سرویس ورزشی | کد خبر: 31047
تاریخ انتشار: 1397/08/22 - 10:31:58

روزهای بدون دغدغه در ارتفاع

کوهنوردی علاقه‌مندانش را جذب می‌کند، روزبه‌روز ماجراجوتر می‌شوند و لذت صعود در آن‌ها اوج می‌گیرد تا جایی که نمی‌توان رهایش کرد و بعد از مدتی برف و یخبندان، باران و بهمن برایشان عادی می‌شود، آمده‌اند تا بمانند و برای ماندن فرصت می‌خواهند تا ادامه دهند.
روزهای بدون دغدغه در ارتفاع,

کوهنوردان حقیقی آن‌هایی هستند که توجه به محیط‌زیست و دوری از دنیای پر دغدغه انسانی برایشان اهمیت دارد دنیایی که دیگر کمتر دیده می‌شود، در دسترس قرار گرفتن تمامی راه‌ها سبب می‌شود چندان ارتفاعات لذتی نداشته باشد و عموم مردم با اتومبیل‌های شخصی نیز به آن مکان‌ها دسترسی دارند و لذت چای کندک و صعود برایشان بی‌معنی می‌شود، کوه‌ها روزبه‌روز بیشتر در دست تخریب قرار می‌گیرند و کم‌کم طبیعت بکری وجود ندارد که دست انسان به آن نرسیده باشد.

اتفاقیه گفت‌وگو می‌کند با وحید یزدانی و کامبیز مهرور از فعالان کوهنوردی که سالها در این رشته ورزشی حرفه‌ای به آن پرداختند و در کارنامه خود صعودهای برون‌مرزی بسیاری نیز دیده می‌شود.

ارتقاء دانش کوهنوردان

وحید یزدانی از سال 1377 وارد عرصه کوهنوردی می‌شود، به گفته خودش قبلاً باشگاه‌داری به‌صورت رسمی نبوده و هیات کوهنوردی شهرستان، متولی برگزاری برنامه‌های کوهنوردی بود هرچند هم‌اکنون برگزاری کلاس‌های آموزشی سبب ارتقاء سطح دانش ورزشکاران می‌شود و کمتر درگذشته به این مهم می‌پرداختند.

وی به صعودهای خارجی خود نیز اشاره و تصریح کرد: تقریباً تمام قلل معروف و پر ارتفاع ایران را صعود کرده‌ام، در صعودهای خارجی نیز به قله خانتان گری در مرز قزاقستان و قرقیزستان با ارتفاع 7 هزار و 10 متر، پوبدا در مرز چین و قزاقستان با ارتفاع 7 هزار و 439 متر، کورژنفسکایو در مرز تاجیکستان با ارتفاع 7 هزار و 334 متر و سامانی دو بار صعود داشتم و قله ارتفاعی بالغ‌بر 7 هزار و 459 متر در مرز تاجیکستان دارد.

وی به هزینه‌های اعزام برای صعود به قلل پر ارتفاع دنیا اشاره می‌کند که قسمت عمده آن توسط ورزشکار و بخشی نیز از سوی سایر ارگان‌ها تأمین می‌شود که با توجه به شرایط اقتصادی اکنون این امر کمرنگ‌تر شده است.

صعودها جذابترین بخش‌های کوهنوردی

وی بابیان اینکه این رشته ورزشی عمدتاً بدون تماشاگر است و نمی‌توان چندان به جذب اسپانسر امیدوار بود افزود: علاقه زیادی به این رشته ورزشی دارم، کوهنوردی یعنی زندگی در شرایط سخت، ماجراجویی جزء لاینفک هر ورزشی ست و صعودها جزء جذابترین بخش‌های کوهنوردی به شمار می‌رود.

