سرویس اقتصادی | کد خبر: 31107
تاریخ انتشار: 1397/08/27 - 11:20:32

گزارشی از وضعیت واحدهای تولیدی خراسان شمالی؛

چوب بی تدبیری لای چرخ صنایع کوچک

239 واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان شمالی وجود دارد که با التهاب‌های بازار ارز، 22 درصد از این واحدها راکد شده‌اند و مابقی تولید کننده‌های استان نیز با حداقل ظرفیت فعالیت می‌کنند.
چوب بی تدبیری لای چرخ صنایع کوچک,

مشکلاتی از قبیل بالا بودن هزینه‌های تهیه مواد اولیه و عدم حمایت دولت در این زمینه، مشکلات بخش صادرات، پایین آمدن سطح تولید و پرداخت جریمه‌های سنگین بانکی، عواملی هستند که باعث شده تا صنایع خراسان شمالی با حداقل ظرفیت فعالیت کنند.

مهمترین راهکار حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی است و در سالی که حمایت از تولید ملی نام گذاری شده است انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی با عزم راسخ‌تری به مطالبات تولیدکنندگان رسیدگی کنند.

بدترین سال برای واحد تولیدی

گلکار، تولید کنننده بجنوردی که در حوزه تولید بطری‌های پلاستیکی مشغول به فعالیت است، در گفتگو با خبرنگار عصراترک گفت: ظرفیت اسمی تولید این واحد تولیدی روزانه 200 هزار عدد است اما به دلیل اینکه مواد اولیه مورد نیاز ما تأمین نمی‌شود ظرفیت واقعی تولید به شدت کاهش یافته است.

وی ادامه داد: مواد اولیه مورد نیاز این واحد تولیدی 200 تُن است که از پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) تأمین می‌شود اما در شرایط فعلی فقط 18 تن به ما تعلق می‌گیرد و این میزان جوابگوی نیاز ما نیست.

این تولید کننده با اشاره به اینکه تعداد کارگران مشغول در این واحد تولیدی از 35 نفر به 10 نفر کاهش یافته است، اظهار کرد: امسال بدترین سال برای واحدهای تولیدی ما بود.

وی خاطرنشان کرد: جلوی صادرات این محصول را گرفته‌اند و مسئولان استان هم هیچگونه حمایتی از تولید این محصول نمی‌کنند.

گلکار اظهار کرد: استفاده دستگاه‌های اجرایی استان از افراد باتجربه و متخصصی که انسانیت و وجدان کاری را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند، بهترین راهکار برای بهتر شدن شرایط اقتصادی استان است.

صادرات در سیطره دلالان

عبدالله خدابنده، تولید کننده بجنوردی در حوزه تولید مصالح سبک ساختمانی گفت: در حالی که ظرفیت اسمی این واحد تولیدی، سالیانه 90 هزار متر مربع است اما ظرفیت واقعی تولید امسال به 50 هزار متر مربع کاهش یافته است.

وی ادامه داد: حدود 100 نفر نیرو به صورت مستقیم در این واحد مشغول به کار بودند که با وجود مشکلات اقتصادی چند ماه اخیر مجبور شدیم حدود 15 نفر از نیروها را تعدیل کنیم.

این تولید کننده با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز و بخشنامه‌های دولتی در خصوص تعهد ارزی مانع صادرات محصولات ما به کشورهای دیگر شده است، اظهار کرد: میزان صادرات این واحد تولیدی در سال گذشته حدود 5 میلیون دلار بوده است، در حالی که رقم صادر شده در سال جاری به صفر رسیده است.

 خدابنده با اشاره به صدور کارت بازرگانی با نام و مشخصات نامعلوم در استان گفت: این اقدام مسئولان باعث شده تا تولیدکنندگان واقعی به دلیل عدم توانایی در دادن تعهد ارزی از چرخه صادرات حذف شوند و محصولات ما توسط عده‌ای دلال با مشخصات نامعلوم که توسط مسئولین از امتیاز صادرات بهره مند شده اند، صادر شود.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی داخل کشور و رکود صنعت ساخت وساز ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، بهترین بازار برای محصولات ما کشور‌های همسایه هستند که به دلیل نداشتن کارت بازرگانی، حدود 20 هزار مترمربع از محصولات تولیدی ما در مرز متوقف شده است.

این تولید کننده گفت: اگر مسئولان مفسد شناسایی شوند و اتاق بازگانی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت در صدور کارت‌های بازرگانی قانونی عمل کند، بیشتر مشکلات در بخش صادرات محصولات برطرف خواهد شد.

خدابنده با اشاره به موانع ساختگی بر سر راه تولید، اظهار کرد: بخشنامه‌های فرسایشی، پروسه‌های اداری خسته کننده و عدم صدور مجوزهای موردنیاز برای واحدهای تولیدی به بهانه‌های واهی، مشکلات موجود بر سر راه تولیدکنندگان است.

