سرویس گزارش | کد خبر: 31062
تاریخ انتشار: 1397/08/23 - 10:39:39

گزارشی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کتابخانه استان؛

کتابخانه‌ای برای همه افراد شهر

به مناسبت هفته کتاب‌خوانی و روز کتابداری به کتابخانه‌ تازه افتتاح‌شده مرکزی بجنورد رفتیم تا هم روز کتابدار را به کتابداران تبریک بگوییم و هم صحبتی با کارکنان و اعضای کتابخانه داشته باشیم.
کتابخانه‌ای برای همه افراد شهر,

کتابخانه‌ مرکزی بجنورد که به نام آیت ا... مهمان‌نواز نامگذاری شده است و به متراژ 4025 متر مربع است و شامل بخش‌های آموزشی، اداری و مخزن و سالن‌های مطالعه به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی استان در تاریخ 10 شهریور 97 افتتاح شد.

کتابخانه مرکزی به جهت ساخت ساختمان و معماری ساختمان با دیگر کتابخانه‌های استان تفاوت اساسی دارد و چیدمان خاص خودش را دارد؛ در طبقه همکف، سالن جلسات، بخش کودک، اداری و بخش نابینایان است.

طبقه اول شامل سالن‌های مطالعه‌ی خانم‌ها و آقایان است بخش مخزن و امانت کتاب‌ها سنین بزرگسال و نوجوان، بخش و پایگاه اینترنتی است و طبقه دوم نیز بخش کتاب‌های مرجع است،که مورد استفاده پژوهشگران است.

به دلیل جلسه‌ای که برای مدیران کتابخانه‌ها برگزارشده بود نتوانستیم با مدیر کتابخانه مرکزی و رئیس امور کتابخانه‌های بجنورد مصاحبه داشته باشیم؛ بنابراین با خانم محدثه ناصری، کتابدار کتابخانه مرکزی، برای بازدید بخش‌های مختلف همراه شدیم.

در مهرماه بیش از 5 هزار کتاب امانت‌ داده‌ایم

ناصری، استقبال مردم را از کتابخانه تازه افتتاح‌ شده را بسیار خوب می‌داند و می‌گوید: ما در حال حاضر از شهریورماه تا به‌حال 3 هزار و 140 نفر عضو فعال داریم که این تعداد از رده سنی کودک تا بزرگسال را شامل می‌شود.

در بازدید از بخش فنی کتابخانه ناصری افزود: در بخش فنی و ثبت کتاب که بخش شماره‌گذاری و بارکدگذاری کتاب‌هایی که اهدا می‌شود یا از نهاد کتابخانه‌های عمومی از تهران می‌آید و ماهی شصت‌ تا هفتاد نسخه هدیه می‌شود. در حال حاضر چون کتابخانه‌ی مرکزی تازه افتتاح ‌شده کتابی از نهاد کتابخانه‌ها به این کتابخانه فرستاده نشده است. ماهانه لیستی به انتخاب کتابدار و مسئولین کتابخانه، کتاب‌های مورد تقاضا لیست می‌شوند و به نهاد کتابخانه‌های عمومی فرستاده می‌شود و کتاب‌های اهدایی هم شامل اهدایی اعضا و ارگان‌ها است که بعد از تأیید کتاب‌ها توسط مسئول منابع و شماره‌گذاری به بخش مخزن می‌رود. در حال حاضر ظرفیت کتابخانه 50 هزار جلد است و ما حدود 30 هزار جلد را رده‌بندی و ثبت کرده‌ایم.

ناصری افزود: ثبت و شناسه گذاری کتاب‌ها از فروردین سال 97 شروع شد که کتابداران بعد از نوبت از کتابخانه‌های محل کارشان به اینجا می‌آمدند و دو نوبت ‌کار می‌کردند تا کتاب‌ها شناسه گذاری شوند تا دهم شهریور که کتابخانه افتتاح شد این کتاب‌ها ثبت شده بود.

بخش امانات کتاب‌ها نیز این‌گونه است که کتاب‌ها به مدت دو هفته و هر عضو 5 جلد کتاب را می‌توانند امانت بگیرند و هزینه عضویت از 5 تومان15 تومان در رده‌های سنی مختلف، متغیر است.

کلاس‌های آموزشی و نشست‌های کتابخوانی

هنگام بازید از سالن‌های مختلف کتابخانه، متوجه شدیم که کلاس‌های آموزشی مانند: آموزش کامپیوتر و نرم‌افزارهای کاربردی در کتابخانه برگزار می‌شود. ناصری عنوان کرد: جلسه‌ نشست کتاب‌خوان‌ها به صورت کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای برگزار می‌شود؛ جلسات کتابخانه‌ای، به‌صورت هفتگی و به این صورت است که چهارشنبه‌ها ساعت30/17 برای بزرگ‌سالان، روزهای پنج‌شنبه برای نوجوانان ساعت 30/10 و کودک یکشنبه ساعت 16 برگزار می‌شود.

در بخش نشریات کتابخانه هم این‌طور است که از نهاد ماهانه نشریات فرستاده می‌شود و این‌ها هم مثل کتاب‌ها ثبت و شناسه گذاری می‌شوند اما بارکد‌گذاری نمی‌شوند و تنها مهر کتابخانه‌ زده می‌شود و فقط ثبت سیستمی می‌شوند، اعضا باید مجلات را در خود کتاب‌خانه مطالعه کنند در حال حاضر به دلیل کمبود نیرو این بخش تعطیل است و تنها در روزهای ابتدایی افتتاح کتابخانه‌ها باز بود و پایگاه اینترنتی هم داریم که قیمت خدمات اینترنتی کتابخانه از کافی‌نت‌ها پایین‌تر است.

