سرویس ورزشی | کد خبر: 31644
تاریخ انتشار: 1397/10/22 - 10:14:15

«باشگاه‌ها» بدون درجه‌بندی، «نرخ‌ها» بی‌اساس

فصل سرما که می‌رسد، پیاده‌روی‌ها و کوه‌پیمایی عمومی تا حدی کاهش پیدا می‌کند و گرایش عموم مردم به باشگاه‌ها دوچندان می‌شود.
 «باشگاه‌ها» بدون درجه‌بندی، «نرخ‌ها» بی‌اساس,

گرچه نمی‌شود غافل شد از درصد بسیاری از ورزشکاران که در فصل سرد به خواب زمستانی دچار شده و از ورزش غافل می‌مانند؛ اما بعضی‌ها که عزمشان جزم است راه خود را پیدا کرده‌اند و سلامت خود را با ورزش تأمین می‌کنند.

اما سؤال اینجاست که چطور می‌شود برخی باوجوداینکه امکان ورزش در فضای آزاد را ندارند، از حضور در باشگاه‌های ورزشی نیز خودداری می‌کنند؟

این موضوع به افزایش نرخ باشگاه‌ها بازمی‌گردد؛ افزایشی که در باشگاه‌ها گاهی متناسب با نظر صاحب باشگاه است و هر واحدی نرخ مصوب خود را تعیین می‌کند چراکه درجه‌بندی در این صنف وجود ندارد.

برخی باشگاه‌ها معتقدند چون تجهیزات و امکانات خوب و گرانی خریداری کرده‌اند باید نرخ شهریه باشگاهشان بیشتر از سایر باشگاه‌ها باشد، برخی دیگر معتقدند چون اجاره‌بهای بالایی پرداخت می‌کنند باید نرخ بیشتری از ورزشکار دریافت شود تا بتوانند اجاره‌بهای خود را نیز بپردازند، اما برخی‌ها که نه جای گران‌قیمتی هزینه کرده‌اند و نه امکانات و تجهیزات گران‌قیمتی دارند نیز کم نمی‌آورند و آن‌ها نیز مطابق سایر باشگاه‌ها نرخشان افزایشی می‌شود و همین‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهد که میل و رغبت‌ها به سمت‌وسوی باشگاه در بین مردم کاهش پیدا کند و به خواب زمستانی فروروند و انرژی خود را برای ورزش در فصل بهار و هوای دلپذیرش نگهداری کنند.

باشگاه‌ها خودشان نرخ‌گذاری نکنند

اما بسیاری از شهروندان نیز خود را مجاب کرده‌اند و هزینه‌های گزاف و خارج از عرف که بدون نظارت وضع می‌شود را پرداخت می‌کنند؛ از طرفی معتقدند باید قوانینی برای شهریه قانونی در باشگاه‌ها لحاظ شود تا باشگاه‌ها کمتر خودشان اقدام به نرخ‌گذاری کنند.

یکی از شهروندان می‌گوید: متأسفانه نرخ‌های باشگاه آن‌قدر بالاست که با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم باوجوداینکه بر هیچ‌کس تأثیرات ورزش بر سلامتی پوشیده نیست اما مجبوریم قید سلامتی خود را با ورزش نکردن بزنیم.

بانوی دیگری نیز گلایه دارد از باشگاه‌هایی که نرخ‌هایشان بیش از 200 هزار تومان است و اعتقاد دارد برای توسعه ورزش باید نرخ‌گذاری‌های مصوب بر اساس آیتم‌هایی لحاظ شود که شهروندان نیز قادر به پرداخت آن‌ها باشند.

یکی دیگر از ورزشکاران که در یکی از باشگاه‌های حاشیه شهر به ورزش می‌پردازد می‌گوید: متأسفانه باشگاهی که نه‌تنها امکانات و تجهیزاتی ندارد بلکه در مکان مناسبی نیز جانمایی نشده و اجاره‌بهای آن‌چنانی پرداخت نمی‌کند، افزایش نرخ مشابه باشگاه‌های با تجهیزات پیشرفته در مرکز شهر دارند.

یکی از باشگاه‌داران می‌گوید: اجاره‌بهای بالایی پرداخت می‌کنم و هرماهه اقساط زیادی برای خرید تجهیزات ورزشی خود دارم اما متأسفانه نرخ مذکور سبب گلایه‌های زیادی از سوی شهروندان شده و موجب کاهش اقبال عمومی از این باشگاه گردیده درحالی‌که اگر توان مالی ما اجازه می‌داد حاضر بودم برای استقبال بیشتر مردم نرخ باشگاه را نیز پایین بیاورم.

