سرویس اقتصادی | کد خبر: 31130
تاریخ انتشار: 1397/08/28 - 11:18:21

تولید نیست؛ دیگر مشکلی نداریم

خراسان شمالی از استان‌هایی است که 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد و از سوی دیگر به کشورهای CIF نیز نزدیک است و این کشورها می‌توانند بازارهای خوبی برای محصولات تولیدی این استان باشند.
تولید نیست؛ دیگر مشکلی نداریم,

در شهرک‌های صنعتی این استان 239 واحد تولیدی وجود دارند که برخی از آن‌ها محصولات صادرات محور تولید کرده و برخی نیز محصولات خود را روانه بازارهای داخلی می‌کنند اما این واحدهای تولیدی با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

بیکاری نتیجه پیمان سپاری ارزی

امید حیدریان یکی از تولیدکنندگان صادرات محور که در بجنورد محصول صادراتی پلاستیک را تولید می‌کند به ایسنا گفت: تولید نیست، دیگر مشکلی نداریم! متاسفانه موضوع پیمان سپاری ارزی نیز مزید بر علت مشکلات واحدهای تولیدی صادرات محور شده است.

وی با تصریح بر اینکه در حال حاضر بازار در کشورهای هدف به شدت رقابتی شده است، افزود: با اجرای طرح پیمان سپاری ارزی و برگشت ارز به سامانه نیما، فعالیت این واحدهای تولیدی به شدت با مشکل مواجه شده است.

وی ادامه داد: این امر به ایجاد یک سری روابط زیرپله‌ای و غیرمجاز در امر صادرات کمک می‌کند و در حقیقت در هرجایی که محدودیت ایجاد شد در کنار آن شاهد بروز رانت و فرارهای مالیانی نیز بوده ایم.

حیدریان با تأکید بر اینکه کاری کنیم تا داستان فرش دوباره تکرار نشود، اظهار کرد: زمانیکه در گذشته برای بازار فرش صادراتی پیمان سپاری ارزی مصوب شد، به طور کلی فرش ایران از کل دنیا جمع شد و جای آن را چین، هند و پاکستان پر کرد و فرش‌های تولیدی آن‌ها با نام فرش ایران در دنیا صادر شد و جای فرش ایران را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولیدکننده فرش ایران هرچقدر تلاش کند دوباره نمی‌تواند جایگاه و بازارهای خود در گذشته را بدست آورد.

وی تصریح کرد: هم اکنون این مشکل برای سایر واحدهای تولیدی صادرات محور در کشور در حال اتفاق است و اگر تصمیم قاطعی درباره پیمان سپاری ارزی صورت نگیرد چراغ واحدهای تولیدی یک به یک خاموش می‌شوند.

این تولیدکننده گفت: واحدهای صادرات محور آنقدر مصرف داخلی ندارند که بتوانند تولیدات خود را به داخل تزریق کنند بنابراین باید تلاش کنیم تا درهای بیشتری از بازارهای جهانی را برای خود باز کنیم و از سوی دیگر بازارهای فعلی را نیز حفظ کنیم.

وی افزود: مسئولان اعداد و ارقام صادرات انجام شده را بررسی کنند و کاهش‌های انجام شده را مشاهده خواهند کرد، کاهش صادرات به معنای کاهش تولید است که معضل بزرگ بیکاری را به همراه خواهد داشت و در حقیقت از دست دادن بازارهای هدف و بیکاری نتیجه پیمان سپاری ارزی خواهد بود که بازگشت به روزهای ایده آل را بسیار سخت خواهد کرد.

صادرات کالاهای صادرات محور در سیطره کاسبان تحریم

عبدالله خدابنده مدیرعامل شرکت سبک سازان شرق که در عرصه تولید مصالح سبک ساختمانی فعال است نیز گفت: با تغییرات ارزی که ابتدای سال جاری صورت گرفته و بخش نامه‌های مختلفی که ابلاغ شده حتی موفق به صادرات یک دلار از کالاهای خود نشده‌ام.

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته مبلغ پنج میلیون دلار کالا از این واحد تولیدی صادر شد، افزود: در سال جاری یک قرارداد کاری با کشور عراق داشته ام که به علت مشکل پیمان سپاری ارزی هم اکنون بار در مرز شلمچه باقی مانده است و مشتری نمی‌تواند بار خود را تحویل گیرد.

وی ادامه داد: این بار با نرخ چهار هزار و 200 تومان تولید و به فروش رسیده است اما حال که باید تحویل مشتری خارجی شود با مطرح شدن موضوع پیمان سپاری ارزی نمی‌دانم باید به چه رقمی تعهد ارزی شود و همچنان بلاتکلیف باقی مانده‌ام و بار همچنان نیز در مرز باقی مانده است.

خدابنده با بیان اینکه در حال از دست دادن تمام بازارهای خود در کشورهای هدف هستیم، اظهار کرد: عده‌ای می‌گویند که بار خود را تحویل ما دهید و ما با کارت بازرگانی که داریم این بارها را تحویل مشتری می‌دهیم و نیازی به پیمان سپاری ارزی نیست.

وی تصریح کرد: اما نگرانی ما از این است که این بار ارسال شده دارای برند و نشان است و فردا اداره دارایی متوجه این امر می‌شود و ما را متهم به قاچاقچی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سال‌هاست که بر روی برند محصول تولیدی این واحد تولیدی کار می‌کنم و هم اکنون محصول تولیدی این کارخانه در خاورمیانه جزو بهترین تولیدات است حال باید چگونه اجازه دهم که کالای تولیدی بنده با کارت‌هایی که صاحب آن به هیچ عنوان مشخص نیست، صادر شود.

