سرویس ورزشی | کد خبر: 31069
تاریخ انتشار: 1397/08/23 - 11:18:05

گفت‌وگو اتفاقیه با مربیان پیشکسوت آمادگی جسمانی خراسان شمالی؛

سالن‌های شلوغ پرانگیزه برای مربیان

سالن‌های شلوغ پرانگیزه برای مربیان,

 بانوان سال‌هاست که برای فرار از فشارهای زندگی و دغدغه‌هایشان و کسب سلامتی به سالن‌ها پناه می‌برند و ورزش را جزء لاینفک زندگی خود می‌دانند؛ آمادگی جسمانی هم درست از آن دست ورزشهایی است که زمینه را برای جمع‌کردن آنها فراهم می‌کند و می‌توانند ساعتی با خیال سلامتی حرکت بزنند و دور باشد از بی‌تحرکی ....

اتفاقیه گفت‌وگو می‌کند با دو مربی آمادگی جسمانی خراسان شمالی که سالها در این رشته ورزشی فعالیت می‌کنند.

معصومه محمد پور از سال 1375 مربیگری می‌کند، کمتر ورزشکاری است که این مربی باانگیزه و توانمند را نشناسد.

وی از سال 1362 ورزش را با آمادگی جسمانی آغاز کرد و هنوز هم آمادگی جسمانی کار می‌کند و علاقه بسیاری به فعالیت و ارتقاء سطح دانش خود و ورزشکاران این رشته ورزشی دارد.

وی بعد از 13 سال مداوم ورزش در رشته آمادگی جسمانی با تشویق صدیقه وفایی مربی‌اش در دوره‌های مربیگری که در مشهد برگزار می‌شد حضور می‌یابد.

محمد پور بابیان اینکه صدیقه وفایی مربی‌اش مشوق اش برای حضور در دوره‌های مربیگری بوده اظهار داشت: در مسابقات شرکت می‌کردم و همواره صاحب‌عنوان بودم و از سویی جزء ورزشکاران تکنیکی به شمار می‌رفتم، با معرفی‌نامه هیات آمادگی جسمانی و اداره ورزش در دوره‌ها حضور یافتم و به‌عنوان اولین مربیان آمادگی جسمانی از سال 1375 رسماً به فعالیت مربیگری پرداختم.

وی ضمن تأکید این مطلب که تعداد مربیان و داوران پیش‌ازاین محدود بود تصریح کرد: در آن دوره همکاری خوبی با هیات در برنامه‌های متعدد داشتم و در پیاده‌روی‌ها با ورزشکاران حضور داشتیم.

وی علاوه بر مربیگری در رشته آمادگی جسمانی در دوره‌های توجیهی بادی بالانس، کار با دستگاه، ایروبیک، حقوق، تغذیه، پیلاتس و ... نیز برای ارتقاء سطح علمی خود حضورداشته چراکه معتقد است همواره باید در راستای افزایش دانش و سطح علمی خود تلاش کرد.

وی که در اکثر رشته‌های ورزشی هیات همگانی دوره توجیهی گذرانده تنها به مربیگری در آمادگی جسمانی اکتفا نمی‌کند چراکه اعتقاد دارد در چند رشته نمی‌تواند خود را نشان دهد و در این رشته قابلیت دارد.

ویژگی بارز مربیان صداقت، فروتنی، دلسوزی و دوری از مادی‌گرایی

وی ویژگی بارز مربیان را صداقت، فروتنی، دلسوزی و دوری از مادی‌گرایی عنوان کرد.

محمد پور بابیان این مطلب که بیش از یک هزار مربی زیر نظر هیات ورزش‌های همگانی فعالیت می‌کنند اظهار داشت: متأسفانه امکانات موردنیاز بانوان متناسب جمعیت ورزشکاران نیست، بانوان در ورزش فعالیت چشمگیری دارند و نیازمند حمایت و توجه هستند.

حمایت از ورزش بانوان

وی بجنوردی‌ها را ورزش دوست دانست و خواستار توجه و حمایت بیشتر از بانوان شد.

مربی پیشکسوت آمادگی جسمانی از انتقاد سازنده همیشه استقبال کرده و برای پیشرفت کار خود از هیچ نقدی دلخور نشده است، عاشقانه شغل خود را دوست دارد و همواره بعد از 22 سال مربیگری بازهم دست از کسب علم در این رشته ورزشی برنداشته است.

