سرویس فرهنگی هنری | کد خبر: 32106
تاریخ انتشار: 1397/12/19 - 10:13:26

تأسیس ۸۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد جدید در سال ۹۸

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: مطابق برنامه ششم توسعه تمام مساجد شهری و روستاهای بالای 1000 نفر باید دارای کانون باشند، که بر این اساس تعداد 220 کانون روستایی را به 250 کانون و تعداد 142 کانون مساجد شهری به 192 کانون ارتقا پیدا کند.
تأسیس ۸۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد جدید در سال ۹۸,

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی تعداد کانون‌های مساجد فعال در سطح استان را 362 کانون بیان کرد و گفت: مطابق برنامه ششم توسعه بر اساس بند قانون بیان شده تمام مساجد شهری و تمام روستاهای بالای 1000 نفر باید کانون فعال داشته باشند، که بر این اساس باید تعداد 220 کانون روستایی را به 250 کانون و تعداد 142 کانون مساجد شهری به 192 کانون ارتقا یابد.

وی ادامه داد: 174 باب کتابخانه مخزن دار و 110 کتابخانه باز در کانون‌های مساجد استان با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی فعالیت دارند.

فرخنده همچنین راه اندازی سایت به نام سامانه سجا را از دیگر برنامه‌های اجرایی شده در سال جاری اعلام کرد و ادامه داد: تاکنون اطلاعات 362 کانون فرهنگی و هنری مساجد شامل 22 هزار نفر اعضای فعال در این سامانه به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس به طور متوسط از هر کانون 60 نفر ثبت نام کرده‌اند و تا سال 1400 پایان برنامه با مجموعه اقدامات کیفی سازی تعداد اعضای فعال و ثبت شده در هر کانون به 200 نفر ارتقا پیدا کند.

فرخنده تعداد روستاهای شرکت کننده در جشنواره کشوری روستاهای دوستدار کتاب را یک هزار و 406 روستا اعلام کرد و یادآور شد: روستاهای خراسان شمالی به محوریت کانون‌های مساجد در این جشنواره در سال 97 برای چهارمین دوره متوالی خوش درخشیدند و روستاهای بزنج و اسفیدان در گروه 10 روستای برتر کشور و روستای زوارم شایسته تقدیر انتخاب شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: تصویب اساسنامه ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در شورای عالی انقلابی فرهنگی و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور در سال 97 جهت تثبیت جایگاه ستاد عالی کانون‌ها و دبیرخانه که تاکنون تحت عنوان موسسه فعالیت می‌کردند حرکت خوبی بوده است.

وی با اشاره به اینکه طی امسال و سال گذشته مبلغ دو میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبارات استانی برای تجهیز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان دریافت کرده‌ایم، گفت: امید است با تصویب اساسنامه ردیف‌های مستقلی برای تجهیز این کانون‌ها در نظر گرفته می‌شود.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.