سرویس گزارش | کد خبر: 31633
تاریخ انتشار: 1397/10/19 - 10:26:28

خشونت به خاطر جنسیت؛ تن‌های کبود و قلب‌های رنجیده

تو کِه نوشُم نیی نیشُم چِرایی

«خشونت علیه زنان»، بارها این جمله را دیده و شنیده‌ایم. زخمی کهنه که دردش همچنان در جهان جاری و تازه است و آثارش گاه در دست و تن سوخته و کبود من و شما و گاه در تنش‌ها و اختلالات روانی ما و زن‌های اطرافمان بروز پیدا می‌کند.
تو کِه نوشُم نیی نیشُم چِرایی,

اما می‌دانید؟ خشونت همیشه یک چشم کبود و دندان شکسته و دماغ خونی نیست. خشونت، تحقیر، آزار و گاهی یک نگاه است. نگاه مردی به یقه پایین آمده لباس زنی، وقتی که دولا شده و چایی تعارف می‌کند. نگاه برادری است به خواهرش وقتی در مهمانی بلند خندیده. نگاهی که ما نمی‌بینیم که نمی‌دانیم ادامه‌اش وقتی چشم‌های ما در مجلس نیستند چیست. ترسی است که آرام آرام در طول زمان بر جان زن نشسته است.

خشونت بی‌کلام، بی تماس بدنی؛ مردی است که در را که باز می‌کند و زن ناگهان مضطرب می‌شود، غمگین می‌شود. نمی‌داند چرا. در حضور مرد انگار کلافه باشد. انگار خودش نباشد. انگار بترسد که خوب نیست. که کم است... که باید لاغرتر باشد. چاق‌تر باشد. زیباتر باشد. خوشحال‌تر باشد. سنگین‌تر، جذاب‌تر، خانه‌دارتر و عاقل‌تر باشد. خشونت آن چیزی است که زن نیست و فکر می‌کند که باید باشد! خشونت آن نقابی است که زن می‌زند به صورتش تا خودش نباشد تا برای مرد کافی باشد.

خشونت؛ آزار و تحقیر امتداد همان «مادر… ها، خواهر… ها، مادرش را فلان‌ها، عمه‌اش را بیسارهایی است که به شوخی و جدی به هم و به دیگران می‌گوییم. خشونت، آزار، تحقیر همان «زن صفت، مثل زن گریه می‌کردی» هایی است که بچه‌هایمان از کودکی یاد می‌گیرند.

«کتک» یکی از انواع خشونت است اما بدترین نوع خشونت علیه زنان نیست. کبودی و زخم و شکستگی خوب می‌شود اما قدرت و شادابی و باور به خویشی که از زن در طول ماه‌ها و سال‌ها گرفته می‌شود گاهی هیچ‌وقت، هیچ‌وقت، ترمیم نمی‌شود.

خشونت دست سنگین پدری است که بر صورت دخترک ۹ ساله‌اش بلند می‌شود اما هرگز فرود نمی‌آید. خشونت گردنکشی برادری است که نگاه پسرک معصوم همسایه را کور می‌کند و خواهر را ناامید می‌کند از عشق پاک و دیوار به دیوار همسایگی. خشونت آروغ زدن‌های شوهر است به جای دستت درد نکند برای دست‌پخت عالی یک صبح تا ظهر حبس شدن در آَشپزخانه و...

خشونت، تعاریف و انواع متعددی دارد که بسیاری نسبت به آن آگاهی ندارند، بنابراین در مقابل آن سکوت می‌کنند، این معضل جهانی تأثیرات مخرب پیامدهای بسیاری دارد که در این گزارش، خلاصه‌وار به بررسی آن پرداخته‌ایم.

خشونت چگونه تعریف می‌شود؟

فائزه کاویانی کارشناس ارشد روانشناسی در گفت و گو با ما خشونت را اینگونه تعریف می‌کند: خشونت مبین رفتاری خشونت آمیز است که از یک رفتار ساده تحمیلی نشأت می‌گیرد، امروزه به‌رغم پیشرفت‌های علمی هنوز معضل خشونت مسأله‌ای آزاردهنده و تأمل برانگیز است و به عنوان یک چالش حاد اجتماعی مطرح است.

کاویانی بیان می‌کند: خشونت علیه زنان یکی از مصادیق خشونت است که در آن زن صرفاً به علت جنسیت خود مورد اعمال زور و ضایع شدن حقوق فردی از سوی جنس مخالف قرار می‌گیرد و منجر به آسیب جسمی، جنسی، روانی یا محرومیت و عذاب می‌شود که در صورتی که رفتار خشونت آمیز در چارچوب خانواده و بین زن و شوهر رخ دهد، از آن به خشونت خانگی تعبیر می‌شود.