بخش‌های تعطیل کتابخانه

بخش مرجع، نشریات و پایگاه اینترنتی کتابخانه، به دلیل کمبود نیرو تعطیل است و در حال حاضر فعال نیست.

بخش فرهنگی کتابخانه هم به دلیل کمبود فضا در حال حاضر به محل استراحت و سالن غذاخوری اعضایی که از سالن مطالعه استفاده می‌کنند تبدیل شده است.

بخش نابینایان و کم‌بینایان که کتابدار این بخش هم خودش نابینا است. علی حاجی‌آبادی که به گفته ناصری در اکثر روزها با همسرش که او هم کم‌بینا است، در این بخش فعال هستند. در بخش نابینایان، سیستم‌های رایانه برای نابینایان دارای نرم‌افزار گویا است و حاجی‌آبادی به نابینایان رایانه را هم آموزش می‌دهند.

حاجی آبادی توضیحات جالبی را در مورد خط بریل و کتاب‌های مربوط به نابینایان با حوصله و دقت ارائه داد.

برای نوشتن دستی خط بریل لوح مخصوصی است که قلم خاصی هم دارد که بر روی یک قسمت لوح، کاغذ گذاشته می‌شود و روی آن نیز قسمت رویی لوح و با قلم مخصوص که میخی مانند است نوشته می‌شود در هر خانه شش نقطه است و حروف الفبا بر این مبنا تعریف‌شده‌اند این خط نیاز به عصب‌های حسی قوی و لامسه‌ی قوی‌ای دارد.

حاجی‌آبادی می‌گوید: در حال حاضر ما تنها 12 عضو نابینا داریم که البته کمی تعداد از بی‌اطلاع افراد نابینا از این بخش و امکاناتی که ما برای نابینایان اختصاص داده‌ایم است. ما در حال حاضر با بهزیستی همکاری می‌کنیم و ازآنجا برای ما بازدیدکننده می‌آید.

کتابدار این بخش افزود: بیشتر کتاب صوتی به اعضای خود می‌دهیم تا کتاب‌های بریل، چون یک کتاب 30 صفحه‌ای نوشتاری فارسی حدود صد تا 150کتاب خط بریل خواهد شد که حمل آن ‌هم برای اعضا سخت می‌شود و بیشتر کتاب‌های آموزش زبان را امانت می‌دهیم.

 او در جواب این سؤال که کتاب‌های صوتی در استان تهیه می‌شود یا از تهران کتاب‌ها فرستاده می‌شود؟ پاسخ داد: کتاب‌های صوتی برای نابینایان با اطلاع‌رسانی با استان‌ها و شهرهای مختلف اشتراک‌گذاری می‌شوند. مثلاً اصفهان کتابی را تولید می‌کند به استان‌های دیگر اطلاع می‌دهد که ما یک کتاب صوتی به این عنوان تهیه ‌کرده‌ایم و اگر استان یا شهری کتاب را بخواهد دیگر تولید نکند و همان کتاب را استفاده کنند.

از او پرسیدیم آیا کتاب‌های صوتی نابینایان تفاوتی با کتاب‌های صوتی که در بازار و شبکه‌های مجازی است متفاوت است؟ که علی آبادی گفت: تفاوتی ندارند و تنها اینکه کتاب‌های صوتی که تبلیغ می‌شوند استودیویی هستند، اما کتاب‌های صوتی که ما برای اعضای خود تهیه می‌کنیم از آنجا که استودیویی برای ضبط نداریم، کیفیت کتاب‌های صوتی پایین است. مشکل ما در این حوزه این است که کتاب‌ها درسی را ما به‌صورت صوتی نداریم.

علی آبادی گفت: از همین‌جا هم می‌خواهیم که دوستان علاقه‌مند و افرادی که می‌توانند مثل دانشجویان در رشته‌های خودشان کتاب‌های درسی را صوتی تهیه کنند و به بخش نابینایان کتابخانه ارائه دهند چون ما در تهیه‌ کتاب‌های دانشگاهی برای دانشجویان نابینا هم دچار مشکل هستیم.  

این بخش از کتابخانه به وسایل نوشتاری مخصوص نابینایان هم تجهیز شده است و در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

بخش کودک

بخش کودک که فضای مجزایی را دارد و مبلمان و فرش شده است و محیط بسیار مناسبی برای استفاده‌ کودکان است. کتاب‌های کودکان در سه رده‌ی سنی الف، ب، ج در قفسه‌های جداگانه قرار داده می‌شوند که با رنگ‌ها مختلف مشخص‌شده‌اند. سیستم‌های این بخش برای بازی‌های رایانه‌ای کودکان پیش‌بینی ‌شده است.

با یکی از اعضای کتابخانه به نام احمد علی آبادی و دوستش نیز صحبت کردیم احمد هجده سال داشت و درست یک روز بعد از افتتاح کتابخانه عضو شده و دوستش درست همان روز افتتاحیه عضو شده است و به قول خودشان «از بعد افتتاح کتابخانه هر روز در کتابخانه هستیم.» احمد تفاوت کتابخانه مرکزی را با کتابخانه‌های دیگر استان این‌طور عنوان می‌کند که تنوع کتاب‌ها و فضای مطالعه در اینجا بیشتر است و فضای بسیار مناسب‌تری را دارد.

احمد علی‌آبادی در آخر گفت: اگر ساعات کاری کتابخانه پنج‌شنبه‌ها تا عصر باشد، بسیار بهتر می‌شود.

انتهای خبر/

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.