سرویس اجتماعی | کد خبر: 31614
تاریخ انتشار: 1397/10/18 - 09:20:59

ساماندهی بوفه‌های غیر استاندارد مدارس استان

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی از غیر استاندارد بودن درصد بالایی از بوفه‌های مدارس استان خبر داد.
ساماندهی بوفه‌های غیر استاندارد مدارس استان,

حسن لنگری با بیان این مطلب که مدارس استان فاقد پایگاه تغذیه سالم استاندارد هستند اظهار کرد: خراسان شمالی پایگاه تغذیه سالم ندارد و در همین راستا ۱۶ پایگاه تغذیه سالم در ۲۴ آموزشگاه شهرستان بجنورد برای نخستین بار در کشور با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان احداث شد.

وی ضمن تأکید بر این مطلب که ۲۴ درصد دانش آموزان استان دچار اضافه وزن و عدم تحرک هستند اظهار کرد: مراقبین سلامت در مدارس استان کارگاه و کلاس‌های آموزشی متنوعی در ارتباط با تغذیه سالم دانش آموزان برگزار کرده‌اند و در این رابطه توزیع آلبوم پوستر تغذیه سالم نمایشگاهی نیز در مدارس انجام شده است.

به گفته لنگری اجرای طرح تغذیه سالم هر هفته ویژه ۵۰۰ دانش آموز اجرا می‌شود و طرح تغذیه صبحانه سالم شامل عدسی، خوراک لوبیا و سوپ جو در مدارس کم برخوردار و دانش آموزانی که سطح اقتصادی پایینی دارد از هفته آینده اجرا و تا پایان سال پیگیری می‌شود.

وی رویکرد اجرای این طرح را ترویج تغذیه سالم، ترویج سبک زندگی سالم، تأمین ریز مغذی‌ها و ارتقاء سطح سلامت دانش آموزان دانست.

وی اظهار کرد: برای تغذیه سالم و ساماندهی بوفه‌ها تفاهم نامه ۳ جانبه ای با سازمان دانش آموزی، مدیریت آموزش و پرورش شهرستان و معاونت تربیت بدنی منعقد شده تا عرضه محصولات و خوراکی‌های مجاز انجام و از عرضه محصولات غیرمجاز خودداری شود، به همین منظور ترویج لقمه سالم سنتی در مدارس و تغییر ذائقه در دانش آموزان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ پایگاه تغذیه سالم با شرایط استاندارد به همراه تمامی تجهیزات از مهر ماه افتتاح شد و این پایگاه‌ها در مدارس استان برای نخستین بار در کشور اجرایی شده است.

وی با بیان این مطلب که مدارس بوفه استاندارد ندارند و بوفه‌ها در مکان‌های نامناسب و غیر بهداشتی عرضه محصولات خود را انجام می‌دادند افزود: پایگاه تغذیه سالم در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استانداری از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت مطرح و شورای برنامه‌ریزی استان این اعتبار را به منظور اجرای این طرح اختصاص داد و اولویت احداث این پایگاه‌ها با مدارسی بود که جمعیت آنها بیش از ۳۰۰ نفر و دو نوبت است و هدف ساماندهی بوفه‌ها و رعایت بهداشت محیط و اجرای دستورالعمل پایگاه تغذیه سالم است.

وی افزود: طرح تکمیلی نیز به استانداری ارائه می‌شود تا در صورت تصویب در سایر شهرستان‌ها نیز اجرا شود.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.