وی همچنین اظهار می‌کند: خشونت خانگی ممکن است فیزیکی باشد مانند ضرب و شتم که آثار آن معمولاً قابل مشاهده است، اما گاهی نیز ممکن است دارای آثار مخربی باشد که به چشم نمی‌آید، اما تحملشان بسیار دشوار است مانند عدم صداقت، انتقاد کردن به طور مداوم، فحاشی، جدا کردن زن از کودکانش و فامیل، پرخاشگری، وادار کردن زن به ترک خانه، تهمت زدن و... که از آنها به عنوان خشونت پنهان یاد می‌شود. به این ترتیب خشونت خانگی در اشکال مختلف فیزیکی، روحی، اقتصادی، فرهنگی و جنسی بروز می‌کند.

وی خاطرنشان می‌کند: اعمال و اشکال دیگری از رفتار خشونت آمیز وجود دارند که منجر به خشونت علیه زنان می‌شود و تحت عنوان خشونت‌های عمومی و خارج از خانه از آنها نام برده می‌شود مانند: 1-خشونت‌های غیر زناشویی 3- خشونت‌های مربوط به بهره‌کشی 3- آزار جنسی، منزوی ساختن در محل کار و مراکز و سازمان‌های دولتی یا غیردولتی و هر جای دیگر.

پیامدهای خشونت علیه زنان

فائزه کاویانی در این خصوص اظهار می‌کند: میزان آسیب زنان قربانی خشونت بسته به ویژگی‌های شخصیتی آنها متفاوت است اما با این حال نشانه‌های روحی و روانی مشترکی بین آنها مشاهده می‌شود از جمله انزوا و کناره‌گیری از اجتماع، علائم اضطرابی، افسردگی، ضعف، مشکلات خواب، احساس مفرط خستگی، احساس گناه و عدم امنیت و خشم و ناامیدی و ناتوانی جهت تصمیم‌گیری و عدم تحمل شرایط دشوار است.

این روانشناس ادامه می‌دهد: در مواردی نیز ممکن است فرد قربانی جهت مواجه با شرایط و بالا بردن تحمل خود به داروهای روان‌گردان، الکل، مواد مخدر، قمار و فالگیری، پناه برده که این خود زمینه بروز خودکشی، احساس درماندگی، افسردگی مزمن، کاهش انرژی احساسی و عاطفی، احساس حقارت و ناکامی بیشتر را فراهم می‌کند.

وی همچنین معتقد است: خشونت‌های خانوادگی خصوصاً مشاجرات و اختلافات میان همسران، فرزندان را دچار سردرگمی، بی هویتی و... و پیش‌بینی کننده زمینه‌های بزه و بزهکاری در آنها است. به گفته کاویانی خشونت خانوادگی به طور کلی باعث ناتوانی در ایجاد اهداف مشترک و انسجام خانوادگی شده و کودکان در چنین خانواده‌هایی به احتمال بیشتری در معرض ابتلا به شب‌ادراری، لکنت، سوءتغذیه، کم‌خوابی یا پرخوابی و اختلالات روان تنی قرار دارند.

 آگاهی زنان نسبت به معضل خشونت

به عقیده وی شواهد موجود نشان می‌دهد با توجه به وجود تعاریف متفاوت از خشونت و به گونه‌ای وابسته بودن این مسأله به برداشت افراد در اقشار و مناطق مختلف و وجود باورها و دیدگاه‌های بومی به این مسأله میزان آگاهی نسبت به آن متفاوت است. اما آنچه بدیهی است افزایش آگاهی در این زمینه قطعاً زمینه‌ساز بروز کمتر و کاهش آسیب‌های موجود در این حیطه را به همراه خواهد داشت.

 روش‌های مقابله با خشونت علیه زنان

کاویانی در پاسخ به این سؤال به موارد زیر اشاره می‌کند:

1-بالا بردن سطح دانش و افکار عامه نسبت به حقوق و امتیازات اجتماعی و فردی شهروندان به خصوص جایگاه و موقعیت حقوقی زنان در روابط خانوادگی و اجتماع

 2-استفاده از رسانه‌های جمعی جهت ترویج برنامه‌های آموزشی جهت کاهش خشونت از جمله آموزش مهارت‌های مربوط به کنترل خشم و برقراری ارتباط مؤثر جهت کم کردن زمینه تحریک و بروز رفتارهای پرخاشگرایانه.

