سرویس اجتماعی | کد خبر: 31455
تاریخ انتشار: 1397/09/28 - 10:17:24

تعداد متقاضیان فرزندخواندگی در استان از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست بیشتر است

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: اینک 250 نفر از زوجین این استان متقاضی فرزندخواندگی هستند که به علت تعداد کم کودکان هنوز نتوانسته‌اند کودکی را به سرپرستی بگیرند.
تعداد متقاضیان فرزندخواندگی در استان از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست بیشتر است,

اسماعیل قربانی به ایرنا اظهار کرد: آمار افراد متقاضی فرزندخواندگی در استان معمولاً چندین برابر تعداد کودکانی است که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.

وی با اشاره به واگذاری 20 کودک در سال جاری به والدین متقاضی فرزندخواندگی، افزود: به طور متوسط 40 کودک در سال به زوجین متقاضی در استان تحویل داده می‌شود.

قربانی گفت: هم اینک 35 کودک صفر تا 6 سال که بیشترین تقاضای زوجین برای سرپرستی کودکان در این سنین است در دو مرکز نگهداری کودکان شیرخوار در بجنورد و شیروان نگهداری می‌شوند.

وی افزود: این کودکان با توجه به قوانین به خانواده‌هایی تحویل داده می‌شود که نابارور باشند و یا بعد خانوار آنها کمتر از پنج نفر باشد.

وی با اشاره به گفته‌های زوجین مبنی بر سخت‌گیری در تحویل کودکان، اظهار کرد: آینده این کودکان به نوعی در دست بهزیستی است و بنابراین تلاش می‌کنیم به خانواده‌هایی سپرده شوند که از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و نیز فرهنگی از استقلال مالی، توانمندی و سلامت لازم برخوردار باشند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه از نظر شرعی این کودکان ارثی از والدین جدید خود نمی‌گیرند در قانون گذشته زوجین متقاضی باید یک سوم اموال خود را به نام این کودکان می‌زدند ولی در قانون جدید می‌بایست والدین به صورت توافقی بخشی از اموال را به این کودکان واگذار کنند تا در آینده دچار چالش نشوند.

وی افزود: اولویت توجه این نهاد به سرنوشت و آینده این کودکان است و تا جایی که قانون اجازه داده سخت‌گیری لازم صورت می‌گیرد.

قربانی یادآور شد: این کودکان یا بی‌سرپرست هستند و یا به علت داشتن والدین بد سرپرست که دچار مشکلات حاد از قبیل اعتیاد تزریقی بوده و در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند در این مراکز نگهداری می‌شوند تا به والدین جدید واگذار شوند.

وی در خصوص احتمال بازپس‌گیری کودکان بدسرپرست توسط والدین اصلی نیز اظهار کرد: در چند سال گذشته فقط یک مورد در شهرستان فاروج داشته‌ایم که هنوز هم صلاحیت مادر اصلی برای نگهداری این کودک توسط کارشناسان بهزیستی محرز نشده و کودک در کنار خانواده جدیدش زندگی می‌کند.

وی گفت: در مجموع حدود 600 کودک که عمده آنها بزرگسال بوده و اکثر بدسرپرست هستند و تکلیف زندگی آنها مشخص نیست و هنوز از والدین اصلی سلب حضانت نشده‌اند تحت سرپرستی بهزیستی قرار دارند.

قربانی گفت: نیمی از این کودکان به والدین درجه دو و سه واگذار شده‌اند که هزینه زندگی آنها توسط بهزیستی تأمین می‌شود و نیمی دیگر در مراکز نگهداری کودکان هستند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.