سرویس ورزشی | کد خبر: 31093
تاریخ انتشار: 1397/08/26 - 10:48:50

رقابتی از جنس ورزش‌های بومی و محلی

نبود فضای بازیهای بومی و محلی سبب شد 200 ورزشکار روز سردی را برای رقابت پشت سر بگذارند و جشنواره بازی‌های بومی و محلی باوجود همت مسئولان هیات چنگی به دل نزد چراکه سرمای هوا اجازه نمی‌داد فضا مطبوع نشستن و تماشای دیدارها باشد.
رقابتی از جنس ورزش‌های بومی و محلی,

جشنواره بازی‌های بومی و محلی خراسان شمالی برای 58 خانه ورزش روستایی با حضور 200 شرکت‌کننده برگزار شد.

فرهنگ‌سرای شهروند مملو از روستائیان و تماشاگرانی بود که لباس‌های محلی به تن کرده بودند و از سویی چادرهایی برپاشده بود که آش می‌فروختند و در گوشه‌ای نیز زنان مشغول پخت نان‌های محلی بودند.

بازی‌های محلی در گوشه و کنار در حال برگزاری بود و حال و هوای سرد اواخر آبان ماه با گرمای رقابت‌ها حال و هوای خاصی داشت گرچه برگزاری مسابقات با تأخیر آغاز شد و ساعت‌ها به طول انجامید.

سرپرست هیات ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی در حاشیه برگزاری این همایش اظهار داشت: جشنواره بازی‌های بومی و محلی قهرمانی استان برای 58 خانه ورزش روستایی ویژه آقایان و بانوان برگزارشده و منتخبین به رقابت‌های کشوری که آذرماه برگزار می‌شود اعزام خواهند شد.

وی بابیان این مطلب که از سال 1394 با تحویل‌خانه‌های ورزشی از سوی دهیاری‌ها به اداره ورزش و هیات روستایی و بازی‌های بومی و محلی تجهیز خانه‌ها با میز فوتبال دستی، پینگ‌پنگ، دارت، شطرنج و تشک تاتامی انجام شد افزود:70 خانه ورزش روستایی تجهیز شده و آمادگی تجهیز 100 خانه ورزش روستایی داریم.

وی اظهار داشت: ورزش‌های بومی و محلی طبق آخرین قوانین و مقررات فدراسیون ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی برگزار می‌شود.

وی از فعال بودن 9 رشته برگزارشده این مسابقات در استان خبر داد.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را ارزیابی سطح ورزشکارانی عنوان کرد که خانه روستایی‌شان تجهیز شده است.

نعمتی خاطرنشان کرد: این جشنواره ششمین جشنواره‌ای است که از ابتدای امسال برگزارشده است.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان میراث فرهنگی خبر داد که با برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در راستای تبلیغ و فروش صنایع‌دستی روستایی نیز اقدام می‌شود تا روستائیان توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته و به فروش برسانند ضمن اینکه پخت نان و آش نیز از دیگر اقداماتی است که توسط روستائیان در این جشنواره اجرا شد.

به گزارش اتفاقیه در این جشنواره رقابت‌های چوب کشی، دارت، طناب زنی، فوتبال دستی، هفت‌سنگ مهارتی، مچ اندازی و گانیه تک نفره برگزار شد.

وی بابیان نتایج این دیدارها افزود: در چوب کشی بانوان در وزن منفی 55 کیلوگرم نسرین طاهری از روستای کیکانلو مانه وسملقان و در وزن مثبت 85 کیلوگرم هدی مقصودی از روستای باقر خان 3 بجنورد، در رشته مچ اندازی بانوان در وزن منفی 65 کیلوگرم نجیبه ایزانلو از روستای قلعه جق بزرگ بجنورد و در وزن منفی 85 کیلوگرم نیز مهسا خاکشور از فاروج صاحب‌عنوان شدند.

به گفته نعمتی در هفت‌سنگ مهارتی ندا صاحبی از روستای کیکانلو مانه و سملقان و طناب‌کشی انفرادی بانوان در وزن منفی 75 کیلوگرم الهام موسوی از فاروج در جایگاه‌های برتر ایستادند.

وی افزود: در فوتبال دستی بانوان نسترن طاهری از باقر خان 3 بجنورد، دارت بانوان آزاده نعمتی از باقر خان 3 بجنورد و گانیه (یک‌لنگه‌پا) مهناز اصلانی از اسفراین مقام‌های برتر را از آن خود کردند.

وی به رقابت‌های بخش آقایان نیز اشاره و اظهار داشت: در چوب کشی در وزن منفی 70 کیلوگرم شاهین کریم زاده از شیروان، در وزن منفی 90 کیلوگرم رضا رضایی از روستای بور بور بجنورد مقام‌های نخست را از آن خود کردند.

به گفته وی در رشته مچ اندازی در وزن منفی 65 کیلوگرم سلمان دادرس از باقر خان 3 بجنورد و در وزن منفی 85 کیلوگرم محمود ساعدی از شیروان عناوین برتر را از آن خود کردند.

نعمتی اظهار داشت: در هفت سنگ مهارتی علیرضا رحمتی از باقر خان 3 بجنورد، طناب زنی انفرادی وزن منفی 75 کیلوگرم محمود ثابتی نژاد از باقر خان 3 بجنورد، فوتبال دستی آقایان رامین بهادری از شیروان، دارت حسین رضایی از روستای بور بور بجنورد و گانیه (یک‌لنگه‌پا) احمدعلی آبادی از باقر خان 3 بجنورد عناوین نخست را از آن خود کردند.

وی در پایان با اشاره به مشکلات مسابقه افزود: به دلیل نبود فضای بازی‌های بومی محلی مجبور به برگزاری این مسابقه در فضای آزاد شدیم و همچنین کمبود امکانات و عدم دسترسی به برق و امکانات رفاهی بر مشکلات مسابقه اضافه کرد.

انتهای خبر/وحدانی 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.