وی افزود: این در حالی است که اعتبارات این حوزه در آن سال 15 میلیارد ریال و امسال پنج میلیارد ریال بوده است.

وی ورود بخش خصوصی و برپایی جشنواره‌های متعدد موسیقی و هنرهای تجسمی، افزایش فروش بلیت گیشه تئاتر و سینما و افزایش مشارکت مردمی را از مهمترین نشانه‌های افزایش این فعالیت‌ها دانست.

فرخنده از مهمترین مزایای این استان را مصرف فرهنگی بالای مردم خواند و گفت: مردم این استان به‌رغم پایین بودن درآمد سرانه، استقبال خوبی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری دارند.

وی افزود: هم اکنون تولیدات خوب و شاخصی در حوزه فرهنگ و هنر در استان داریم ولی یکی از مشکلات استان نبود مکان مناسب از قبیل نگارخانه برای عرضه این محصولات است به طوری که فضاهای موجود نیز بیرون شهر و دور از دسترس عموم است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی یادآور شد: این استان، به جز در بخش کتابخانه‌ای، کمترین سرانه فرهنگی کشور را داشته و با میانگین‌های کشوری فاصله زیادی دارد.

وی جبران این نقیصه در حوزه فرهنگ و هنر را نیازمند حمایت همه جانبه دانست و افزود: حتی در وضعیت اقتصادی مطلوب هم خرید کالای فرهنگی برای مردم اولویت ندارد، لذا در وضعیت اقتصادی کنونی باید سیاست‌گذاری درستی در این رابطه صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به ایجاد 2 نگارخانه در محل خیابان ماژانی و گلشن بجنورد اشاره کرد و گفت: به سرمایه گذاری در بخش آمفی تئاترها، سینما و دیگر فضاهای فرهنگی کمترین توجهات صورت گرفته است.

اقتصاد هنر ریسک بالایی دارد

رییس حوزه هنری خراسان شمالی نیز در این جلسه با تاکید بر خطرپذیری اقتصاد هنر، گفت: هیچ سرمایه گذاری تنها با اتکای به فروش بلیت، اقدام به ساخت سینما نمی‌کند.

وحید نمازی با اشاره به اختصاص مشوق‌هایی برای ساخت سینما در سال‌های گذشته، اظهار داشت: باید این سیاست‌های تشویقی دوباره منظور شود تا سرمایه گذاران خطر کرده و به حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر وارد شوند.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی بازارچه‌های هنری برای رونق این حوزه افزود: باید زیرساخت‌های لازم برای ایجاد این بازارچه‌ها در استان فراهم شود.

نمازی اظهار داشت: در شرایط فعلی بخش خصوصی تا حدودی به تکاپو افتاده است ولی در بحث هنرمندان استانی اتفاقی نیفتاده و حتی رکود بیشتری مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به تولید 70 فیلم کوتاه از سال 90 تا 96 در استان، یادآور شد: با این وجود در سال 97 با افزایش چندین برابری قیمت‌ها حتی 2 فیلم هم تولید نشده است.

تولیدات فرهنگی استان خاک می‌خورد

رییس حوزه هنری خراسان شمالی به نبود فضا برای عرضه محصولات فرهنگی اشاره کرد و گفت: محصولات خوبی در استان تولید می‌شود ولی در انبارها خاک می‌خورد.

وی نمونه این امر را 53 عنوان کتاب منتشره هنرمندان شاخص استان برشمرد که برخی از آنها جایگاه ملی دارند ولی در استان حتی یک نسخه از آن هم به فروش نرسیده است.

نمازی با بیان اینکه ناشران استان به دلیل عدم حمایت تبدیل به رابطان چاپ شده‌اند، افزود: تعداد کتاب‌های تولید شده در حوزه فرهنگ و هنر استان به 50 تا 100 جلد می‌رسد.

 تغییر کاربری 2 بنای قدیمی به عرضه گاه محصولات فرهنگی

شهردار بجنورد نیز تغییر کاربری حمام عسکری و کاروانسرای سبزه میدان برای عرضه محصولات فرهنگی و صنایع دستی و اختصاص رایگان 2 سالن تخصصی در نگارخانه شهرداری به هنرمندان را از اقدامات صورت گرفته در این حوزه خواند.

روح الله براتیان گفت: خانه فرهنگ شهرداری نیز در بهترین نقطه شهر آماده عرضه محصولات فرهنگی هنرمندان استان است.

وی افزود: توافق‌های لازم با مالک سینماهای قدس و سعدی نیز صورت گرفته تا در ازای اعطای مجوز برای ساخت فضای تجاری در این 2 مکان، پردیس سینمایی در زمین‌های ارتش ساخته شود.

بخش خصوصی باید وارد عرصه فرهنگی شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز با تاکید بر لزوم حضور بیشتر بخش خصوصی در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر، اظهار داشت: باید به تناسب بخش دولتی، سرمایه گذاران بخش خصوصی را نیز وارد بدنه کار کرد.

مجید پورعیسی افزود: متاسفانه در حوزه مشارکت‌ها بخش خصوصی را وارد نمی‌کنیم و بعد می‌گوییم که در بخش اجرا کمک کنند و در اجرا نیز دخالت می‌کنیم.

وی با اشاره به تاثیرگذاری عمیق حوزه هنر، وظیفه دولت را نظارت بر اجرای امور دانست و گفت: با کمک فعالان بخش خصوصی، بی شک اقتصاد این بخش‌ها رونق بیشتری پیدا می‌کند.

پورعیسی تاکید کرد: باید هنرمندان را معرفی و جایگاه والای آنها را در جامعه پررنگ کنیم و همان طور که برای زنجیره آبنبات وقت می‌گذاریم برای زنجیره تولید یک کالای هنری نیز زمان صرف کنیم.

 مشکل نبود فضای مناسب کسب و کار است

سرپرست اداره کل امور اداری و مالی استانداری خراسان شمالی نیز مشکل کشور را در مناسب نبودن فضای کسب و کار دانست و افزود: این مشکل در حوزه فرهنگ و هنر صد برابر است.

سیدعلی میرکریمی اظهار داشت: با توجه به شیب استقبال فرهنگی مردم خراسان شمالی، باید فضای کسب و کار در این حوزه بهبود یابد زیرا اگر عرضه خوب باشد تقاضا نیز بهتر می‌شود.

وی ضمن ارائه پیشنهاد راه‌اندازی گذرگاه فرهنگی در محل پادگان ارتش در بجنورد گفت: این گذرگاه می‌تواند در همه شهرهای استان راه اندازی شود.

در این نشست مقرر شد کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر ذیل کارگروه اقتصادی استان تشکیل شود و مصوبات این کمیته پس از تصویب در کارگروه اقتصادی استان، در شورای برنامه ریزی به تصویب برسد.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.