سرویس گزارش | کد خبر: 31806
تاریخ انتشار: 1397/11/09 - 10:46:15

پاریس کوچولو و کافه‌هایش

موهای فر و عینک‌هایی با فرم هری پاتری، پالتوهای بلند و شلوارهای گشاد. صدای بلند شعرخوانی در جمع و نور کم و ناگهان صدای مشتری وقتی سفارش می‌دهد: «اسپرسو دبل لطفاً».
پاریس کوچولو و کافه‌هایش,

از سال 1390 به بعد موج جدیدی در بجنورد به راه افتاد که اوقات فراغت، معاشرت و تغذیه مردم این شهر را تحت تأثیر قرار داد. کم کم مردم و مخصوصاً قشر نوجوان و جوان از آبمیوه و بستنی فروشی به سمت کافی شاپ‌هایی رفتند که فضا و دکور آن با اقتباس از کافه‌های پایتخت پدیده‌ای متفاوت بود.

لاوازا، استارباکس، جاکوبز، کاریبو، جامائیکا، کارارو و... برندهایی بود که خیلی از پسران و دختران را شیفته خود کرد و به کلاس‌های آموزش باریستا فرستاد، بو و طعم سیب زمینی با پنیر و آویشن و بشقاب داغ نیز کافه گردی را در برنامه هفتگی بسیاری از شهروندان قرار داد.

کل کل برای طرح لاته آرت و رنگ اسپرسو و کری خوانی برای بهترین بودن، سرگرمی و هدف جالبی بود که هنوز هم می‌شود در جمع باریستاهای جوان مشاهده کرد و خاطرات و معاشرت با آدم‌های مختلف برای بعضی کافه‌داران، روزهایی را ساخت که حتی بعد از ورشکستی و جمع کردن کافه نیز از خاطر آنها حذف نشد.

اتفاقاً اتفاق قشنگی بود، فراهم آمدن محفلی که در آن فرهیختگان و هنرمندان و جوانان گرد هم جمع می‌شوند و تبادل نظر می‌کنند، فضایی که فرصتی است برای اتفاقات مهم فرهنگی و هنری، نمایشنامه خوانی، رونمایی از کتاب، موسیقی مخصوصاً اگر مقامی باشد، مکانی برای ملاقات‌های کاری با کسانی که از شهرهای دیگر آمده‌اند و قرارهای عاشقانه البته با حضور خانواده!

شاید ورود این موج جدید، افراد زیادی را در این شهر با دانه و طعم قهوه آشنا کرد و شرایطی را فراهم آورد تا از سویی ارتباط و معاشرت راحت‌تر و بهتر شکل بگیرد. همچنین نمی‌توان کتمان کرد که از لحاظ شرایط روحی و روانی برای مردم اتفاقات خوبی را رقم زده است و البته باید بگوییم بعضی کافه‌ها به فرهنگ کتابخوانی نیز کمک شایانی کرده‌اند.

نخستین کافه که همان 7 سال پیش افتتاح شد هیس بود، بعد از آن هنر و فوکا و خورشید راه‌اندازی شدند که اغلب رویکرد فرهنگی، هنری داشتند و سپس بعد از مدتی شاهد افتتاح پی در پی کافه‌ها بودیم که با اسم‌های عجیب و غریب در کوچه‌های این شهر به چشم می‌خوردند.

کافه‌داری از نگاه بیرونی شغل جذابی به نظر می‌رسد، فضای جوان و دوستانه و جو باکلاس! و هنرمندانه‌ای که در آن حاکم است شاید برای جوانانی که قصد سرمایه‌گذاری و مشغول به کار شدن را دارند وسوسه انگیز و نخستین انتخاب باشد. اما افزایش تعداد مدیریت نشده و شروع به کار بدون برنامه ریزی، می‌تواند صرفاً تلف کردن وقت و پول باشد و در یک برهه زمانی برای سایر افرادی که با علاقه و برنامه در این زمینه مشغول به کار هستند ضرر و زیان به همراه داشته باشد، البته باید این نکته را مدنظر داشت که اغلب مردم فضای جدید را امتحان می‌کنند اما پاتوق همیشگی آنها، فقط یک گزینه خواهد بود.

افزایش تعداد کافی شاپ‌ها عیب یا مزیت؟

هم اکنون افزایش تعداد کافه‌ها به درجه‌ای رسیده که رحمتی رئیس اتحادیه قنادان (کافی شاپها هنوز اتحادیه مجزا ندارند) آمار دقیقی از این تعداد ندارد و می‌گوید مواقعی بوده که خبر می‌رسید در هفته 3 تا 4 کافه افتتاح شده است.

به بیان رئیس اتحادیه قنادان 50 درصد این آمار نامعلوم، پروانه کسب ندارند و بیشتر آنها در مرحله تأیید مأمور بهداشت در بازرسی از فضای کافه، برای صدور پروانه بهداشت مانده‌اند.

زیاد شدن تعداد کافه‌ها برای اتحادیه از لحاظ تعداد اعضا بهتر است اما رحمتی در گفت و گو با نگارنده این مطلب تعدد بدون ساماندهی را نه تنها خوب نمی‌داند بلکه از این موضوع به عنوان معضل نام می‌برد.

 هفت خان برای گرفتن پروانه کسب، خان آخر: تأیید بهداشت

گرفتاری در مرحله صدور پروانه را قبلتر تعدادی از کافه‌داران بیان کرده بودند، آن‌ها می‌گفتند که مأمور بهداشت سخت گیری‌های زیادی در این مرحله دارد که مانع از گرفتن تأیید بهداشتی می‌شود. به گفته آنها برداشتن دیوار کاذب، تعویض سینک، نوسازی کاشی و سرامیک داخل آشپزخانه، افزودن به مساحت فضا و رقم اندازه گیری آلودگی با دستگاه، شروطی است که مأمور بهداشت در بازرسی ذکر کرده که این موارد برای ایجاد شرایط ایده آل است و با وضعیت اقتصادی فعلی و سود کم کافه‌داری، شرایط را برای آن‌ها سخت‌تر می‌کند.

