سرویس سیاسی | کد خبر: 31637
تاریخ انتشار: 1397/10/22 - 09:26:49

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مشکلات اقتصادی گریبان گیر اهالی رسانه شده است

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی اهالی رسانه و مطبوعات تنها مختص به این استان نیست، عنوان کرد: بسیاری از روزنامه‌ها و اهالی رسانه در کشور امروز با مشکل اقتصادی گریبان گیر هستند.
مشکلات اقتصادی گریبان گیر اهالی رسانه شده است,

محمد سلطانی فر در نشست مدیران رسانه‌های استان با بیان اینکه روزنامه‌های محلی باید از آگهی‌های محلی بهره‌مند باشند، افزود: ثبت و تخصیص آگهی‌های دولتی به روزنامه‌های محلی باید موردتوجه باشد.

وی با اشاره به برخی از روزنامه‌ها نیز با قبول آگهی‌های پایین‌تر از تعرفه مشخص‌شده، به نابسامانی‌ها کمک می‌کنند، تصریح کرد: برخی از آگهی‌ها به‌واسطه رابطه و خارج از اقتدار وزارت فرهنگ و ارشاد در اختیار برخی از رسانه‌ها قرار گرفته و برخی از آگهی‌ها خارج از دایره متعارف توسط برخی از روزنامه‌ها انجام شده که این کار غیرقانونی است و نباید تداوم داشته باشد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متأسفانه سهم فرهنگ از بودجه کشور بسیار اندک است و طی سال‌های اخیر رشد نداشته است که با رایزنی با مجلس شورای اسلامی این سهم باید افزایش یابد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه ایرادات متعددی به قانون مطبوعات وارد است، عنوان کرد: بر قانون رتبه‌بندی رسانه‌ها نیز انتقادهای زیادی گرفته می‌شد که اکنون به دنبال رفع آن هستیم.

وی با بیان اینکه عملکرد ضعیف وزارت ارشاد را نفی نمی‌کنیم، افزود: قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها به‌تازگی برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده که ایراداتی همچون کمرنگ دیده شدن نقش و تأثیر فضای مجازی بر آن وارد است که تمام رسانه‌های محلی و کشوری می‌توانند برای بیان ایرادات آن کمک کنند.

سلطانی فر با تأکید بر راه‌اندازی رشته‌های تخصصی آموزش رسانه‌ای در دانشگاه‌ها، افزود: تاکنون کلاس‌های متعددی برای آموزش با هزینه وزارت ارشاد برگزار شده است اما علاوه بر اهالی رسانه، مسئولان نیز به آموزش نیاز دارند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مسئولین باید چیزی را از رسانه پنهان نکنند بلکه رابطه بین رسانه و مسئولان باید رابطه‌ای تعاملی باشد و مبادله اطلاعات به‌راحتی انجام شود.

سلطانی فر با اشاره به اینکه هنوز سایه خراسان بزرگ بر سر این استان احساس می‌شود، افزود: مشکلات اقتصادی، حقوق معوقه و غیره امروز گریبان گیر بسیاری از روزنامه‌ها کشور است.

وی افزود: بیمه خبرنگاران بر عهده کارفرما است و اخیراً طرح بیمه تکمیلی را نیز برای خبرنگاران در مرحله اجرا قرار داده‌ایم.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کانون‌های آگهی و تبلیغات راه‌حلی برای رفع مشکلات رسانه‌ها است که باید به آن توجه شود، اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۱ هزار کانون تبلیغاتی در کشور داریم که برای توجه بیشتر به آن‌ها مقدمات اتحادیه بزرگ کانون‌های آگهی انجام شده که تا دو هفته آینده راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰ نهاد انجمن صنفی رسانه‌ای در کشور شکل گرفته است، بیان داشت: به‌شدت از تشکیل انجمن‌های صنفی در استان‌ها حمایت می‌کنیم چراکه در آینده، توسعه‌یافتگی با این نهادهای صنفی میسر می‌شود.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه می‌توان از خبرنگاران به‌عنوان مشاورین رسانه‌ای در عرصه‌های مختلف استفاده کرد اما به‌شرطی که خبرنگار به روابط عمومی تبدیل نشود و نباید نقد و نگاه نقادانه را از خبرنگار بگیریم.

+++ پیگیری جدی استاندار برای رفع مشکلات اهالی رسانه

استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه با بیان اینکه برای جذب آگهی، رفع مشکلات اقتصادی و درآمدزایی باید خود رسانه‌ها نیز تلاش کنند، گفت: ما نیز کمک می‌کنیم تا قراردادی برای انجام کارهای فرهنگی با رسانه‌ها و خبرنگاران بسته شود.

محمدعلی شجاعی با تأکید بر تشکیل نهادی به‌عنوان یک شعبه اقتصادی برای کسب درآمد خبرنگاران، گفت: اهالی رسانه طرح مورد مطرح خود را بیاورند ما نیز صد درصد حمایت می‌کنیم.

توسعه امری همه‌جانبه است که نیاز به برنامه‌ریزی همه‌جانبه نیاز دارد، افزود: توسعه همه‌جانبه با همکاری رسانه‌ها محقق می‌شود.

استاندار با تأکید بر اینکه خانه مطبوعات لیست کاملی از خبرنگاران و وضعیت آن‌ها و تعداد خبرنگارانی که با حقوق پایین کار می‌کنند به ما ارائه دهد، افزود: یک نماینده ویژه از استانداری برای رفع مشکلات خبرنگاران و پیگیری امور خبرنگاران تعیین می‌شود.

استاندار خراسان شمالی گفت: همچنین پیگیری می‌شود تا کارت ویژه خبرنگاران تعریف شود تا استفاده خبرنگاران از امکانات رفاهی، ورزشی و سایر امکاناتی که امکان‌پذیر است، پیگیری شود.

شجاعی با بیان اینکه مشکلات در حوزه چاپخانه نیز باید رفع شود، افزود: انجام امور چاپ در سایر استان‌ها زیبنده استان نیست، درصورتی‌که می‌توانید خودتان در رفع این مشکل ورود پیدا کنید ما نیز حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آمادگی داریم برای سال ۹۸ در هرماه حداقل یک رویداد بزرگ را در استان میزبانی کنیم، گفت: در سال ۹۸ با میزبانی از رویدادهای بزرگ ملی و بین‌المللی باید سعی کنیم تا استان دیده شود با دیده شدن استان مسیر توسعه را طی خواهد کرد و عقب‌ماندگی جبران شود.

انتهای خبر/آقایی

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.