سرویس اجتماعی | کد خبر: 31720
تاریخ انتشار: 1397/11/01 - 09:26:30

جمعیت زنان سرپرست خانوار استان بیش از میانگین کشوری است

طی گزارشی از وضعیت اجتماعی استان اعلام شده که تعداد جمعیت زنان سرپرست خانواده استان از میانگین کشوری بالاتر بوده و خشکسالی های اخیر نیز بیشترین تأثیر را بر مسئله افزایش مهاجرت در استان داشته است.
جمعیت زنان سرپرست خانوار استان بیش از میانگین کشوری است,

ملیحه یغمایی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی در نشست با استانداران ادوار خراسان شمالی درباره چالش‌ها و نقاط قوت حوزه بانوان در استان اظهار کرد: جمعیت بانوان سرپرست خانوار استان از میانگین کشوری بیشتر است.

یغمایی، بدون اشاره به این نسبت به جمعیتی، این مسئله را یکی از چالش‌های مهم استان در حوزه بانوان برشمرد و کاهش و کنترل این مسئله نیازمند برنامه ریزی دانست.

وی در بخشی دیگر از سخن خود، نرخ بالای مشارکت اقتصادی زنان در استان و پایین بودن نرخ بیکاری زنان در استان را از نقاط قوت این گروه عنوان کرد و گفت: اغلب بانوان شاغل استان، زنان روستایی هستند که در مشاغل کوچک و خرد مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر گرایش اصلی دختران این استان به طی کردن تحصیلات عالیه است که هم اکنون 56 درصد از ورودی دانشگاه‌های استان را دختران تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه به فعالیت دفاتر تسهیل گری کنترل و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در استان طی سه سال اخیر نیز اشاره کرد و گفت: این دفاتر در 15 نقطه استان از جمله در مناطق روستایی و حاشیه نشین شهری به توانمندسازی زنان در زمینه‌های روانی، اقتصادی و اجتماعی مبادرت کرده‌اند که در همین راستا، 10 درصد از جمعیت زنان تحت پوشش خود را به لحاظ اقتصادی، توانمند کرده‌اند.

وی همچنین به رتبه سیزدهم خراسان شمالی در جدول برخورداری از مدیران بانو در سطح کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در خراسان شمالی شش مدیرکل بانو و یک بخشدار زن مشغول به فعالیت هستند.

یغمایی همچنین افزود: شماری از بانوان استان نیز در ادارات کل در پست معاونت مشغول به خدمت هستند.

در عین حال، مهدی آریان، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی در این نشست در ارائه گزارشی از حوزه اجتماعی در زمینه وضعیت آسیب‌های اجتماعی در استان اظهار کرد: در حال حاضر ضرب و جرح، خشونت، اختلالات روانی و خودکشی جزو آسیب‌های اجتماعی در اولویت استان هستند.

در عین حال، آریان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر بر اثر تداوم خشکسالی‌ها، مسئله مهاجرت، گسترش حاشیه نشینی در شهرها، بیکاری و معیشت خانواده به دغدغه‌های جدی استان تبدیل شده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اهتمام تمامی ادارات بر کنترل و کاهش این آسیب‌های اجتماعی است، در همین راستا به منظور کاهش و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم نهاد را به میدان دعوت کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی افزود: برای آغاز فعالیت سه سازمان مردم نهاد در قالب تسهیل گری در مناطق حاشیه نشین استان مجوز صادر شده است که به زودی این دفاتر فعالیت خود را آغاز خواهند تا کارشناسان این سه دفتر به رصد وضعیت و امورات اینم مناطق بپردازند.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.