سرویس اجتماعی | کد خبر: 31102
تاریخ انتشار: 1397/08/27 - 10:01:48

با خرید پروانه چرای دام توسط محیط زیست؛

یوزهای جاجرم قلمرو خود را بازپس می‌گیرند

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: به منظور حمایت از یوزپلنگ آسیایی و کاهش حضور دام در زیستگاه‌ها، پروانه چرای یک هزار و 500 راس دام گله داران در منطقه میاندشت جاجرم، خریداری می‌شود.
یوزهای جاجرم قلمرو خود را بازپس می‌گیرند,

سید محمد موسوی به ایرنا اظهار داشت: امسال سه میلیارد ریال اعتبار برای خرید پروانه چرای دام دامداران منطقه میاندشت هزینه می‌شود.

وی افزود: پارسال نیز با تامین سه میلیارد ریال اعتبار، پروانه چرای یک هزار و 500 دام در میاندشت جاجرم خریداری و از حضور دام در این منطقه کاسته شده بود.

وی اضافه کرد: خرید پروانه چرای دام به منظور کاهش حضور دام و سگ‌های گله در منطقه و به دنبال آن افزایش امنیت گونه ارزشمند و در معرض انقراض یوزپلنگ در میاندشت اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار مشاهده یوزها در منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم، این منطقه با داشتن بیشترین شمار یوز در واحد سطح، پویاترین زیستگاه یوز آسیایی در کشور به شمار می‌رود.

وی گفت: در سالیان اخیر، چرای دام در میاندشت جاجرم افزایش یافته و حضور سگ‌های گله، تهدیدی برای زیست گونه یوزپلنگ، به ویژه توله‌های آن به شمار می‌رود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم تاکید کرد: امنیت یوزها، توسط سگ‌ها در معرض خطر است و از آنجا که در سال‌های اخیر، جمعیت یوز و توله‌ها در میاندشت افزایش یافته، باید برای تامین امنیت این گونه ارزشمند، میزان حضور دام‌ها محدود شود.

وی گفت: کاهش جمعیت دام در منطقه میاندشت، سبب بهبود وضعیت مراتع و کمک به افزایش جمعیت آهوان به عنوان طعمه یوز می‌شود.

موسوی اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای چرای 15 هزار راس دام در منطقه میاندشت پروانه صادر کرده که بر اساس برنامه ریزی‌ها، شمار پروانه‌های حذف شده در این منطقه، امسال به سه هزار راس می‌رسد و حذف مابقی پروانه‌ها در برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی افزود: نهال کاری گونه‌های آتریپلکس و قره داغ در 250 هکتار از عرصه‌های میاندشت جاجرم از دیگر اقدامات برای بهبود مراتع، افزایش جمعیت آهوان و حمایت از یوزپلنگ آسیایی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم اظهار داشت: در این سال ها، مردم به اهمیت حفاظت از یوز آسیایی به عنوان گونه ارزشمند در تنوع زیستی، واقف شده‌اند و روستاییان هم همکاری‌های خوبی دارند البته از روستاییان و جوامع محلی انتظار می‌رود در این باره همکاری‌ها را بیشتر کنند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.