سرویس ورزشی | کد خبر: 31845
تاریخ انتشار: 1397/11/14 - 09:40:24

ماده مخدر دم دستی و ناشناس، بلای جان دانش آموزان و دانشجویان

پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی که بارها بسته خالی سبز رنگش را در خیابان می‌دیدم و نمی‌دانستم چیست، ماده‌ای که ظاهراً مخدری جدید برای نابودی دانش‌آموزان، دانشجویان و قشر جوان است.
ماده مخدر دم دستی و ناشناس، بلای جان دانش آموزان و دانشجویان,

آدامس جویدنی که با استفاده از «ناس» تهیه شده و «بی تی» نام دارد، بعضاً در دکه‌های روبروی برخی مدارس به فروش می‌رسد.

اگر تریاک و شیشه و کراک و هرویین و ... مواد مخدر محسوب می‌شوند، نتیجه آن می‌شود که همه آنها را می‌شناسند و معتادان برای تهیه آن باید به محله‌های خلاف نشین بروند و ساقی را پیدا کند، اما برای تهیه بی تی دسترسی به برخی سوپرمارکت‌ها کفایت می‌کند.

رئیس اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی معاونت تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش گفت: گرایش دانش آموزان به مصرف مواد دخانی، یکی از تهدیدهای امروز نسل جوان و نوجوان جامعه است که متأسفانه باید پذیرفت رو به افزایش است.

عباس سرایدار اظهار کرد: خطرناک بودن این ماده زمانی بیش‌تر به چشم می‌خورد که کودک بدون اطلاع از عواقب و عوارض و خطرات این ماده، با قیمتی ارزان و نسبتاً راحت آن را تهیه می‌کند و آن را برای خوشبو کردن دهان یا لذت بردن استفاده می‌کند و چون در بسته بندی‌هایی شیک همانند آدامس، پاستیل و ... است؛ والدین با تصور اینکه بسته‌ای که فرزندشان مصرف می‌کند پاستیل هست و نه مواد مخدر نگرانی یا ممانعتی به خرج نمی‌دهند!

به گفته سرایدار ناشناس بودن این محصول به عنوان مخدر نزد خانواده‌ها، معلمان، دانش آموزان و حتی غالب مصرف کنندگان است، در بسیاری از موارد مشاهده شده که فرد مصرف کننده نمی‌داند این چه چیزی است که مصرف می‌کنند و فکر می‌کند پاستیل، آدامش و یا امثال این‌هاست.

سرایدار با بیان این مطلب که مصرف بی تی در بین دانش آموزان حالت گیجی و نشئگی و افت تحصیلی به دنبال دارد افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده ساخارین موجود در این ماده باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود.

وی تأکید کرد: پس از هجوم بی‌سابقه مخدرهای جدید و کنار گذاشتن مواد افیونی سنتی، مدتی است تمامی تلاش توزیع کنندگان مواد مخدر بر آلوده کردن جوانان به خصوص قشر دانش آموز متمرکز شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش نیز با اشاره به عوارض مصرف این ماده اظهار کرد: احساس سرخوشی، گیجی، هیجانات غیرطبیعی، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز ازجمله عوارض روانی این ماده مخدر اعتیادآور است که باعث بروز سرطان لثه، دهان و حنجره می‌شود.

حسن لنگری با بیان این مطلب که این ماده زنگ خطری است برای کودکان و نوجوانان به‌ویژه دانش‌آموزان که خانواده‌ها باید با هشیاری و دقت در اینباره اطلاع داشته و به مبارزه با این ماده مخدر جذاب بپردازند اظهار کرد: بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویرانگر این است که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد که همین عامل باعث تمایل نوجوانان و جوانان به استفاده از بی‌تی می‌شود که به عنوان ماده خوشبوکننده در دهان به فروش می‌رسد.

لنگری اظهار کرد: کارشناسان و متخصصان درباره این مخدر کمتر شناخته شده بر این باورند که این ماده افیونی علاوه بر ایجاد وابستگی و اعتیاد روحی و روانی به سلول‌های مغزی، دستگاه تنفسی و قلب و عروق آسیب‌های جدی فراوانی می‌رساند و موجب افت تحصیلی، گیجی و از دست دادن تعادل روحی – رفتاری و حرکتی می‌شود.

وی تصریح کرد: این ماده خطرناک با اسم‌های دیگری چون باب اسفنجی، ملوان زبل، راجا، تایتانیک، جاآیا و... در بسته‌بندی‌های زیبا، شکیل و جذاب با عکس هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل، پودرهایی با طعم نعنا، پرتقال، لیمو و... تحت عنوان‌هایی به نام خوشبوکننده دهان وارد کشور می‌شود که قیمت ارزان و بسته‌بندی متنوع آن موجب گسترش مصرف این ماده، ناشناخته در بین دانش‌آموزان خردسال و نوجوانان شده است.

وی تأکید کرد: این ماده خطرناک و ناشناخته گاهی از سوی افراد ناآگاه مصرف می‌شود که هیچ اطلاعی از عوارض ناشی از آن ندارند.

به گفته وی بروز حرکات غیرطبیعی در چشم‌ها، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، نارسایی کلیوی، اختلالات رفتاری همراه با پرخاشگری و افزایش فشار خون از دیگر عوارض این ماده خطرناک به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئگی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگری چون آرسنیک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان‌گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.

لنگری افزود: با توجه به نحوه تهیه این ماده که در کارگاه‌های غیربهداشتی به صورت دست‌ساز تهیه و توزیع می‌شود، می‌تواند باعث افزایش مخاط دهان و شیوع بیماری‌های عفونی چون سل و هپاتیت در جامعه شود.

انتهای خبر/ وحدانی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.