سرویس ورزشی | کد خبر: 31134
تاریخ انتشار: 1397/08/28 - 11:53:19

مسئول سابق انجمن کشتی با چوخه کشور در گفت و گو با اتفاقیه مطرح کرد؛

کشتی با چوخه استان رشد چندانی نداشته

کشتی با چوخه استان رشد چندانی نداشته,

پیشکسوت کشتی با چوخه خراسان شمالی و مسئول انجمن کشتی با چوخه کشور در سال های 1388 تا 1393 اظهار داشت:با توجه به قدمت زیاد این رشته ورزشی در خراسان شمالی متاسفانه نسبت به گذشته رشد چندانی نداشته است.

رونق کشتی با چوخه در گذشته

غلامحسین شاکری با بیان این مطلب که این رشته ورزشی در گذشته نسبت به اکنون رونق بیشتری داشت به برگزاری جشنواره های متعدد در طول سال اشاره کرد که با استقبال خوبی از سوی ورزشکاران و تماشاگران همراه بوده و به معرفی بیشتر این ورزش کمک می کرد.

شاکری با تاکید این مطلب که استقبال از این ورزش بالاست و از سویی خراسان شمالی دارای ورزشکاران با پتانسیل و ظرفیت های خوبی در استان است اظهار داشت:این ورزش منابع مالی اش خود گردان و با حمایت های مردمی تامین می شود و از سویی علاقه مندان بسیاری نیز در استان دارد که مورد بی مهری قرار گرفته اند.

نبود برنامه ریزی مدون و سوء مدیریت

به گفته وی از عوامل عدم رشد این ورزش در سال های اخیر به نبود برنامه ریزی مدون و سوء مدیریت در این رشته ورزشی اشاره کرد.

به گفته وی عشق و علاقه و حمایت از این ورزش مورد توجه قرار نمی گیرد در حالی که خراسان شمالی به نسبت سایر استان در این ورزش قوی تر ظاهر شده و طی سال های گذشته خط  مشی کشتی با چوخه را تعیین می کرد اما هم اکنون از استان هایی نظیر خراسان جنوبی نیز عقب افتاده است.

شاکری عدم پیگیری،برنامه ریزی و نداشتن همکاری با فدراسیون را از عوامل افول این ورزش دانست.

به گفته وی ضعف مدیریتی از سویی و ورود  سیاسیون از سوی دیگر سبب می شود عده ای حمایت گر باشند و عده ای به این ورزش ضربه بزنند.

وی به تلفیق کشتی با چوخه،جودو و کوراش اشاره و افزود:پیش از این تیم ملی متشکل از نمایندگان خراسان شمالی بود و کوراش نیز به همین صورت  در حالی که هم اکنون نتوانستیم در تیم ملی اعضای ثابتی داشته باشیم و این نشان دهنده افت کشتی با چوخه است و اگر رونق حاکم بود قطعا جودو کاران بیشتری نیز داشتیم.

وی به منش و اخلاق ورزشی اشاره و تصریح کرد:منش و اخلاق ورزشی در کشتی گیران به نسبت گذشته کمرنگ شده است به خاطر اینکه  ورزشکاران کمتر به مادیات توجه می کردند و عملا مادی گرا نبودند این در حالی است هم اکنون ورزشکاران پیش از رفتن بر روی تشک بدون قرار داد کشتی نمی گیرند.

وی بی ریایی،صاف و شفاف بودن با خلوص نیت را از ویژگی ورزشکاران سابق عنوان کرد که این روز ها در کمتر ورزشکاری دیده می شود.

رشد علمی فزاینده رشد ورزشی ضعیف

وی ضمن تاکید این مطلب که ورزشکاران طی سال های اخیر رشد علمی فزاینده ای داشته اند افزود:از نظر علمی رشد فزاینده ای داشتیم و امکانات،تجهیزات و فضا های ورزشی نیز بیشتر شده است اما  در بحث رشد ورزشی ضعیف عمل کرده ایم.

