سرویس اجتماعی | کد خبر: 31632
تاریخ انتشار: 1397/10/19 - 10:14:54

دادستان بجنورد از افزایش جرائم فضای مجازی در استان خبر داد؛

تشکیل مرکز واکنش سریع جرائم رایانه‌ای برای مقابله با مفاسد فضای مجازی

دادستان بجنورد با اعلام اینکه امسال در استان خراسان شمالی وقوع جرائم رایانه‌ای در فضای مجازی افزایش یافت، گفت: در همین راستا، مرکز واکنش سریع جرائم رایانه‌ای استان با هدف مقابله با این نوع از جرائم تشکیل شد.
 تشکیل مرکز واکنش سریع جرائم رایانه‌ای برای مقابله با مفاسد فضای مجازی,

مسلم محمد یاران درباره جرائم رایانه‌ای در فضای مجازی اظهار کرد: در عصر حاضر فضای مجازی به یک ابزار برای وقوع جرائم تبدیل شده است.

یاران به عصر اترک گفت: در استان خراسان شمالی بروز جرائم رایانه‌ای در فضای مجازی، در سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است که بیشترین پرونده‌های قضایی تشکیل شده در این زمینه نیز در حوزه کلاهبرداری‌های اینترنتی بوده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: آنچه که اغلب در قالب جرائم رایانه‌ای در فضای مجازی رخ می‌دهد در زمینه جرائم مالی (بانکداری اینترنتی) همچنین جرائم اجتماعی شامل انتشار تصاویر دیگران، انتشار تصاویر مبتذل، توهین و تهدید هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای جلوگیری از افزایش این جرائم علاوه بر اینکه نظارت پلیس فتا بر فضای مجازی به طور مستمر وجود دارد و یا حتی صفحات کلاهبرداری و انتشار تصاویر غیراخلاقی و دیگر صفحات مسئله‌دار فیلتر می‌شوند، عنوان کرد: به لحاظ قانونی برای متخلفان این گروه از جرائم احکامی شامل جزای نقدی، حبس و یا در صورت تکرار جرم، هر دو مجازات نیز صادر می‌شوند.

یاران در ادامه با تصریح بر این مطلب که احکام صادره تا 30 درصد نقش بازدارندگی در جلوگیری از وقوع این جرائم را دارند، تأکید کرد: افزایش آگاهی و اطلاعات مردم در نحوه استفاده از فضای مجازی همچنین آشنایی مردم با مخاطرات آن مهم‌ترین نقش و تأثیر را بر پیشگیری و کنترل وقوع جرائم یارانه‌ای را خواهد داشت.

وی افزود: فرهنگ استفاده از ابزار رایانه باید به عموم مردم آموزش داده شود.

افزون بر این، وی اعلام کرد: در شهریور ماه امسال، در استان خراسان شمالی، مرکز واکنش سریع جرائم رایانه‌ای با عضویت دادسرا، پلیس فتا، پلیس آگاهی، پلیس امنیت، شورای هماهنگی بانک‌ها، واحد فناوری اطلاعات استانداری همچنین ادارات ذی ربط تشکیل شد.

دادستان بجنورد افزود: تا به کنون دو جلسه با محور جرائم مالی در دفتر این مرکز تشکیل شد که با تصمیمات اتخاذ شده وضعیت رو به رشد کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی در استان طی یک ماه اخیر کاهش یافته‌اند.

یاران خاطر نشان کرد: به زودی جلسه سوم این مرکز نیز با موضوع جرائم اجتماعی در فضای مجازی تشکیل خواهد شد تا در اینباره نیز تصمیماتی با هدف کاهش این نوع از جرائم اتخاذ شوند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.