سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 31087
تاریخ انتشار: 1397/08/26 - 10:04:08

هرج ومرج کاغذی

هرج ومرج کاغذی,

گرانی روزافزون کاغذ و ملزومات صنعت چاپ در سه ماه گذشته، باعث شده تعداد زیادی از چاپخانه‌ها در سراسر کشور، دست به تعدیل نیرو و شیفت کاری بزنند یا اینکه به طور کلی چاپخانه خود را تعطیل کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید، یادداشتی است که شرایطی که در این مدت بر بازار حاکم بوده را تا حدی روشن می‌کند و پیشنهادهایی نیز برای حل این مسأله دارد.

آیا فکر کرده‌اید به اینکه دنیای الکترونیک و اینترنت و فضای مجازی و هزاران سایت‌های مختلف، هنوز نتوانسته است کاغذ را از میان بردارد؟ هیچ می‌دانید کشورهایی مثل کره جنوبی و چند کشور اروپایی، سال 2020 را سال بدون کاغذ اعلام کرده‌اند! لیکن به این زودی‌ها کاغذ که یک کالای ضروری و اساسی به حساب می‌آید، جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

بالا رفتن قیمت نجومی کاغذ که این روزها از کم لطفی مسئولان و بی انصافی دست اندرکاران واردات، بنکداران و واسطه‌ها سرچشمه می‌گیرد، بدون منطق و بدون هیچ حساب و کتابی، نرخ آن سیر صعودی پیدا کرده که همچنان ادامه دارد. تا جایی که گوی سبقت را از گرانی ارز هم ربوده است.

به طور مثال از هفته گذشته که بحث دور دوم تحریم‌ها بود، در عرض یک شب و یا چند ساعت، قیمت کاغذ 80 گرمی 70*100 بندی از (135،000تومان) به 300،000 تومان سیر جهشی پیدا کرده. این در حالی است که نه کاغذی وارد کشور شده و نه گمرک کاغذی ترخیص کرده و نه سفارش واردات جدیدی و نه قیمت ارز تغییر اینچنینی داشته، بلکه تنها با تشخیص واهی سودجویان، با سرعتی باور نکردنی در کل کشور، حدود 140 درصد در یک روز افزایش قیمت داشته.

چرا متـولیان رسیـدگی نمی‌کنند؟ عجیب‌تر اینکه طبق اعلام مسئولان و شنیده‌ها، تاکنون کاغذی با دلار نرخ بیش از 42،000 ریال وارد کشور نشده. گویا در این موقعیت، دست اندرکاران کاغذ، هر نرخ و مبلغی که اراده کنند، اعلام می‌کنند. در این میان چه کسی می‌تواند مقصر باشد؟ وزرات ارشاد، وزرات صنعت معدن و تجارت، وارد کننده، کاغذ فروش، گمرک و...

چرا متولیان محترم هیچگاه شفاف و زلال اطلاع‌رسانی نمی‌کنند تا تکلیف چاپخانه‌داران و مصرف‌کنندگان یک بار برای همیشه روشن شود؟ اکنون وضعیت چاپخانه‌داران به قدری وخیم و شکننده شده که اکثراً به خاطر عشق و علاقه به حرفه فرهنگی چاپ است که با ضرر و زیان، به ناچار دست و پنجه نرم می‌کنند و ایستاده‌اند. صدها چاپخانه کارشان به ورشکستگی و زیان دهی رسیده و تعداد قابل ملاحظه‌ای تعطیل شده است. مگر نه اینکه طبق اعلام دولت، کاغذ جزو کالای اساسی است؟ (که به حق هم چنین است، زیرا وادرات کاغذ در رده دارو و مواد غذایی قرارگرفته.) در این صورت چرا نرخ‌های نجومی تا 150% و درعرض یک سال تا 4 برابر شدن از کجا آمده که چنین وضعیت چاپخانه‌داران را به ورطه نابودی کشانده؟

در این گیر و دار وهرج ومرج در موازات گرانی نرخ کاغذ و مقوا، به مواد مصرفی و لوازم یدکی چاپخانه‌ها نیز در این مسابقه گرانی به رقابت پرداخته و مدیران چاپخانه‌ها از این بیم دارند که اگر خدای ناکرده ماشین‌های حساس چاپ در این برهه نیاز به تعمیرات و قطعات و سرویس داشته باشد چه باید بکنند؟ آیا چاره‌ای جز خواباندن دستگاه تا اطلاع ثانوی دارند؟

چاپخانه‌ها روز به روز نحیف‌تر می‌شوند و در شاهراه ورشکستگی گام برمی‌دارند. مجمع ناشران طی نامه‌ای به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، از عدم نظارت جدی در مشکل کاغذ گلایه کرده و اعلام داشته : وضعیت نابسامان کاغذ که در حوزه چاپ و نشر به وجود آمده، یک چالش بی سابقه است.

این آشفته بازار کاغذ، ریشه چاپ و نشر را خشکانده است. در سه ماه فصل آخر سال 96 کاغذ 70 گرمی از بندی 75 هزار تومان به 170 هزار تومان افزایش داشته که به تازگی همین کاغذ به 260 هزار تومان رسیده است. کاغذ 80 گرمی هم تا 300 هزار تومان گران شده و این یعنی 4 برابر رشد قیمت داشته.

به هیچ عنوان قابل قبول نیست که در عرض یک روز و یا یک شب و یا چند ساعت، نرخ کاغذ 140 تا 150 درصد ترقی کند. جای سوال است؟ این چه تشکیلاتی منسجمی است که با هماهنگی همزمان در سراسر کشور، در یک روز خاص چنین بلایی به سر چاپ و نشر وارد کنند. در حالی که سفارشات چاپی بر مبنای قیمت کاغذ همان روز محاسبه و به مشتریان اعلام می‌شود که بایستی کاغذ خریداری شود با قیمت 140% اضافه‌تر در این صورت یک کار چاپی با نرخ روز محاسبه و موقع تحویل نمی‌توان با همان وجه فقط کاغذ خام را جایگزین کرد و اگر سفارش از طرف ادارات و سازمان‌ها باشد که گاهی پرداخت آن ماه‌ها طول می‌کشد. تکلیف چیست؟

آری این است سرنوشت چاپخانه‌داران و این است علت رکود و ورشکستگی و تعطیلی حرفه‌ای که مزین به نام فرهنگی و صنعتی است. پیشنهاد می‌شود حال که از جمیع جهات مشکلات عدیده‌ای در وضعیت چاپ و نشر به وجود آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی چاپ و نشر، به طور مستقیم توسط شرکت‌های پاکدست و شرکت‌های وابسته به خود و برای زدودن این همه مشکلات و سودجویی‌ها اقدام به واردات کاغذ کند تا از این کلاف سر درگم برای مدتی هم شده گیج و مبهوت نشوند. گویا مقداری کاغذ توسط این وزارتخانه ارشاد قرار است تقسیم شود. انصاف این است که چاپخانه‌ها را در اولویت قرار دهند و سهمیه هر استان دراختیار اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنعت چاپ با شرایط و تعهدات لازم گذاشته شود تا واحدهای چاپ از بیکاری و رکود رهایی یابند. حتی مدیران چاپخانه‌ها متعهد می‌شوند تنها دستمزد چاپ را دریافت کنند و سودی برای کاغذ لحاظ ننمایند آن هم به خاطر فعالیت مجدد و گردش چرخ چاپ در کشور و نجات از نابودی و ورشکستگی و تعطیلی. ان‌شاءا...

ابراهیمی، رییس انجمن صنعت چاپ استان خراسان شمالی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.