سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 31099
تاریخ انتشار: 1397/08/27 - 09:38:44

رییس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان شمالی:

شمار کودکان اوتیسم در خراسان شمالی افزایش‌یافته

رییس اداره آموزش ‌و پرورش استثنایی استان از شناسایی و جذب بیش از ۲۰ کودک دارای اختلال طیف اتیسم در سطح استان خراسان شمالی خبر داد و گفت: شناسایی دانش آموزان اتیسم در مرکز استان از ۶ نفر به ۱۴ نفر رسیده است.

علی متقیان اظهار کرد: نقص شدید در ارتباط و تعامل اجتماعی و فعالیت‌ها، علایق و حرکات محدود و قالبی دو مشخصه اصلی کودکان دارای اختلال اتیسم است.

وی ادامه داد: برخی از کودکان در دوران رشد در ارتباط و تعامل اجتماعی پیشرفتی نداشته و حتی دچار واپسروی می‌شوند؛ نسبت به محیط خود بی‌اعتنا بوده و نمی‌توانند مهارت‌ها ارتباطی را بدون انجام مداخله متناسب بکار بگیرند که ازاین‌رو کودکان اتیستیک و خانواده‌ها آنها نیازمند دریافت خدمات تخصصی و ویژه هستند.

رییس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان شمالی پیرامون روند سنجش و ارزیابی این کودکان در استان توضیح داد: میزان شناسایی و جذب دانش آموزان دارای اختلال طیف اتیسم در استان به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته؛ به‌طوری‌که در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ نرخ جذب این دانش آموزان در شهرستان بجنورد با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی از ۶ نفر به ۱۴ نفر ارتقا یافته است.

وی در ادامه افزود: برای ارائه خدمات آموزشی و توان‌بخشی تخصصی به این گروه از دانش آموزان ویژه، فعالیت‌ها بسیاری انجام‌شده است و تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ گردیده است. ازجمله این تدابیر ایجاد و ساخت کلاس تخصصی اتیسم شامل اتاق تیچ، اتاق تاریک، اتاق بازی، هوشمند سازی کلاس و تخصیص اتاق کاردرمانی تخصصی به این کودکان بوده است.

متقیان بابیان این خبر که روند شناسایی و جذب کودکان اتیسم در استان خراسان شمالی رو به افزایش است، اظهار کرد: در سال تحصیلی آتی انتظار می‌رود تعداد دانش آموزان اتیسم شناسایی‌شده در استان به ۲۵ نفر برسد و امید است شاهد ساخت و ایجاد مدرسه مختص این کودکان و ارائه خدمات ویژه به این افراد باشیم.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.