سرویس اقتصادی | کد خبر: 31088
تاریخ انتشار: 1397/08/26 - 10:08:05

عملکرد تولید زعفران خراسان شمالی 2 برابر کشور است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: میانگین عملکرد تولید زعفران در این استان 6.2 کیلوگرم در هکتار است که این رقم حدود 2 برابر میانگین کشوری آن است.

محمدعلی شریکیان اظهار داشت: پس از خراسان شمالی، اصفهان با متوسط عملکرد 5.7 کیلوگرم و کرمان با تولید 4.3 کیلوگرم زعفران در هکتار در رده‌های دوم و سوم این شاخص هستند.

وی گفت: بر اساس آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت زعفران در 28 استان کشور 105 هزار و 270 هکتار با میزان تولید 336 تن و میانگین عملکرد 3.3 کیلوگرم در هکتار است.

وی افزود: سرانه مصرف زعفران کشور هفت دهم گرم در سال است و ایران با مصرف سالانه 60 تن زعفران، مقام نخست جهان را در مصرف طلای سرخ دارد.

شریکیان اظهار داشت: زعفران گیاهی کم توقع و پربازده اقتصادی است که برای کشت در مناطق خشک و نیمه خشک مناسب است و زمان نیاز آن به آب فصلی از سال است که دیگر محصولات به آب نیازی نداشته یا حداقل با مشکل کم آبی مواجه نمی‌شوند.

شریکیان اظهار داشت: ارزش اقتصادی محصول تولیدی زعفران استان حدود یک هزار و 600 میلیارد ریال است که تقریبا 15 درصد ارزش اقتصادی تولیدات محصولات باغی استان را شامل می‌شود که در سال جاری سطح کشت زعفران استان 470 هکتار افزایش یافته است.

وی سطح کنونی زیر کشت زعفران استان را سه هزار و 220 هکتار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می‌شود از این سطح 15 تن زعفران برداشت شود.

وی گفت: زعفران در هشت شهرستان استان کشت و کار می‌شود و فاروج با کشت یکهزار و 950 هکتار و تولید سالانه حدود 9.6 تن رتبه اول را دارد و اسفراین و شیروان در رتبه‌های دوم و سوم تولید قرار دارند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزود: شرایط مناسب اقلیمی، سازگاری، نیاز آبی کم، عملکرد و درآمد اقتصادی مناسب، ارتقای دانش فنی زعفران کاران و سهولت نگهداری آن از عوامل مهم توسعه این محصول صادراتی در استان است.

شریکیان گفت: کشت و تولید زعفران اشتغال خوبی ایجاد می‌کند به طوری که هر یک هکتار زعفران در مراحل کاشت، داشت و برداشت و فرآوری، یک شغل مستقیم و حدود 180 تا 200 شغل غیرمستقیم و فصلی ایجاد می‌کند.

وی افزود: در استان سه واحد فرآوری و بسته بندی زعفران با ظرفیت 2.1 تن زعفران خشک در سال مشغول فعالیت است که نیازمند 140.7 تن ماده اولیه یا گل تر است که این سه واحد 19 نفر اشتغال دائم را ایجاد کرده است.

شریکیان افزود: اجرای طرح توسعه زنجیره ارزش زعفران از طریق کشاورزی قراردادی، توزیع نهاده‌های کشاورزی، تامین ادوات الگویی کشت، معرفی بهره برداران برای دریافت تسهیلات خرید ادوات کشاورزی و پرداخت تسهیلات برای توسعه کشت زعفران از اقدامات این سازمان است.

 

انتهای خبر/

 

 

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.