سرویس اجتماعی | کد خبر: 31939
تاریخ انتشار: 1397/11/29 - 09:28:04

سال آینده، شهر را آب نمی‌برد

روز گذشته مدیرکل هواشناسی استان خبری را عنوان کرد که در این اوضاع خشکسالی و بی آبی استان تا حدودی دلگرم کننده بود.
سال آینده، شهر را آب نمی‌برد,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه ؛«مجید بیجندی گفت: از ابتدای بارندگی‌های فصل آبی جاری تا امروز 167 میلی‌متر بارش در استان داشتیم که 138 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: این میزان بارش مربوط به امسال است اما وقتی صحبت از خشکسالی می‌شود یعنی با بارش‌های دو و سه ساله است که خشکسالی برگشت پذیر نیست و اگر این بارش‌ها تداوم داشته باشد از خشکسالی عبور می‌کنیم.

بیجندی افزود: پیش‌بینی می‌شود در اسفند، فروردین و اردیبهشت، بارش‌ها در اکثر نقاط بیش از نرمال باشد. هم‌چنین در حوزه دمایی پیش‌بینی می‌کنیم در فروردین دما نرمال است و اگر اتفاق خاصی رخ بدهد اطلاعات منتقل می‌شود./ تسنیم»

باید این اتفاق را به فال نیک گرفت اما نباید از دو نکته غفلت کرد؛ نخست اینکه با این بارش یک‌ساله سایه خشکسالی از سر استان رخت برنبسته و همچنان باید حواسمان به مصرف آب در مصارف خانگی و کشاورزی باشد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، ایجاد سیلاب در بجنورد و دیگر شهرستان‌های استان است. چند سال پیش مادر و دختری در جوی آب میدان کارگر گیر کردند. مادر به دلیل جثه بزرگ‌تر خود پیدا شد اما متأسفانه تن بی جان دختر 2.5 ساله را از انتهای خط جوی آب که در محله جوادیه بود، بیرون کشیدند.

باران در آن دوشنبه شب شوم فقط 4.5 میلیمتر بارید. آن هم طی 45 دقیقه. با این حال این اتفاق ناگوار را در ذهن ما بجنوردی‌ها ثبت کرد. شبی نیست که تجمع آب در خیابان‌هایمان را ببینیم و آن روزها را از نظر نگذرانیم.

در همین خصوص و به سبب حساسیت موضوع با شهردار بجنورد گفت و گو داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

شهردار بجنورد می‌گوید: کانال‌های اصلی شهر که سبب جمع شدن آب در معابر اصلی می‌شود، خیابان چمران، قیام و پروفسور سمیعی است.

روح ا... براتیان اظهار می‌کند: آب حاصل از باران در بلوار پروفسور سمیعی به چهارراه باسکول می‌آید و از آنجا به میدان کارگر می‌رسد.

وی می‌افزاید: آب باران در خیابان شهید چمران نیز از زیر پل 19 مهر عبور کرده و به میدان کارگر می‌رسد. آب‌های باران از دو کانال جنوبی شهر به میدان کارگر رسیده و سبب بروز مشکل می‌کند.

براتیان می‌گوید: در خیابان قیام نیز داستان از همین قرار است و این خیابان یکی از کانال‌های جنوبی مشکل ساز مرکز استان است.

وی عنوان می‌کند: شهرداری با هدف کنترل آب‌های سطحی، کانالی با قطر دو متر از میدان دفاع مقدس تا پارک آفرینش ایجاد کرده‌ایم. این موضوع سبب می‌شود تا آب‌های سطحی از این سه خیابان توسط این کانال بریده شود و به سمت خندق‌های خروجی شهر هدایت می‌کند.

این مقام مسئول اظهار می‌کند: این کانال مدت بسیاری است که ایجاد شده اما عملکرد مطلوبی نداشت چراکه ورودی‌های این سه خیابان به کانال باز نشده بود. حدود سه ماه پیش این ورودی باز تکمیل شده و اکنون می‌توان گفت که دیگر هیچ خطری در این زمینه شهر را تهدید نمی‌کند.

براتیان تصریح می‌کند: در محدوده حاشیه شهر نیز آب‌های سطحی خطرناک نیست تنها در چاله‌های کوچک و ناهمواری‌های سطح خیابان جمع می‌شود.

به گزارش اتفاقیه، شهردار بجنورد این نوید را به شهروندان داده که سال آینده از بابت آب‌های سطحی جای هیچ نگرانی وجود ندارد و خیال مردم از این بابت آسوده باشد. وی این تضمین را منوط بر این دانسته که اتفاقی خارق‌العاده و غیرقابل پیش‌بینی رخ ندهد.

این موضوع کمی سبب دلگرمی مردم مرکز استان شده و دیگر شاهد پخش کلیپ‌های ویدئویی از میدان کارگر در کانال‌های تلگرامی و سایت‌های مختلف نخواهیم بود. حال با خاطر آسوده می‌توان برای بارش باران دست بر آسمان برداشت و از این نعمت الهی بهره برد.

اما این را از خاطر نبرید که اسفند، فروردین و اردیبهشت پر بارانی را در پیش داریم و این کانال‌ها نیز نخستین آزمون خود را پس می‌دهند.

لازم به ذکر است که طی روزهای اخیر و بارندگی‌های پی در پی گلایه‌های مردم از خیابان‌های کنده کاری شده و معابر و کوچه‌هایی که دچار آب گرفتگی شده بودند به گوش رسید. در گفت و گویی جداگانه با معاونت عمران شهرداری بجنورد از وی در این خصوص توضیح خواستیم.

معاون عمرانی شهرداری بجنورد با بیان اینکه عوامل مختلفی در ایجاد آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌ها نقش دارد، گفت: در راستای رفع این مشکلات، تمام خیابان‌ها و معابر که نیاز به اصلاح و رفع نواقص دارند، لیست برداری شده است تا بر اساس اولویت در صورت تأمین بودجه و فراهم شدن شرایط برنامه‌های مربوطه اجرا شود.

پارساپور با اشاره به اینکه امسال از لحاظ اختصاص قیر سالی خوبی را نداشتیم، افزود: متأسفانه در زمینه تأمین و اختصاص قیر به شهرداری‌ها در تمام کشور با محدودیت‌هایی مواجه بودیم که سبب شد تا قیر مورد نیاز برای اجرای آسفالت در مناطق شهری و محلات و معابر حاشیه شهر اختصاص نیابد.

وی افزود: اما با وجود این موارد در حال حاضر نیز پروژه‌های مختلف لکه‌گیری و آسفالت معابر در بسیاری از نقاط شهری و حاشیه در حال انجام است.

معاونت عمران شهرداری بجنورد در خصوص کنده کاری‌ها در معابر و سطح شهر که گلایه‌های شهروندان را در پی داشته است، گفت: هرگونه حفاری از ۱۵ اسفند ماه جاری تا ۱۵ فروردین ماه سال ۹۸ ممنوع است و هیچ دستگاهی حق حفاری در این مدت را ندارد.

 پارساپور در خصوص کنده کاری و حفاری‌هایی که قبل از این تاریخ در سطح شهر انجام شده است، افزود: به تمام دستگاه‌های خدمات رسان که مشغول کنده‌کاری و اجرای طرح‌های مختلف هستند، فرصتی داده شده و اعلام شده تا در اسرع وقت تمام حفاری‌ها و کنده کاری‌ها را به اتمام برسانند تا در آستانه سال جدید برای مسافران و شهروندان ایجاد نشود.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.