3-با توجه به اینکه اخلاق و مذهب از عوامل مؤثر در کاهش رفتارهای خشونت آمیز هستند تقویت ارزش‌ها و باورهای دینی و مذهبی زمینه بروز کمتر خشونت علیه زنان را فراهم آورد.

4- ایجاد سهولت جهت دسترسی زنان به مراجع عدلی و قضایی در مناطق دوردست به منظور برخورداری زنان قربانی خشونت از حمایت‌های قانونی.

5-فرهنگ‌سازی اجتماعی و از بین بردن فرهنگ خشونت از زندگی خانوادگی و اجتماعی مردم در کشور.

 گوسفند قربونیه، می‌خوام پشماشو بچینم!

به این داستان کوتاه که مجید ناظر کارشناس مداخله در بحران بهزیستی شهرستان بجنورد برای ما تعریف کرده است توجه کنید:

«آدرس: خیابان حسینی معصوم. مورد گزارش: همسر آزاری، مرد خانواده با یک دستگاه اصلاح سر (موزر) در حال تراشیدن موهای همسر خود است و از نزدیک شدن هرکسی برای نجات همسرش جلوگیری می‌کند. ماشین‌های آتش‌نشانی، پلیس و اورژانس اجتماعی جلوی در محل گزارش شده حضور داشتند و همسایه‌ها دور خانه جمع شده بودند. صدای جیغ و فریاد بچه‌های 2 و نیم و 5 ساله از داخل حیاط به گوش می‌رسید، زن ترسیده بود، چشم‌هایش از شدت ترس به یک نقطه خیره بود و تمام تنش می‌لرزید. مرد فریاد می‌زد: این گوسفند قربونیه، می‌خوام پشماشو بچینم برای تشک و بالش، گوشتشم تقسیم کنم بین مردم. او فریاد می‌زد و بچه‌ها جیغ می‌کشیدند، اجازه ورود به هیچ کدام از واحدها را نمی‌داد و تهدید می‌کرد که اگر کسی وارد خانه شود همه را خواهد کشت.

واحدهای حاضر در محل بعد از چند ساعت گفت و گو و ترفند طوری وانمود کردند که برای کمک به آن مرد حضور یافته‌اند، سپس بعد از ساعت‌ها مذاکره وارد خانه شدند و بچه‌ها و زن خانه را خارج کردند. سپس مشخص شد مرد آن خانواده به دلیل استعمال مواد صنعتی دچار توهم شده و همسر و فرزندانش را مورد خشونت و آزار و اذیت قرار داده است.

این مورد پس از رسیدگی به دادسرا ارجاع شد و دادسرا بعد از تکمیل پرونده برای بررسی بیشتر به پزشک قانونی منتقل و پس از آن نهادهای ذی‌ربط اقدامات لازم را انجام دادند.

اما آن دو کودک تا آخر عمر خود صحنه برخورد پدر و تراشیده شدن موی مادرشان را فراموش نخواهند کرد».

اعتیاد مهم‌ترین عامل خشونت علیه زنان در استان

به گفته مسئول اورژانس اجتماعی خراسان شمالی، اعتیاد مهم‌ترین عامل خشونت علیه زنان این استان است.

«راحله فرخنده» در این خصوص به ایسنا گفته است که 40 مورد خشونت علیه زنان در اورژانس اجتماعی در سال 97 مورد بررسی قرار گرفته است که بیشترین آمار در رابطه با اعتیاد همسر، بیکاری و خیانت بوده است.

وی با اشاره به این‌که بیشتر تماس‌ها از سوی اقشار ضعیف به این بخش بوده است بیان کرده که بیشتر تماس‌های گرفته شده از سوی افراد در محدوده سنی 30 تا 40 سال بوده که از 40 مورد مراجعه، چهار مورد خشونت محسوب نمی‌شد.

 در برابر خشونت سکوت نکنیم

باید توجه داشت که سکوت در برابر خشونت به بهانه حفظ آبرو، در بسیاری از جوامع حتی کشورهای پیشرفته یکی از مخرب‌ترین روش‌های مقابله با خشونت است. سکوت در برابر خشونت نه تنها مانع تکرار خشونت از سوی آزارگر نمی‌شوند بلکه این امکان را به وی می‌دهند تا کار خود را تکرار کند.

انتهای خبر/ اتفاقیه

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.