سرویس اقتصادی | کد خبر: 31941
تاریخ انتشار: 1397/11/29 - 09:32:04

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی:

سفیر ایران در ترکمنستان به استان خراسان شمالی سفر می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از سفر سفیر ایران در ترکمنستان در اوایل اسفندماه یکم تا دوم به بجنورد مرکز استان خراسان شمالی خبر داد.
 سفیر ایران در ترکمنستان به استان خراسان شمالی سفر می‌کند,

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه ؛ محمد صمدی در جلسه رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی با اشاره به سفر دکتر احمدی سفیر ایران در ترکمنستان در یکم اسفندماه سال جاری به استان، گفت: این سفر به منظور بحث تبادل و نظر در زمینه مسائل و مشکلات مختلف استان با کشور ترکمنستان انجام می‌شود.

صمدی ارزش گذاری کالا، مطالبات تجار، تشریفات گمرکی، حمل و نقل کالا و بیمه را از عمده مشکلات صادرکنندگان استان با کشور ترکمنستان اعلام کرد و افزود: نمایشگاه ایران در ترکمنستان 13 الی 15 اسفندماه امسال در عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان برگزار می‌شود که تاکنون حدود 400 نفر تقاضای ثبت نام در نمایشگاه ترکمنستان کرده‌اند.

رئیس خانه صنعت خراسان شمالی نیز در این جلسه با تأکید بر تسریع و تسهیل در ارزش گذاری قیمت کالا گمرکی، گفت: متأسفانه صادرکنندگان استان با چالش صادرات مواجه شده‌اند، بنابراین ضرورت دارد قیمت کالاها هر چه زودتر ارزش گذاری شود و روند بازگشت ارز نهادینه شود.

امید حیدریان افزود: یکی دیگر از مشکلات این است که طرف دیگر صادرکنندگان در کشور ترکمنستان اظهارنامه‌های مالیاتی را با یک عدد پایین و غیر واقعی تکمیل می‌کنند و این امر موجب عودت ارز تاجر ایرانی می‌شود.

نیستانی یکی دیگر از صادر کنندگان استان نیز از جمله دغدغه‌ها و نگرانی‌های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی را مشکل نقل و انتقال ارز عنوان کرد و افزود: نوسانات قیمت ارز و نوسانات قیمت متغیر مواد اولیه از دیگر مشکلات این قشر است.

وحیدی از دیگر صادرکنندگان استان نیز یادآور شد: کشور ترکمنستان تا دی ماه سال 96 به کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان اجازه بارگیری از طریق واگن می‌داد، ولی بعد از آن زمان اجازه بارگیری به واحدهای تولیدی ترکمن نمی‌داد که خواستار رفع هرچه سریع‌تر این مشکل هستیم.

عبدالحسین گلکار از دیگر صادرکنندگان خراسان شمالی نیز بابیان اینکه یک ریال پول از این کشور به ایران از طریق نقل و انتقالات بانکی انجام نمی‌شود، گفت: حتی اگر کالای ایرانی بخواهد با ماشین ایرانی به ترکمنستان صادر شود، پول صادرکنندگان باز نخواهد گشت.

انتهای خبر/ آقایی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.