بازخانهای سرپرست مرکز بهداشت بجنورد از کافه‌دارانی که فکر می‌کنند مأمور بهداشت سخت گیری بیش از حدی در بازرسی انجام داده است دعوت می‌کند تا برای رسیدگی و رفع مشکل به وی مراجعه کنند.

او که طی تماس تلفنی با ما کار بازرسی مأموران بهداشت را کاری حساس و در ارتباط با سلامت مردم می‌داند بیان می‌کند: تولید محصولات غذایی ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد و کافه‌دار موظف است فضا، نیروی انسانی و تجهیزات خود را در سالم‌ترین حالت ممکن نگه دارد.

بازخانهای دستورالعمل بهداشت را برای بازرسی از کافه و رستوران، طیفی از انتظارات بهداشتی می‌خواند و می‌گوید چیزی فرای عمل کردن در چارچوب قوانین بهداشتی از کسبه نمی‌خواهیم اما چنانچه جایی از کار نیاز به توضیح داشت و شخص گمان کرد که سختگیری بیش از حدی رخ داده به ما مراجعه کند، پاسخگو خواهیم بود.

 اتاق اصناف متولی شناسایی محل کسب بدون پروانه است

وقتی کاسبی بدون پروانه کار کند، به این معناست که مجوز ندارد و در زمره کسانی که باید مالیات بپردازند به شمار نمی‌رود و این موضوع ضمن نقض قانون، بی عدالتی در حق کسانی است که مالیات می‌پردازند. اتاق اصناف متولی شناسایی مکان‌های کسب و کاری است که بدون پروانه مشغول به کار هستند. به همین سبب وقتی کافه‌ای با این مورد وجود داشته باشد طی نامه نگاری و تعامل اتاق اصناف با پلیس اماکن عمومی، مأمور نیروی انتظامی و نماینده اتاق اصناف برای اعلام اخطار و تذکر به فرد و الزام وی برای اقدام به گرفتن پروانه کسب، به محل گزارش شده مراجعه می‌کنند، لذا طی چندین اخطار چنانچه فرد اقدام نکند در آخرین مرحله، محل فاقد پروانه تا زمان اقدام فرد، پلمب و پس از احراز اقدام فرد برای گرفتن پروانه، حتی اگر اقدامات اولیه باشد فک پلمب خواهد شد، این موضوع را رئیس پلیس امنیت عمومی استان به ما گفته است.

در خصوص کافی شاپ‌هایی که پروانه دارند و مرتکب تخلف می‌شوند روال اینگونه است که اتحادیه قنادان گزارش تخلف را برای پلیس اماکن ارسال می‌کند تا موضوع مورد رسیدگی قرار بگیرد.

فضای کافی شاپهای بجنورد به لحاظ امنیتی و آداب از نظر سرهنگ جعفری مناسب است اما لازم است که با تعامل و همکاری بیشتر توسط کاسبان این حوزه، به نقطه مطلوب برسد.

 با دو کافه‌دار صحبت کردیم

جاوید حسن پور: او یکسال است که کافه‌داری می‌کند و تعدد بی رویه کافه‌ها را نتیجه فرار جوانان از سردرگمی می‌داند که این سردرگمی به خاطر نبود اعتماد به نفس و نشناختن توانایی‌هایشان ایجاد شده است.

حسن پور بیان می‌کند که سرمایه‌گذاری در زمینه کافی شاپ هزینه زیادی دارد و بی برنامگی و بی تجربگی فرد در ایجاد تعادل بین دخل و خرج موجب رها کردن این حرفه و یا ادامه دادن به شکل ضعیف می‌شود.

او می‌گوید خیلی از کافه‌دارانی که بی‌گدار به آب زده‌اند و شروع به این کار کرده‌اند هنوز تفاوت بین املای لاتین کافه و قهوه را نمی‌دانند.

حسن پور همچنین با گلایه از رقابت ناسالمی که برخی از کاسبان این حرفه دارند می‌گوید که این دسته از افراد برای پیشرفت بر هر چیزی جز کار تمرکز می‌کنند که اگر این موضوع برعکس بود هم خود شخص زودتر به پیشرفت می‌رسید هم رقیب و همکار او.

ما از جاوید در خصوص تأثیر اوضاع اقتصادی بر بازار کافه‌داران سؤال کردیم که پاسخ او اینگونه بود: با گرانی و تغییرات در قیمت هرروزه مواد اولیه و پایین آمدن توان خرید مردم این بازار به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است اما در این میان اگر کافه‌دار صرفاً بر کارش تمرکز کرده و برای تراز اول شدن تلاش کند در همین شرایط نیز می‌تواند کار خود را توسعه ببخشد.

شیدا ساعدی: او کسی است که نخستین کافه بجنورد را افتتاح کرده است. شیدا می‌گوید تعداد زیاد کافه‌ها بد نیست، اما بسیاری از این تعداد رویکرد خاصی ندارند. او که سال 90 کافه هیس را راه‌اندازی کرده بود حدوداً یک سال است که بعد از مدتی تعطیلی، مجدداً شروع به کار نموده است و عقیده دارد تعداد زیاد کافه‌ها برای پوشش دادن همه سلیقه‌ها مناسب است اما اینکه پس زمینه رویکرد فرهنگی در کافه‌های این شهر ایجاد شود سبب می‌شود تا شرایط بهتری به وجود بیاید.

انتهای خبر/ طهماسبی

 

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.