سرویس گزارش | کد خبر: 31788
تاریخ انتشار: 1397/11/08 - 10:30:38

بیوه‌هایی که در آتش ‎رسوم می‌سوزند

گاهی مواقع زنانی که شوهرانشان را از دست می‌دهند، خانواده شوهرش به او اجازه نمی‌دهد که با رضایت خود مجدداً ازدواج کند و این سبب می‌شود که آنها پاسوز این طرز تفکر شوند.
بیوه‌هایی که در آتش ‎رسوم می‌سوزند,

مطابق برخی سنت‌ها زنانی که همسر خود را از دست می‌دهند مجبور هستند که با یکی از برادران شوهر خود ازدواج کنند.

مواردی از این نوع ازدواج‌ها وجود دارد که بیوه‌های جوان با افراد کهنسال و یا خیلی کوچکتر از خود و برخلاف رضایت ازدواج کرده‌اند.

شهربانو یکی از زنان اقوام کرمانج خراسان شمالی با اشاره به اینکه در سن 20 سالگی شوهر خود را در تصادف از دست دادم، می‌گوید: شوهرم پسردایی پدرم بود و علاقه خیلی زیادی به او داشتم اما زندگی مشترکمان دیری نپایید و بعد از دو سال از هم پاشید.

وی می‌افزاید: بعد از اینکه شوهرم در تصادف فوت کرد به خانه پدر برگشتم اما بدبختی‌ها تازه شروع شد و از این طرف و آن طرف زمزمه‌ها شنیده می‌شد که باید با برادر شوهر خود ازدواج کنم، شخصی که حتی فکر کردن به او نیز برایم خیلی سخت بود چه برسد به اینکه بخواهم با او زیر یک سقف بروم.

وی ادامه می‌دهد: پدرم از بزرگان فامیل بود و بسیاری از افراد دلشان می‌خواست تا با او و خانواده او نشست و برخواست کنند به همین دلیل بعد از فوت شوهرم خواستگارهای خیلی زیادی داشتم که تعدادی از آنها موقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی خیلی خوبی داشتند و می‌توانستم با آن‌ها ازدواج کنم اما به علت تعصب‌های قومی بعد از اینکه سالگرد شوهرم را دادند اجبار بر اینکه باید حتماً با برادر شوهر خود ازدواج کنم شروع شد.

شهربانو اظهار می‌کند: مادرم از اینکه یک دختر بیوه در خانه داشت بسیار ناراحت بود و البته سرکوفت‌های خیلی زیادی می‌شنید و اصرار داشت که حتماً این ازدواج صورت گیرد اما بردار شوهر من چهار سال از من کوچکتر بود و 16 سال سن داشت و بیشتر از دو تا سه کلاس نیز سواد نداشت و در روستا زندگی می‌کرد و باید این فرد به عقد زنی درمی‌آمد که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی در سطح بالایی قرار داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برادر شوهرتان نیز حاضر به این وصلت بود؟ می‌گوید: او بیشتر از 16 سال سن نداشت و تحت تأثیر صحبت‌های ریش سفید و کدخدا منشی قرار گرفت، و بالاخره با گریه و زاری این وصلت صورت گرفت.

وی در ادامه صحبت‌هایش می‌افزاید: زمانی که عقد صورت گرفت همه می‌گفتند خانواده پدر شوهرم چه کار خوبی انجام داده است که از زن خانواده خود حمایت کرده است اما بدبختی من از همان روز شروع شد به هیچ عنوان نمی‌توانستم با بردار شوهر خود کنار بیایم هر چند که او مرد بسیار خوش اخلاق و مهربانی بود و بعد از اینکه فرزندم به دنیا آمد دیگر سعی کردم که با این وضعیت کنار بیایم و از آن زمان فقط برای بچه‌های خود زندگی کردم.

وی ادامه می‌دهد: هنوز که هنوز است دلم می‌خواهد با شوهر اول خود زندگی کنم همیشه در یادم هست و همیشه با خاطرات وی زندگی می‌کند اما حیف که نیست.

شهربانو اظهار می‌کند: برای خانواده و فامیل من حرفهای اطرافیان بیشتر از فرزند آنها مهم بود و با این ازدواج زندگی من تمام شد.

 زندگی دو ماهه‌ای که با بردار شوهر نیز دوام نیافت

فهیمه یکی دیگر از زنان کرمانج خراسان شمالی در ادامه می‌گوید: دو بچه کوچک داشتم که شوهرم فوت شد، با فوت وی زندگی من نیز به پایان رسید، خیلی سعی کردم که خانواده پدر شوهرم به من اجازه دهند که یک زندگی مستقل را فقط با بچه‌های خود آغاز کنم اما آنها چنین اجازه‌ای ندادند.

وی افزود: آن‌ها می‌گفتند چطور می‌توانیم اجازه دهیم که یک زن بیوه تنها در یک خانه مستقل زندگی کنند و در همان زمان بود که موضوع ازدواج من با برادر شوهر کوچکم آغاز شد، فاصله سنی ما خیلی زیاد بود اما من چاره‌ای نداشتم و برای حمایت از فرزندانم باید تن به این ازدواج می‌دادم.

وی ادامه می‌دهد: البته برادر شوهرم که سن کمی داشت نیز به این ازدواج راضی نبود، دختر دیگری را دوست داشت و دلش می‌خواست که با او ازدواج کند اما صحبت‌های ریش سفیدان آنقدر قوی عمل می‌کرد که دهانش بسته شد و بعد از گذشت چند ماهی از فوت شوهرم این وصلت صورت گرفت.