وی به سلیقه ای عمل کردن مدیران اشاره و اظهار داشت:مدیران سعی کرده اند سلیقه و تفکرات شخصی خود را به تفکرات مردمی ارجحیت دهند که این عامل نیز جزء مهم ترین عواملی است که سبب افت این ورزش شده است و مانع از برنامه ریزی درست و مدیریتی شده است.

شاکری ضمن تاکید این مطلب که خراسان شمالی دارای ورزشکاران با پتانسیلی است که به خاطر سوء مدیریت کمتر معرفی شده و رشد داشته اند افزود:با توجه به فضاهای ورزشی مطلوب آن طور که باید نتوانسته ایم از ظرفیت هایمان در راستای رشد ورزش بهره مند شویم.

وی اظهار داشت:اصل 44 قانون اساسی در خصوص واگذاری اماکن به بخش خصوصی به درستی اجرا نمی شود در حالی که حمایت بخش خصوصی ظرفیت خوبی است که  زمینه توسعه یافتگی را ایجاد می کند.

وی پیشنهاد می دهد:مدیران سه استان خراسان سلیقه و تفکرات شخصی را به سلایق جمعی ارجح ندانند ،مدیران سه استان وحدت داشته و قوانین مدونی درارتباط با کشتی با چوخه  بگیرند که در هر سه استان یکنواخت باشد و بتوان قوانین و مقرارت خوبی اجرا کرد.

خمودگی و خستگی کشتی با چوخه

وی اظهار داشت:تفرقه در بین کشتی گیران با چوخه زیاد است،این ورزش قدمت زیادی داشته و طرفداران بسیاری نیز در استان دارد و مورد علاقه مردم استان است اما چند سالی است که خمودگی و خستگی کشتی با چوخه مشاهده می شود و انگیزه را در بین علاقه مندان از بین برده است

شاکری که خود از کشتی گیران سابق استان است و در کشتی آزاد و کشتی با چوخه همواره صاحب عنوان بوده اظهار می کند:10 سال مسئولیت تربیت بدنی اسفراین را بر عهده داشتم و نخستین کلنگ زنی گود کشتی با چوخه در سال 1371 توسط بنده انجام و با اعتبار یک میلیون تومان گود ساخته شد.

وی مدتی به عنوان رئیس هیات کشتی با چوخه خراسان شمالی فعالیت کرد ،و به مدت 10 سال در اداره ورزش و جوانان در سمت معاونت پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان به فعالیت پرداخت،ضمنا مسئولیت هیات ورزش های روستایی و عشایری استان را نیز بر عهده داشت.

شاکری با بیان اینکه کشتی با چوخه ورزش سنتی،بومی و محلی خراسان شمالی است اظهار داشت:کشتی دارای رشته ها و سبک های مختلفی است که کشتی با چوخه بهترین نوع  کشتی است که قدمت دیرینه ای دارد و با مردم استان عجین شده است.

به گفته وی سال 1388 زمانی که مسئولیت انجمن کشتی با چوخه کشور را بر عهده داشتم این کشتی ثبت ملی شد .

وی از دیگر برنامه های مهمی که در راستای توسعه این ورزش انجام شده به برگزاری میزبانی جشنواره روستایی و عشایری در بش قارداش اشاره کرد.

شاکری تصریح داشت:اعزام به مسابقات جهانی بومی و محلی در کشور لیتوانی نیز سال 1388 انجام شد و بیش از 50 کشور در این مسابقات جهانی حضور داشتند،سال 1392 مسابقات بین المللی کشتی را برگزار کردیم که در گود اسفراین میزبان کشتی گیران ارمنستان و آذر بایجان  بودیم.

وی از مهمترین دیدگاه های خود در مدت فعالیت خود به رونق و ترویج این ورزش در کشور اشاره کرد و افزود:نخستین اعزام ها برای حضور در دوره های داوری و مربیگری  کشتی با چوخه انجام شد و در یزد،قم و زنجان نمایندگان استان توانستند مدارک داوری و مربیگری این رشته ورزشی را کسب کنند.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.