سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 31598
تاریخ انتشار: 1397/10/16 - 10:15:21

مدیر اداره عشایری شیروان خبر داد:

اصرار عشایر استان بر انجام شیوه سنتی دامداری

مدیر اداره عشایری شیروان گفت: عشایر خراسان شمالی همچنان بر انجام شیوه سنتی دامداری اصرار دارند.
اصرار عشایر استان بر انجام شیوه سنتی دامداری,

ابراهیمی افزود: در حال حاضر عشایر خراسان شمالی به ازای 14 کیلوگرم خوراکی که به دام سبک خود می‌دهند، یک کیلوگرم گوشت تولید می‌کنند این در حالی است که باید به ازای هر هفت کیلو یک کیلوگرم گوشت تولید شود.

وی ادامه داد: عشایر برای اینکه دام آن‌ها بتواند چرای بیشتری داشته باشد آن‌ها را تا مسافت‌های زیادی به پیاده‌روی می‌برند این در حالی است که این شیوه، روش اشتباهی است و یکی از مشکلاتی که ممکن است به همراه بیاورد، بره اندازی دام آبستن است.

ابراهیمی با بیان اینکه عشایر بر داشتن دام زیاد تأکید دارند، به ایسنا تصریح کرد: این در حالی است که اگر یک خانوار عشایری گله 100 رأسی خود را به 80 تا 50 رأس برساند اما شیوه تغذیه دام‌های خود را علمی و اصولی کند، میزان بهره‌وری آن بسیار بیشتر از داشتن دام زیاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عشایر باید به سوی استفاده از جیره علمی غذایی در دام‌ها پیش روند به‌طوری که با استفاده از این جیره، هر روز حدود 150 گرم به وزن دام‌های آن‌ها افزوده شود.

این مقام مسئول تأکید کرد: متأسفانه مشکل ما در آن است که برخی از خانوارهای عشایری تمایلی برای قبول کردن شیوه‌های به روز و علمی دامداری نیستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر تعدادی از دامداران جوان عشایری در این استان در حال فعالیت هستند که میزان بهره‌وری، تولید و کیفیت محصول آن‌ها نسبت به سایر دامداران عشایر که خود را با تجربه فرض می‌کنند و دارای تعداد زیادی دام هستند، نیز بیشتر است.

انتهیا خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.