سرویس علمی فناوری | کد خبر: 31413
تاریخ انتشار: 1397/09/26 - 09:31:02

بی‌سرانجامی صندوق پژوهش استان پس از ۴ سال

معاون فناوری و پشتیبان پارک علم و فناوری خراسان شمالی اعلام کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی کشور یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتباری به صندوق پژوهش و فناوری خراسان شمالی اختصاص داد.

رضا فیضی به عصر اترک اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی کشور چهار سال قبل راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری خراسان شمالی را با هدف اعطای تسهیلات به طرح‌های پژوهشی مصوب در استان را تصویب کرد.

فیضی با بیان اینکه تأمین سرمایه اولیه برای راه‌اندازی این صندوق سه میلیارد تومان (49 درصد سهم بخش دولتی و 51 درصد سهم بخش خصوصی) تعریف شده بود، تصریح کرد: طی چهار سال گذشته این سرمایه تعریف شده در استان جمع نشد و راه‌اندازی صندوق به سرانجامی نرسید.

به گفته وی، با این وجود، پارک علم و فناوری خراسان شمالی برای راه‌اندازی این صندوق در استان به منظور تأمین این سرمایه اولیه پیگیری‌های بسیاری را انجام داد و در همین زمینه با صندوق نوآوری و شکوفایی کشور نیز مذاکراتی داشت و پیشنهاد داد که در گام نخست، سرمایه اولیه برای راه‌اندازی این صندوق در استان بجای مبلغ سه میلیارد تومان، یک میلیارد و 500 میلیون تومان لحاظ شود و یک میلیارد و 500 میلیون تومان دیگر آن طی دو سال بعد تأمین شود که صندوق نوآوری و شکوفایی کشور نیز با این پیشنهاد استان موافقت کرد.

وی همچنین افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین موافقت کرد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان را به عنوان تأمین سرمایه اولیه به صندوق پژوهش و فناوری خراسان شمالی اختصاص دهد تا این صندوق در استان راه‌اندازی شود و فعالیت خود را آغاز کند.

افزون بر این، فیضی اعلام کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی کشور همچنین موافقت کرد که سهم بخش دولتی صندوق پژوهش خراسان شمالی بجای 49 درصد، 42 درصد باشد و سهم بخش خصوصی آن نیز از 51 درصد به 58 درصد برسد.

علاوه بر آن، وی خاطرنشان کرد: از محل سرمایه اولیه یک میلیارد و 500 میلیون تومانی که صندوق نوآوری و شکوفایی کشور به صندوق پژوهش خراسان شمالی خواهد داد 34 درصد آن سهم بخش خصوصی این صندوق خواهد بود.

وی در ادامه یادآور شد: سهامداران بخش دولتی این صندوق در استان شامل استانداری، پارک علم و فناوری، دانشگاه بجنورد و دانشگاه کوثر و سهامداران بخش خصوصی این صندوق استانی نیز اشخاص حقیقی، شرکت‌های تولیدی و شرکت‌های وابسته به پارک علم و فناوری خواهند بود.

معاون فناوری و پشتیبان پارک علم و فناوری استان افزود: در حال حاضر 11 شرکت تولیدی بخش خصوصی برای عضویت در بخش خصوصی این صندوق ثبت نام کرده‌اند.

در عین حال، وی اعلام کرد: رئیس پارک علم و فناوری استان هم‌اکنون در حال پیگیری برای ثبت این صندوق، راه‌اندازی و رسمیت بخشی به فعالیت این صندوق است که امیدوار هستیم این صندوق تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از صندوق پژوهش و فناوری استان به طرح‌های پژوهشی‌ای که به تصویب هیأت مدیره این صندوق برسند، تسهیلات اعطا می‌شود.

فیضی در پاسخ به این سؤال که چرا تا به کنون پارک علم و فناوری همچنین سایر ادارات استان در این صندوق عضو نشده‌اند، اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان پس از اینکه صندوق پژوهش و فناوری استان راه‌اندازی شود، سرمایه یک میلیارد و 300 میلیون تومانی خود را که در صندوق پژوهش استان خراسان رضوی سرمایه‌گذاری کرده است را به صندوق پژوهشی استان انتقال خواهد داد.

معاون فناوری و پشتیبان پارک علم و فناوری خراسان همچنین با اشاره به اعتبار سالیانه یک تا سه درصد پژوهشی ادارات نیز گفت: پیشنهاد این است که پس از راه‌اندازی این صندوق در استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با صندوق پژوهش استان موافقت‌نامه‌ای مبنی بر انتقال این اعتبار یک تا سه درصد پژوهشی ادارات استان به این صندوق به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های مصوب در کارگروه آموزش و پژوهش استان داشته باشد.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.