این تولیدکننده گفت: این افراد که دارای این گونه کارت‌های بازرگانی هستند نه تولیدکننده و نه صادرکننده هستند و در حقیقت آن‌ها را می‌توان دلال و یا کاسبان تحریم نام برد.

وی یکی دیگر از مشکلات اساسی این واحد تولیدی را حمل و نقل بیان کرد و گفت: در گذشته بار از این واحد تولیدی از بجنورد به مقصد شلمچه با مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان جابجا می‌شد اما هم اکنون این رقم به پنج میلیون تومان رسیده است.

وی افزود: بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل، لوازم یدکی که از سوی رانندگان اعلام می‌شود را قبول داریم اما نه اینکه هزینه حمل و نقل از این شرکت به مقصد شلمچه 300 برابر افزایش یابد.

خدابنده تأکید کرد: اگر هزینه‌ها 50 درصد افزایش می‌یافت بدون هیچ نارضایتی کرایه‌ها پرداخت می‌شد اما افزایش 300 برابری قابل قبول نیست و بنده ترجیح می‌دهم واحد تولیدی را تعطیل کنم تا رقم پنج میلیون تومان را برای هر بارگیری به عنوان کرایه پرداخت کنم.

وی تصریح کرد: برای اینکه مشکل حمل و نقل واحد تولیدی خود را حل کنم، تصمیم بر این گرفته شد تا در سامانه کارا ثبت نام کنم اما اداره کل کار استان اعلام کرد که تسهیلات برای این امر اختصاص نخواهد یافت.

به علت برنامه‌ریزی‌های یک شبه، 10 میلیون دلار صادرات متوقف شد

احمد هاتفی مدیر‌عامل واحد تولیدی مزرعه سبز خرم در فاروج که محصول تولیدی آنها شامل رب است، گفت: این واحد تولیدی صادرات محور به علت برنامه ریزی‌های یک شبه مسئولان تعطیل شد.

وی با بیان اینکه از تاریخ 20 مهرماه صادرات رب گوجه فرنگی از کشور ممنوع شد، افزود: 99 درصد از محصول تولیدی این واحد به سایر کشورها صادر می‌شد که به علت بروز این مشکل حدود 10 میلیون دلار صادرات این واحد تولیدی متوقف شد.

وی با اشاره به اینکه محصولات این واحد تولیدی به کشورهایی همچون روسیه و عراق صادر می‌شد، ادامه داد: هم اکنون در قسمت تولید رب 50 نفر از کارکنان بیکار شدند.

هاتفی اظهار کرد: این واحد تولیدی 11 سال است که به بهره برداری رسیده و 10 سال صادرکننده نمونه بوده و تمام برنامه ریزی‌های آن برای تولید کالای صادرات محور بوده و نمی‌تواند برای بازار داخلی تولید کند و حال که در حال از دست دادن بازارهای خود در کشورهای هدف است باید چه بکند؟

ادارات برای ادامه حیات واحدهای تولیدی، از آنها حمایت کنند

رضایی مدیر‌عامل شرکت ساقه طلایی در اسفراین که محصولاتی همچون لوله‌های پلی اتیلن را تولید می‌کند گفت: طی چهار پنج ماه گذشته که مواد اولیه کم بود سفارش برای کار وجود داشت اما حال که قیمت مواد اولیه موجود است هیچ کار و سفارشی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن قیمت مواد اولیه یکی از مشکلات اساسی این واحد تولیدی است، افزود: هرکیلوگرم قیمت مواد اولیه از حدود پنج هزار تومان به 13 هزار تومان رسیده است و توان خرید این واحد تولیدی برای خریداری مواد اولیه کاهش یافته و از سوی دیگر خریداران محصولات تولیدی این واحد نیز توان آنچنانی برای خرید محصول ندارند.

وی ادامه داد: در شش ماه اخیر در این واحد تولیدی فقط یک ماه کار انجام شد و مابقی ماه‌ها کارکنان می‌آمدند و خود را با کارهای جانبی مشغول می‌کردند.

رضایی اظهار کرد: اما اگر روند به این شکل طی ماه آینده نیز ادامه یابد و هیچ سفارشی برای انجام کار به این واحد داده نشود مجبور به اخراج 30 کارگر و تعطیل شدن کارخانه می‌شویم.

وی با بیان اینکه مشتریان اصلی این واحد تولیدی کشاورزان، جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب روستایی و شهری است، تأکید کرد: ادارات مذکور سفارش‌های کاری خود را به این شرکت دهند و از واحدهای تولیدی داخلی حمایت کنند.

رضایی گفت: دولتی‌ها سفارش خود را برای کالاهای مورد نیاز به واحدتولیدی ارائه دهند و مطالبات خود را طی سال آینده از محل اسناد خزانه پرداخت کنند.

پیمان سپاری ارزی موجب عقب نشینی تولیدکنندگان در تولید شده است

محمد حسین پور معاون شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی گفت: دستورالعمل پیمان سپاری ارزی موجب شده تا تولیدکننده برای امر تولید عقب نشینی کند.

وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان صادرات محور در حال حاضر تأکید جدی بر حل هرچه سریع‌تر این مشکل دارند.

وی با بیان اینکه در این استان 239 واحد تولیدی وجود دارد، افزود: از این تعداد هم اکنون 78 درصد با ظرفیت‌های مختلف در حال فعالیت هستند. 

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.