سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 31061
تاریخ انتشار: 1397/08/23 - 10:31:11

جامعه‌ای که اعضای آن کتاب‌خوان باشند در تشخیص‌ها اشتباه نمی‌کنند

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی گفت: جامعه‌ای که اعضای آن آگاه، دانا و کتاب‌خوان باشند پویا و فعال می‌شوند و در تشخیص‌های خود اشتباه نمی‌کنند.
جامعه‌ای که اعضای آن کتاب‌خوان باشند در تشخیص‌ها اشتباه نمی‌کنند,

محمود ثمینی روز گذشته در مراسم بیست و ششمین دوره هفته کتاب و بزرگداشت کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار اظهار کرد: با توجه به اینکه توانایی انسان در دانایی او است و پایه دانایی مطالعه است، جراید، مراکز کتاب‌خوانی، مؤسسات فرهنگی، دستگاه‌های متولی، رسانه‌ها و صداوسیما باید تلاش کنند تا مردم را به خواندن کتاب معطوف کنند زیرا جامعه دانا در تشخیص‌هایش اشتباه نمی‌کند.

ثمینی بیان کرد: در کنار تلاش برای افزایش مکان‌های مطالعات و کتاب‌خوانی، باید جمعیت کتاب‌خوان‌ها نیز افزایش داده شود که این امر باید از کودکان شروع شود و در مدارس انجام شود.

وی افزود: در جامعه‌ای که رهبر آن در هر دوره از نمایشگاه‌های کتاب با صبر و حوصله و دقت سعی دارند تمام غرفه‌ها را بازدید کنند و از تألیف‌های جدید مطلع شوند باید ملت آن جامعه با الگو قرار دادن ایشان و تأکید ایشان بر فرهنگ کتاب‌خوانی، در توسعه سرانه مطالعات و کتاب‌خوانی تلاش کنند.

ثمینی با اشاره به اینکه زمینه معطوف کردن مردم به مطالعه ساخت و توسعه مراکز کتابخانه‌ای و مطالعاتی است تأکید کرد: امروز باید برای ناشنوایان، نابینایان، جوانان و نوجوانان و تمام اقشار جامعه شرایطی وجود داشته باشد که در هر زمانی که اراده می‌کنند بتوانند به مراکز مطالعاتی و کتاب‌خوانی مراجعه و به آسانی از امکانات آن بهره‌مند شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود آسان شدن راه‌های ارتباطی و توسعه شبکه‌های اینترنتی، باید توجه داشت که هیچ موردی مثل کتاب مرجع نمی‌شود بنابراین باید درزمینۀ منابع علمی و اطلاعاتی، تجهیزات و امکانات ما به گونه‌ای فراهم باشد تا هر فردی به راحتی بتواند هر مطلبی که نیاز دارد را در اختیار بگیرد.

فرماندار بجنورد ادامه داد: با وجود آمار مطلوب درزمینۀ سرانه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی این آمارها نسبت به میانگین جمعیت استان کافی نیست بنابراین باید تلاش برای توسعه این فضا افزایش داده شود تا هر خانواده‌ای مطالعه کتاب را در سبد فرهنگی خود داشته باشد.

رشد 50 درصدی نیروی انسانی در کتابخانه‌های استان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی نیز در این مراسم اظهار کرد: در سال‌هایی که استخدام و به کار گیری نیرو به دولت فشار سختی وارد کرده است و بعضی از دستگاه‌ها تعدیل نیرو کرده‌اند در کتابخانه‌های استان ما با جذب نیروهای جدید رشد 50 درصدی را شاهد بوده‌ایم.

علی‌محمد جهانی گفت: در دو سال گذشته با جذب 25 نفر نیروی انسانی و 20 نفر نیروی جدید که در دستور کار آینده ما قرار دارد اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است.

جهانی همچنین با اشاره به رشد 100 درصدی در سرانه فضای کتابخانه‌ای استان بیان کرد: امسال ششمین استانی بودیم که کتابخانه مرکزی را راه‌اندازی کرد و از لحاظ بهره‌برداری کتابخانه‌های جدید رتبه نخست کشوری را کسب کرده‌ایم.

وی افزود: به زودی نیز 10 کتابخانه در سطح استان که 8 مورد از آنها روستایی و دو مورد آنها شهری است افتتاح خواهد شد.

در پایان این مراسم از مدیران دستگاه‌هایی که در توسعه فضاهای کتاب‌خوانی کمک و همکاری کرده بودند، کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های برتر استان و نیز اعضای برتر کتابخانه‌های استان تقدیر شد.

انتهای خبر/طهماسبی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.