از وی در مورد لذت کوهنوردی سؤال می‌کنیم که در پاسخ اظهار کرد: لذت کوهنوردی تنها صعود نیست بلکه جذابیت‌های مسیر غیرقابل‌توصیف است و شرایطی را تجربه می‌کنیم که در زندگی واقعی کمتر با آن مواجه می‌شویم، لذت کوهنوردی خاص و متفاوت است کوهنوردی در دمای زیر صفر و 60 کیلومتر باد؛ تمرین با طناب در کوه فقط نشان از علاقه‌مندی و میل و گرایش به این ورزش دارد.

وی به بالا رفتن قیمت‌ها برای اعزام به صعودهای برون‌مرزی اشاره و افزود: با توجه به شرایط اقتصادی دشوار بهتر است به سمت قلل غیرتجاری رفت و از صعود به قلل تجاری نظیر اورست و مشابه آن‌که امکانات بسیار و در دسترسی برای کوهنوردان مهیا کرده‌اند پرهیز کرد.

وی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی خود به اعزام به قله گاشر بروم پاکستان اشاره کرد که بیش از 8 هزار مترمربع ارتفاع دارد.

وی به پتانسیل خراسان شمالی اشاره و افزود: کوه‌های زیادی داریم که قابلیت تمرین دارند و کوهنوردان مشکلی برای تمرین در ارتفاع ندارند.

یزدانی برای تقویت هوازی خود همچنین در رشته‌های شنا، دوومیدانی و دوچرخه‌سواری فعالیت می‌کند که سبب ارتقاء سطح کوهنوردان می‌شود.

به گفته وی باشگاه‌داری سبب سلب مسئولیت از فدراسیون شده و تمامی مسئولیت‌ها به گروه‌ها و باشگاه‌ها محدودشده است اما از سویی ارتقاء سطح دانش و مربیان را به دنبال دارد.

یزدانی صعود به قله علم‌کوه و آق داغ را نیز از کوه‌هایی عنوان کرد که جذابیت صعود دارند و دست انسان کمتر به آن می‌رسد.

وی پیشنهاد می‌کند: بهتر است ادارات بخشی از هزینه‌های ورزشکاران را تأمین کنند و در بحث قهرمان‌پروری حضورداشته باشند، متأسفانه وجود مدیران غیرورزشی در ادارات سبب می‌شود از هزینه کرد در این حوزه خودداری شود.

وی مدرسی و مربیگری کوهنوردی، سنگ‌نوردی و برف و یخ و داوری دوی صحرا نوردی را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

وی اظهار می‌کند: تماشای توانایی کوهنوردان سایر کشورها سبب می‌شود میل و رغبت برای صعودهای دشوار بیشتر شود.

کامبیز مهرور نیز از دیگر کوهنوردان فعالی است که از سال 1377 وارد این رشته ورزشی می‌شود.

وی تمام قلل شاخص کشور، خط رأس‌ها، البرز مرکزی، جبهه‌های مختلف در تابستان و زمستان صعود کرده است و صعود به قلل برون‌مرزی نیز مربوط می‌شود به سال‌های گذشته که آرارات ترکیه، شاه داغی آذربایجان و کازبک گرجستان را در کارنامه دارد.

وی که به دلیل شغل پدرش در طبیعت، علاقه‌مند طبیعت می‌شود سال‌ها در این رشته ورزشی فعالیت می‌کند و علاقه‌مند ماجرایی و صعودهای دشوار است.

وی را در کوه با عنوان عمو کامبیز می‌شناسند و شوخ‌طبعی وی را از سایر کوهنوردان متمایز کرده است.

وی اظهار می‌کند: هر چه بیشتر صعود داشته باشی علاقه‌مندی‌ات به این ورزش بیشتر می‌شود، لذت صعود کوهنوردان آنجایی است که در محیط‌های بکر دست کمتر انسانی به آن رسیده و کمتر مورد تخریب قرارگرفته است.