فهیمه اظهار می‌کند: زمانی که شوهرم در قید حیات بود در منزل پدر شوهر زندگی می‌کردم اما زمانی که با برادر شوهرم ازدواج کردم تصمیم بر این گرفته شد تا در خانه‌ای مستقل برای اینکه راحت باشیم، زندگی کنیم اما این زندگی نیز دیری نپایید و بعد از گذشت دو سه ماه بردار شوهرم به یک مریضی سخت مبتلا شد و دوباره به خانه پدر شوهر بازگشتیم و وی بعد از گذشت حدود یک سال فوت کرد و دوباره بیوه شدم.

طایفه‌ام ازدواج زن بیوه با مرد غریبه را بد می‌دانند

زهرا یکی دیگر از زنان بیوه‌ای است که در این رابطه بیان می‌کند: زمانی که شوهرم فوت شد زمزمه‌های ازدواج من با برادر شوهر کوچکم که مجرد بود شروع شد، البته دو برادر شوهر دیگر هم داشتم که ازدواج کرده بودند و همین امر سبب شد تا ترس بر وجود دو عروس دیگر خانواده‌ها بیفتد مبنی بر اینکه خدای نکرده من را به عقد شوهرهای آنها درنیاورند.

وی تصریح می‌کند: همین امر سبب شد تا آنها هر کاری که از دستشان برمی‌آید برای ایجاد اختلاف میان من و پدر و مادر شوهرم ایجاد کنند، اما هرچند که من به هیچ عنوان از دل خوشی از خانواده پدر شوهرم نداشتم و دوست نداشتم که با برادر شوهر کوچکم ازدواج کنم.

وی با اشاره به اینکه شخصی بودم که به اجبار با همسر خودم ازدواج کردم، ادامه می‌دهد: بنابراین حتی تصور ازدواج با یک فرد دیگر از این خانواده برایم غیر ممکن بود و تا جایی که توان داشتم، مقاومت کردم و حتی اجازه ندادم که ریش سفیدی پا در میانی کند و موضوع ازدواج من با برادر شوهر را به میان آورد.

وی اظهار می‌کند: اما دو عروس دیگر خانواده از ترس اینکه مبادا من با شوهرهای آن‌ها ازدواج کنم، اختلاف ایجاد کردند تا اینکه باعث شدند رابطه من و دو فرزندم با خانواده پدر شوهرم خیلی بد شود و همین امر موجب شد تا آن‌ها هیچ حمایتی از من نکنند و مجبور شدم به تنهایی بار این زندگی را به دوش بکشم.

زهرا ادامه می‌دهد: از سوی دیگر نمی‌توانستم با هیچ مرد دیگری ازدواج کنم چراکه دو فرزند داشتم و طایفه من ازدواج زن بیوه‌ای که دارای فرزند است با مرد غریبه را بد می‌دانستند و از آنجایی که بقیه افراد نیز با رسم و رسومات این طایفه آشنا بودند هیچ گاه برای ازدواج با من پا پیش نگذاشتند.

 تعداد زنان سرپرست خانوار استان از میانگین کشوری بالاتر است

ملیحه یغمایی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی می‌گوید: تعداد زنان سرپرست خانوار استان از میانگین کشوری بالاتر است.

وی می‌افزاید: میانگین کشوری تعداد زنان سرپرست خانوار 12.7 درصد است این در حالی است که این رقم در این استان 13.1 درصد است.

وی ادامه می‌دهد: عواملی همچون طلاق، فوت، از کارافتادگی شوهر و دختران مجرد از علل اصلی بروز این مشکل هستند.

یغمایی با اشاره به اینکه خراسان شمالی در این رابطه در رتبه نهم کشوری قرار دارد، اظهار می‌کند: در مقابل هر 100 زن بدون همسر به علت وقوع طلاق، 45 مرد بدون همسر در این استان وجود دارد.

وی تصریح می‌کند: علاوه بر آن هر 100 زن بدون همسر به علت فوت، 13 مرد بدون همسر وجود دارد.

این مقام مسئول خاطرنشان می‌کند: ارقام مذکور نشان از آن دارد که بیشتر زنان این استان بعد از طلاق و یا فوت همسرانشان تمایلی به ازدواج مجدد ندارند.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر بیشتر مشاغل در این استان به صورت کارگری است و در برخی از موارد، مردان این استان به علت نوع شغلی که دارند از کارافتاده می‌شوند در نتیجه بار زندگی بر دوش زن خانواده می‌افتد و تبدیل به سرپرست خانواده می‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه در برخی از شهرستان‌های خراسان شمالی تعداد زنان سرپرست خانوار به علت فوت همسر و در برخی از مناطق نیز به علت طلاق قابل توجه است، توضیح می‌دهد: تعداد زنان سرپرست خانوار در فاروج به علت فوت همسر و در گرمه به علت طلاق بیشتر است.

وی خاطرنشان می‌کند: یکی از عللی که موجب شده تا زنان سرپرست خانوار اقدام به ازدواج مجدد نکنند، مباحث فرهنگی است.

یغمایی تصریح می‌کند: یکی دیگر از عللی که موجب شده تا تعداد زنان سرپرست خانوار خراسان شمالی از میانگین کشوری بالاتر باشد زنان 60 سال به بالاست که این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد و 30 درصد از زنان سرپرست خانوار این استان را زنان بالای 60 سال را به خود اختصاص می‌دهد.

انتهای خبر/ایسنا


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.