وی با اشاره به سامانه کارا گفت: این سامانه هیچ گونه کارایی برای اشتغال‌زایی در بخش تولید نداشته است.

حمایت نمی‌شویم

یکی از فعالان اقتصادی شیروان در حوزه نگهداری محصولات زراعی و باغی نیز با اشاره به اینکه برخی تأسیسات و ماشین آلات مورد نیاز باید از سایر کشورها تأمین بشود، اظهار کرد: در التهابات ارزی بازار، صنعت ما نیز به مشکل خورده و هزینه نگهداری محصولات برای ما بیشتر شده است.

این فعال اقتصادی افزود: به‌رغم اینکه هیچ حمایتی از جانب دولت صورت نگرفته است، جرایم و دیرکرد بازپرداخت تسهیلات بانکی را نیز پرداخت می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به بالا رفتن قیمت ارز، میزان تولید و بازدهی واحدهای تولیدی به حدنصاب نمی‌رسد لذا در بازپرداخت تسهیلات بانکی دچار مشکل هستند و بانک‌ها نیز سود دریافتی از وام گیرندگان را با احتساب جریمه دیرکرد، دریافت می‌کنند.

باوجود کاهش شدید سطح تولید، تعدیل نیرو نکردیم

رضایی تولید کننده لوله‌های پلی اتیلن در شهرستان اسفراین نیز در گفتگو با خبرنگار عصر اترک ظرفیت اسمی تولید در این واحد صنعتی را سالانه 14 هزار تُن عنوان کرد و گفت: با توجه به کم بودن میزان مواد اولیه دریافتی از بازار بورس، به‌رغم تقاضای بالا از طرف بازار داخلی و خارجی، میزان تولید واقعی تا به امروز 3 هزار تُن بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 25 نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند، اظهارکرد: با توجه به گرانی‌های اخیر و مشکلات به وجود آمده که حدود دو ماه است این واحد تولیدی با حداقل ظرفیت در حال فعالیت است، باز هم هیچ کدام از نیروها را تعدیل نکرده ایم.

این تولید کننده افزود: براثر التهابات بازار ارزی، میزان قیمت تمام شده مواد اولیه ما از کیلویی 5 هزار تومان به کیلویی 12 هزار تومان رسیده است، باز هم هیچگونه حمایتی از جانب دولت صورت نگرفته است.

رضایی با بیان اینکه دستورالعملی مبنی بر منع صادرات به خارج از کشور وجود ندارد، تصریح کرد: با شرایط فعلی ارز در کشور، در دو سه سال اخیر اقبالی از جانب کشورهای همسایه برای خرید محصولات ما وجود ندارد.

وی با اشاره به بخش کشاورزی و باغداری که مهمترین بازار هدف لوله‌های پلی هستند، ادامه داد: با بالا رفتن قیمت محصول تولیدی این واحد صنعتی، کشاورزان نیز توان تهیه لوله‌ها را نداشته و درنتیجه طرح‌های اجرایی توسط جهادکشاورزی نیز متوقف شده اند.

رضایی با اشاره به عدم توانایی مدیریت شرایط اقتصادی موجود توسط دولت گفت: مردم و تولید کنندگان باید با تحمل سختی‌های موجود و مدیریت صحیح از طریق اقتصاد مقاومتی، دست به دست هم داده تا از این جنگ اقتصادی سربلند بیرون بیاییم.

قرار گرفتن سرمایه‌های دولتی در اختیار تولید ملی، راهکار ایجاد اشتغال پایدار

فدایی تولید کننده لبنیات در شهرستان فاروج نیز ظرفیت تولید اسمی این واحد تولیدی را حدود 22 الی 23 تُن در سال عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود 80 نفر نیرو در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند.

وی خاطرنشان کرد: با به وجود آمدن شرایط اقتصادی حال حاضر، این کارخانه با 40 درصد ظرفیت درحال تولید است.

این تولید کننده فاروجی با اشاره به عدم حمایت بخش‌های دولتی گفت: بیشتر امورات واحدهای تولیدی به بانک‌ها برمی‌گردد که بانک‌ها نیز به هیچ عنوان حاضر به مساعدت نیستند و طبق قوانین تعریف شده خود، اقساط را با سود و جریمه دیرکرد دریافت می‌کنند.

فدایی با اشاره به اینکه نقدینگی کشور از بخش تولید خارج شده و در بخش‌های کاذب مثل طلا و مسکن سرمایه‌گذاری شده است گفت: بهترین راهکار برای ایجاد اشتغال پایدار و افزایش تولید ناخالص ملی این است که دولت تدبیری به کار ببرد تا اعتبارات، سرمایه‌های جاری و ثابت در اختیار بخش تولید قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه کشور ما از لحاظ زیرساخت‌های بخش تولید و مواد اولیه غنی است، ادامه داد: اگر مدیریت اقتصادی صحیح انجام گیرد و تولید کننده‌های کشور حمایت و تقویت شوند، دیگر نیازی به بازار کشورهای بیگانه نداریم.