وی ضمن تأکید این مطلب که تعداد کوهنوردان افزایش‌یافته است اظهار داشت: کوهنوردی ازنظر امکانات و تجهیزات در کوه‌ها بهتر شده در بسیاری از کوه‌ها جان‌پناه و پناهگاه ساخته‌شده و امکانات خدماتی در مسیر قله مهیا است، تجهیزات کوهنوردی ازنظر سبکی بار و کیفیت نسبت به قبل بهتر شده و سختی طبیعت در برف و سرما نیز کمتر شده است چراکه شرایط کوه‌ها، راه‌ها و مسیرهای جاده‌ای مناسب‌تر شده‌اند.

نبود مربی همراه تیم

به گفته وی آموزش در باشگاه‌ها کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، در باشگاه‌ها جدی به مقوله آموزش کوهنوردی نمی‌پردازند و باوجود داشتن مجوز، مربی در باشگاه همراه تیم نیست.

وی افزود: سرپرستان باید تکانی به خود بدهند و 3 تا 4 مربی پرورش دهند، موارد آموزش تجربی است و چندان به آموزش حرفه‌ای کوهنوردی پرداخته نمی‌شود.

مهرور اظهار داشت: در رشته سنگ‌نوردی رشد خوبی داشتیم نوجوانان و نونهالان مقام آور هستند و در کشور توانسته‌اند حائز رتبه باشند، در کوهنوردی نیز عضو تیم ملی جوانان داریم پیش‌ازاین نمایندگان استان تنها در اردوهای تیم ملی حضور می‌یافتند و عضو ثابت تیم ملی نداشتیم.

وی ضمن تأکید این مطلب که باید در مقوله آموزش توجه جدی شود افزود: باید هزینه در بحث آموزش از سوی ورزشکار نباشد و از منبع دیگری تأمین شود تا کوهنوردان میل و رغبت برای حضور در کلاس‌ها داشته باشند.

افزایش قیمت تجهیزات کوهنوردی

وی برافزایش قیمت تجهیزات کوهنوردی اشاره و افزود: تمامی وسایل کوهنوردی گران‌قیمت است و کمتر کوهنوردی است که بتواند وسایل خود را در اختیار سایر کوهنوردان قرار دهد.

مهرور اظهار داشت: وسایل کوهنوردی ایرانی و چینی نیست، ابزارهای فنی از شرکت‌های معتبر اروپایی است که استاندارد آن‌ها بالا بوده و باید مبالغ بالایی را نیز هزینه کنند.

وی از لذت صعود می‌گوید و معتقد است: از ابتدای کار لذت کوهنوردی آغاز می‌شود تا صعود و نمی‌توان گفت تنها صعود لذت‌بخش است بلکه طی کردن مسیر عبور از سختی‌های کوه برای رسیدن به قله بهترین و آرامش‌بخش‌ترین حسی است که تمامی کوهنوردان را علاقه‌مند می‌کند.

وی از خراب بودن حال کوه‌ها خبر می‌دهد، اینکه کوهی نظیر آلاداغ تا 100 متری تراکتور در حال شخم زدن است و سایر کوه‌هایی که دسترسی انسان برایش خیلی راحت شده و لذت کوهنوردی را از کوهنوردان می‌گیرد.

وی افزود: کوهنورد باهدف فرار از شلوغی و دامن زدن به طبیعت به ارتفاع می‌آید غافل از اینکه پیش از آن‌ها عموم مردم با وسایل شخصی خود به دلیل راحت‌تر شدن مسیرهای دسترسی و جاده‌ها به بالای کوه رسیده‌اند و چای کندک خود را نیز نوشیده‌اند.

وی علم‌کوه را دوست دارد و می‌گوید: علم‌کوه مانند سالوک شرایط تمرین سنگ‌نوردی، دیواره و یخ نوردی را دارد، صعودهای زمستانه علم‌کوه دشوار است و انجامش جزء کارهای ناب به شمار می‌رود، سالوک و اق داغ جزء کوه‌های زیبای استان هستند که هم تنوع دارند و هم مسیر کوه‌پیمایی جذابیت خاص خود را دارد.

انتهای خبر/وحدانی 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.