وی به افزایش تعداد مربیان و از سویی ریزش ورزشکاران در باشگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: در سال‌های اخیر افزایش تعداد مربیان و باشگاه‌ها سبب شده است در ورزشکاران باشگاه ریزش داشته باشیم اما ناراضی نیستم هنوز هم انرژی سابق رادارم و همین تعداد هم ارضاکننده است از سویی باید جوان‌ترها حمایت شوند.

وی ارتباط مؤثر با ورزشکاران را از ویژگی بارز مربیان دانست و عنوان کرد: اگر ورزشکاری با مشکل مواجه شود به‌عنوان مربی طی ارتباط تلفنی در راستای حل و برطرف کردن مشکلش تلاش می‌کنم داشتن افسردگی وزانو درد و کمردرد و ... همه برای من قابل‌درک است.

وی ضمن تأکید این مطلب که جوان‌ها پژمرده شده‌اند و انگیزه ندارند توصیه کرد: ورزش باید در زندگی هر شخصی نمود داشته باشد، اگر توان پرداخت هزینه‌های باشگاه را ندارید در پارک‌ها و فضای آزاد ساعتی را به‌سلامتی و شادابی خود اختصاص دهید.

وی در پایان گفت‌وگو از زحمات بی‌دریغ صدیقه وفایی مربی‌اش، رئیس هیات ورزش‌های همگانی تشکر می‌کند که سال‌ها برای این ورزش تلاش کردند.

فرزانه قائنی نیز از دیگر مربیان فعالی است که از سال 1380 تاکنون مربیگری می‌کند.

قائنی از سال 1379 باشگاه خود را تأسیس و از آن تاریخ ورزشکاران بسیاری را در رشته‌های متعدد پرورش داده است.

ورزشکار بودنش سبب شده دو دختر ورزشی تربیت کند و ساعت‌هایی از باشگاه را نیز به دخترانش بسپارد.

داشتن خانواده ورزشی و حمایت‌های همسرش سبب شده طی این سال‌ها بتواند در رشته‌های مختلف آمادگی جسمانی دستی داشته باشد و برای توسعه ورزش استان تلاش کند.

افزایش تعداد باشگاه‌ها وی را ناراحت نکرده و امیدوار است به اینکه هنوز هم تعداد باشگاه‌ها بیشتر شود و بانوان به ورزش بپردازند.

وی به‌روز بودن مربی را یکی از نقاط قوت خود عنوان کرد که همواره سعی در افزایش علم خود در رشته‌های همگانی داشته و به همین منظور در کارگاه‌ها و کلاس‌های متعددی حضور می‌یابد.

وی اعتقاد دارد: عموماً در تمامی کارگاه‌هایی که برگزار می‌شود حضور دارم حتی اگر تکراری باشد بازهم ممکن است مطالب جدید و مفیدی به ما انتقال دهد.

وی طی سالها فعالیت خود همکاری خوبی با اداره ورزش و هیات ورزش‌های همگانی داشته و توانسته در رقابت‌های قهرمانی نیز ورزشکاران صاحب عنوانی داشته باشد.

قائنی ارتباط با ورزشکاران و درک نوع مشکل آنها را نیز از دیگر آیتم‌های موردنیاز مربی عنوان کرد که باید موردتوجه قرار گیرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های مربی خوش‌رویی و داشتن روحیه خوب

این مربی پیشکسوت از مهم‌ترین ویژگی‌های مربی به خوش‌رویی، داشتن روحیه خوب، فراموش کردن مشکلات در سالن و به‌روز کردن دانش مربیان اشاره کرد.

وی از مربی خود صدیقه وفایی که زحمات زیادی برای وی کشیده است تشکر می‌کند، همچنین از مسئولان ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان و رئیس هیات ورزش‌های همگانی که توانسته‌اند طی سال‌های اخیر در جهت همگانی کردن ورزش گام بردارند.

وی از مهم‌ترین فعالیت‌های هیات ورزش‌های همگانی به ارتقاء دانش مربیان و برگزاری کارگاه دانش‌افزایی اشاره می‌کند که توانسته رشد قابل‌ملاحظه ای در سطح علمی مربیان داشته باشند.

وی حضور مدرس در استان را نیز از دیگر ویژگی‌هایی عنوان کرد که سبب شده نیاز به حضور مدرس از سایر استان‌ها نداشته نباشیم و در جهت خودکفایی تلاش کنیم.

انتهای خبر/وحدانی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.