یکی دیگر از باشگاه‌داران که چندان تجهیزاتی ندارد و در حاشیه به سر می‌برد می‌گوید نرخ مصوب همین است و با توجه به اینکه درجه‌بندی نداریم، هیچ‌یک از باشگاه‌ها در وضع نرخ شهریه از این محدوده موجود مستثنا نیستند.

طبیعتاً این امر نشان‌دهنده نداشتن قوانین منسجم برای باشگاه‌هاست، باشگاه‌هایی که امکانات و تجهیزات گران‌قیمتی دارند نرخشان مشابه باشگاهی است که امکاناتی ندارند.

نرخ‌گذاری باشگاه‌ها بر اساس امکانات، تجهیزات و مکان باشگاه نیاز به قوانینی دارد که به قول مسئولان ورزش و جوانان تا هفته آینده به‌تمامی باشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

 طی هفته آینده اقدام می‌کنیم

معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: هرسال اردیبهشت‌ماه نرخ‌گذاری انجام می‌شود، امسال نیز همچون سال‌های گذشته این مهم اجرایی شد اما تورم و وضعیت اقتصادی حاکم سبب شد بیشتر به این مقوله بپردازیم.

محمد بروحی اظهار می‌کند: برخی باشگاه‌ها در استان تجهیزات گران‌قیمتی خریداری کرده‌اند و درجه‌بندی باشگاه‌ها هنوز لحاظ نشده و طی هفته آینده حتماً پیگیری خواهیم داشت.

بروحی تصریح می‌کند: با توجه به تورم و شرایط اقتصادی باید وضعیت باشگاه‌دار را نیز در نظر گرفت. گران بودن تجهیزات و اجاره‌بهای بالا از مهم‌ترین عواملی است که به‌زودی موردتوجه قرار می‌گیرد و باشگاه‌ها بر اساس درجه‌بندی مربوطه، نرخ‌گذاری خواهند داشت.

وی با بیان این مطلب که طبق مصوبات هیأت دولت اجازه افزایش نرخ باشگاه‌ها را نداریم ابراز امیدواری کرد در کمیسیون ماده 5 که با حضور نمایندگان تعزیرات و بازرسی اداره کل برگزار می‌شود بتوانیم افزایش نرخ باشگاه‌های سطح‌بندی شده را داشته باشیم.

هزینه باشگاه‌ها بر اساس تورم و وضعیت اقتصادی

جودی کارشناس مسئول ارزیابی عملکرد بازرسی و رسیدگی به شکایات نیز بر ابلاغ وزارت ورزش مبنی بر درجه‌بندی باشگاه‌ها تأکید کرد.

به گفته جودی کمیته نظارت بر سلامت باشگاه‌ها محسوس و نامحسوس بازدید از باشگاه‌ها را بر عهده دارد.

وی تأکید کرد: آیتم‌های متعددی موردبررسی قرار می‌گیرد مواردی که بر عهده ما یا حراست است پیگیری می‌شود.

وی با بیان این مطلب که هزینه باشگاه‌ها بر اساس تورم و وضعیت اقتصادی موردتوجه قرار می‌گیرد افزود: درجه‌بندی بر اساس امکانات، موقعیت مکانی و ارائه خدمات باشگاه‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد.

به گفته وی باید در نظر گرفت مبالغ مذکور بر اساس کشش جامعه احصاء شده تا بر اساس وضعیت اقتصادی و ... این مبالغ را پرداخت کنند و از سویی باشگاه‌ها نیز اجاره‌بها پرداخت می‌کنند و استهلاک امکانات نیز از دیگر مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

وی از شهروندان خواست اگر در باشگاه‌ها تخلفاتی صورت می‌گیرد با حضور در دفتر اداره بازرسی در اداره کل ورزش و جوانان موارد را به ما گوشزد کنند.

این وضعیتی که هم‌اکنون در باشگاه‌های ورزشی استان مشاهده می‌شود، باب میل هیچ‌یک از طرفین نیست و امید داریم طبق وعده مسئولان ذی‌ربط، تا هفته آینده این مشکل مرتفع گردد و زمینه تمرین و ورزش در باشگاه‌های ورزشی برای تمامی شهروندان فراهم آید.

انتهای خبر/وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.