فدایی در پایان گفت: خدمت دولت به بخش تولید کشور به مثابه خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

بیشترین مشکل تأمین مواد اولیه واحدهای استان در حوزه پلاستیک است

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی در گفتگو با عصراترک گفت: 78 درصد از 239 واحد تولیدی به بهره برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان با ظرفیت‌های متفاوت مشغول به فعالیت هستند.

حسین پور ادامه داد: 22 درصد واحدهای تولیدی استان نیز راکد هستند.

این مقام مسئول بیان کرد: از ابتدای سال 83 تاکنون که شرکت شهرک‌های صنعتی در استان شروع به فعالیت کرده است، تعداد 38 واحد تولیدی راکد به چرخه تولید برگشته‌اند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی، ادامه داد: تعداد واحدهای راکدی که سال جاری به چرخه تولید برگشته‌اند، پنج عدد است.

حسین پور در رابطه با خدمات قابل ارائه توسط شرکت شهرک‌های صنعتی، گفت: یکی از خدماتی که شرکت شهرک‌های صنعتی به صنعتگران استان ارائه می‌دهد، همکاری جهت برگزاری دوره‌های آموزشی، مهارتی، کارآفرینی و مدیریتی در کارگاه‌های تولید کننده‌ها است.

وی افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی 80 درصد هزینه آموزش و همچنین هماهنگی مدرس جهت آموزش دوره را عهده دار می‌شود.

این مقام مسئول یکی دیگر از خدمات قابل ارائه را حمایت از تولیدکنندگان در جهت رفع نیازهای فناورانه عنوان کرد و گفت: با اعزام مشاور متخصص در حوزه کاری دستگاه مربوطه ضمن مشاوره به مدیر آن واحد، نیازهای فناورانه نیز مشخص می‌شود و پس از ثبت در سامانه جهت خرید اقدام می‌شود.

وی ادامه داد: اگر فناوری مورد نیاز در داخل وجود نداشته باشد، مشاور مربوطه با رایزنی با کشورهای طرف قرارداد مانند کره جنوبی و آلمان نیاز تولید کننده را برطرف می‌کند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی گفت: حمایت‌های ما برای سفرهای بازدیدی تولیدکنندگان از واحدهای خارج از کشور فقط در حد تأمین هزینه ایاب و ذهاب تا سقف مشخص است.

حسین پور افزود: در حال حاضر دغدغه تهیه مواد اولیه توسط تولیدکننده‌ها بیشتر از نیازهای فناورانه آنها است.

این مقام مسئول بیان کرد: بیشترین مشکل استان در بخش تأمین مواد اولیه در حوزه پلاستیک بوده که حل این معضل خارج از اختیارات استان است چراکه قیمت مواد اولیه پتروشیمی را استان مشخص نمی‌کند.

وی ادامه داد: در همین راستا جلساتی با کارخانه‌های پتروشیمی کشور گذاشته شده است تا حداقل، شرایط حضور واحدهای تولیدی استان در بورس پتروشیمی تسهیل شود.

حسین پور کوچک بودن واحدهای تولیدی استان نسبت به واحدهای سایر استان‌ها را یکی دیگر از مشکلات تهیه مواد اولیه بر سر راه تولیدکنندگان برشمرد، و افزود: این عامل باعث شده تا تولید کنندگان نتوانند محصول مورد نیاز خود را در بورس تهیه کنند و مجبور شده‌اند مواد اولیه مورد نیاز خود را غیرمستقیم از تولیدکننده انبوه و یا دلال با قیمت بیشتری تهیه کنند.

صندوق ضمانت، راهی برای تسهیل دریافت تسهیلات بانکی

این مقام مسئول در خصوص بالا بودن میزان نرخ سود و جریمه‌های دیرکرد بانک‌ها برای تولیدکنندگان گفت: برای حل این مشکل در چند روز گذشته بودجه‌ای تحت عنوان اسناد خزانه به شرکت شهرک‌های صنعتی تخصیص داده شده است.

حسین‌پور ادامه داد: طی تفاهمی که با یکی از بانک‌های دولتی در حال انجام است، قرار شده است بخشی از تسهیلات را شرکت شهرک‌ها تحت عنوان یارانه پرداخت کند تا میزان نرخ سود تسهیلاتی تولیدکنندگان پایین‌تر بیاید.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی ادامه داد: به دلیل جدا بودن نظام بانکی کشور از سیستم صنعت و تولید، دولت نمی‌تواند در حوزه نرخ سودهای بانکی مداخله‌ای داشته باشد.

حسین پور با اشاره ضمانت نامه‌های موردنیاز بانکی برای تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: مساعدت در بخش اعطای ضمانت نامه بانکی با شرایط راحت تر از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک دیگر راهکار حمایتی شرکت شهرک‌های صنعتی از تولیدکنندگان است.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.