سرویس سیاسی | کد خبر: 31117
تاریخ انتشار: 1397/08/28 - 09:32:53

رییس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور:

توسعه پایدار بدون فعالیت تشکل‌ها محقق نمی‌شود

رییس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: توسعه پایدار و همه جانبه بدون حضور و فعالیت تشکل‌ها محقق نمی‌شود.
توسعه پایدار بدون فعالیت تشکل‌ها محقق نمی‌شود,

حسن میرزایی در نخستین دوره توانمندسازی تشکل‌های مردم نهاد در محل عمارت مفخم اظهار کرد: فعالیت تشکل‌های مردمی باید از مبانی نظری خارج و به سمت عملیاتی شدن پیش برود.

میرزایی بیان کرد: باید اجرای وظایفی که بر عهده دولت است از حالت شعارگونه خارج و در اختیار سازمان‌های مردم نهاد قرار بگیرد، به شرطی که این سمن‌ها توانمندی لازم برای تصدی امور و موضوعات مربوطه را داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه قرار نیست تشکل‌ها وابستگی کامل و وامدار نهادی باشند، تأکید کرد: سمن‌ها باید استقلال لازم را حفظ و غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی عمل کنند.

میرزایی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سازمان‌های پیشرو در کشور در امر حمایت از تشکل‌های مردمی است، افزود: صنعت گردشگری مقوله‌ای همه گیر بوده و به خاطر ساختاری که دارد، با تمام دستگاه‌ها در ارتباط است.

رییس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: ارتباط چند سویه با سمن‌ها به عنوان کنشگران اصلی جامعه و در راستای اجرای برنامه‌ها و اهداف سازمان، به صورت مستمر و جدی پیگیری می‌شود.

پس از نیازسنجی استان‌ها، طرح توانمندسازی سمن‌ها پایه‌ریزی شد

میرزایی تصریح کرد: در همین راستا بعد از نیازسنجی در استان‌ها، طرح توانمندسازی سمن‌ها را پایه ریزی کردیم و در قدم اول، آموزش را به‌عنوان یکی از ملزومات کاربردی جوامع مدنی پویا مورد تأکید قرار دادیم.

وی خطاب به اعضای تشکل‌های مردم نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی عنوان کرد: شما سفیران ما برای انتقال آگاهی و بالا بردن دانش علمی و عملی جوامع محلی هستید که باید برای موفقیت بیشتر به سمت شبکه سازی بروید.

وی بیان کرد: در اجرای برنامه‌های خود تبدیل به ید واحده شوید و در دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان نیز آمادگی بررسی و حمایت از ایده‌ها و پیشنهادهای شما را داریم.

رییس دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: سمن‌ها یک فعالیت سراسر نوآوری و خلاقانه است چرا که اساس کار داوطلبانه و خودجوش بوده و باعث تحرک بخش‌های دولتی می‌شود.

میرزایی در ادامه خاطرنشان کرد: به توسعه نخواهیم رسید مگر اینکه متولیان آن جامعه ظرفیت‌های خودشان را بشناسند.

وی افزود: اگر جامعه‌ای بدون استفاده از ظرفیت‌های مردمی به توسعه برسد، آن توسعه کاذب خواهد بود و پایدار نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه زمان زیادی برد تا دولت‌ها متوجه شوند بدون حضور تشکل‌ها نخواهند توانست تمام بار جامعه را به دوش بکشند بیان کرد: دولت‌ها ناگزیر هستند این وظایف را به بخش‌های مردمی محول کنند.

برای توسعه، راهی غیر از استفاده از ظرفیت‌های مردمی وجود ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در نخستین دوره توانمندسازی تشکل‌های مردم نهاد و میراث فرهنگی گفت: برای توسعه و پیشرفت راهی جز استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های مردم و تشکل‌های مردم نهاد وجود ندارد.

حبیب یزدان پناه اظهار کرد: از تشکل‌های مردم نهاد که دغدغه و ذوق و علاقه فعالیت در این حوزه را دارند می‌خواهیم تا با فعالیت‌های خود و نظرات مؤثر در راستای توسعه گردشگری، حفاظت از میراث فرهنگی و تولید صنایع دستی که اغلب فعالان آن زنان سرپرست خانوار و بخش محروم جامعه هستند به ما کمک کنند.

وی افزود: در طول مدت چند ماهی که مدیریت این اداره را بر عهده دارم چند قرارداد وجود داشت که سعی کردیم همه آنها را با تشکل‌های مردم نهاد ببندیم.

یزدان پناه بیان کرد: تا جایی که بتوانیم نظرات و پیشنهادهای تشکل‌ها و سمن‌ها را عملیاتی خواهیم کرد.

تا زمانی که مردم به صحنه نیاند، به توسعه نمی‌رسیم

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی نیز در همین دوره بیان کرد: تا زمانی که مردم وارد صحنه‌های مختلف جامعه نشوند دولت نمی‌تواند به اهداف خود در زمینه توسعه دست یابد.

تقی آریان اظهار کرد: ظرفیت‌های مردمی، ظرفیت بالایی است که اگر تمام امکانات هم در بخش دولتی هزینه شود بدون حضور مردم توانایی اداره خیلی از امور وجود نخواهد داشت.

آریان با توجه به اینکه در کشور ما بعد از صنعت نفت و خودروسازی صنعت گردشگری بالاترین ظرفیت را دارد عنوان کرد: برای استفاده از این ظرفیت باید از توانایی‌های مردمی استفاده شود.

وی افزود: متأسفانه برخی الگوها در مرکز تصویب و بخشنامه می‌شود که این مسائل برای تمام کشور بسط پیدا می‌کند  و این در حالی است که ما باید مسائل محلی، منطقه‌ای و اقلیمی که مختص یک منطقه است را باید مدنظر قرار دهیم.

آریان همچنین با توجه به اینکه جامعه نیاز به روحیه شادی و نشاط دارد گفت: با توجه به اوضاع اقتصادی نیاز است جامعه به سمت شادی و نشاط هدایت شود و یکی از همین‌جاهایی که می‌شود مردم را با نشاط همراه کنیم حوزه گردشگری است.

وی با بیان اینکه چیزی که در حوزه فرهنگی و اجتماعی مطرح است آسیب‌های اجتماعی است عنوان کرد: حوزه گردشگری و فرهنگی تأثیر به سزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.

انتهای خبر/طهماسبی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.